KYK Kredisi Faizi

Persseus

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Konya veya İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
KYK Kredisini bir miktar paraya ihtiyacım olduğu icin almak istiyorum. Bu parayı aldıktan kısa süre sonra kredinin iptalini talep edebilir miyim? Yani 2000TL aldım diyelim 4 yıl boyunca krediyi almam mı gerekiyor yoksa hemen iptal edebiliyor muyum?
Bir de diyelim ki 4 yıl boyunca krediyi aldım. Mezun olur olmaz ödersem faizden muaf oluyor muyum?

Son aldığınız aylık taksitten itibaren iki senelik bir mühlet veriyorlar. İki sene içinde ödemeye başlarsanız eğer herhangi bir faiz gelmeden taksitleri ödeyebilirsiniz. İki sene sonunda ödeme yapmamaya devam ederseniz faiz mevcut ödemeniz gereken borç miktarınız üzerinden gelmeye başlar. Yani her ay faiz artmaya devam eder.

Ayrıca iptal ettirebilirsiniz. Aynı şekilde ödeme prosedürü geçerli. İptal tarihinizden itibaren iki sene sonrasında ödemeye başlamanız gerekiyor.

Faiz yok zaten aldığın gibi ödüyorsun, sadece okul bitikten 2 yıl sonra ödemeye başlamazsan gecikme faizi uygulanıyor. Ayrıca işsizlik sebebiyle erteyebiliyorsun, ona da enflasyona göre artırılıyor, askerlik sebebi ile ertelersen faizsiz ertelenebiliyor yine.

%2.5 Kredi faizi varmış. İnternetten ihtiyaç kredilerine baktığımda ise 6000TL için 1.08 oranında kredi faizi bile buldum. Bu ülkede öğrenciler gelir kapısı herhalde...

%2.5 Kredi faizi varmış. İnternetten ihtiyaç kredilerine baktığımda ise 6000TL için 1.08 oranında kredi faizi bile buldum. Bu ülkede öğrenciler gelir kapısı herhalde...
Faiz değil, öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Faiz değil, öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.
KYK'yı arayıp sordum, o bahsettiğiniz oran %2.5 Muş.

4 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra 2 yıl boyunca taksit kesilmeye başlanmıyor. Başlanmadığı sırada da dilersen ödeyebilirsin, istersen tek seferde de kapatabilirsin tamamen sana kalmış. Kesilmeye başlandıktan sonra ödeyemezsen o günün koşullarında ki faiz oranına göre her bir taksit kendi içinde ayrı ayrı faiz alır. Ertelemek istiyorsanız enflasyon oranı kadar borç miktarında artışı kabul edersiniz.

Eğer ön lisans eğitiminizde almayı düşünüp lisans eğitimine tamamladığınızda almayı düşünmüyorsanız, geri ödeme mezuniyetin ardından 2 yıl sonra başladığı için henüz öğrenciyken taksitlerin kesilmeye başlar ki benim böyle olmuştu. Ön lisans'da kyk kredisi aldım ardından DGS ile lisansa tamamladım fakat lisansta almadım. Son yılımda taksitlerim kesilmeye başlandı. 1 Yıl kadar ödemedim kesilen taksitlerin her birine ayrı ayrı faiz gelmişti, en çok faiz binen ilk taksitim de 100 liranın biraz üzerinde faiz vardı sanırım.

KYK'yı arayıp sordum, o bahsettiğiniz oran %2.5 Muş.
Oran her yıl değişiyor, ekonomiye bağlı kardeşim.
4 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra 2 yıl boyunca taksit kesilmeye başlanmıyor. Başlanmadığı sırada da dilersen ödeyebilirsin, istersen tek seferde de kapatabilirsin tamamen sana kalmış. Kesilmeye başlandıktan sonra ödeyemezsen o günün koşullarında ki faiz oranına göre her bir taksit kendi içinde ayrı ayrı faiz alır. Ertelemek istiyorsanız enflasyon oranı kadar borç miktarında artışı kabul edersiniz.

Eğer ön lisans eğitiminizde almayı düşünüp lisans eğitimine tamamladığınızda almayı düşünmüyorsanız, geri ödeme mezuniyetin ardından 2 yıl sonra başladığı için henüz öğrenciyken taksitlerin kesilmeye başlar ki benim böyle olmuştu. Ön lisans'da kyk kredisi aldım ardından DGS ile lisansa tamamladım fakat lisansta almadım. Son yılımda taksitlerim kesilmeye başlandı. 1 Yıl kadar ödemedim kesilen taksitlerin her birine ayrı ayrı faiz gelmişti, en çok faiz binen ilk taksitim de 100 liranın biraz üzerinde faiz vardı sanırım.
Çok saçma olmuş bu, bunu düzeltmeleri gerekli.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı