KYK kredisi nasıl bursa dönüştürülür?

Yamete Kudasai

Kilopat
Makaleler
4
İnternette okuduğumda kredinin bursa dönüştürülebileceği yazıyor ama nasıl yapıldığını yazmamışlar. Sadece e-Devlet'ten Burs / Öğrenim kredisi başvurusu bölümünü normal bir şekilde doldurup beklemem mi gerekiyor?

Kredi bursa dönüşmez. Çeşitli şartlar sağlanmazsa burs krediye dönüşür ancak.

Dönüşebilir ama çok zor. Şartların değişmesi falan lazım. Örneğin babanızın şehit sıfatı ile vefatı gibi.
Tekrar başvuru yapmanızda bir sakınca yok ama çok umutlanmayın.

Kredi bursa dönüşmez. Çeşitli şartlar sağlanmazsa burs krediye dönüşür ancak.

Dönüşebilir ama çok zor. Şartların değişmesi falan lazım. Örneğin babanızın şehit sıfatı ile vefatı gibi.
Tekrar başvuru yapmanızda bir sakınca yok ama çok umutlanmayın.
Teyzeminin kızına 2. senesinde dönüşmüş herhangi özel bir durumları da yoktu. İnternette de kredi almaya başladığında KYK öncelikli öğrenci statüsünde sayıldığımız yazıyordu.

Öncelikli durumda iseniz çıkma ihtimali var. Ama genelde kredi çıkınca alınmaz ve ikinci sene denenip burs alınır.

Evrakları önceki sene yollamış mıydınız?
2 sene önce almaya başladım ben krediyi. Şimdi böyle bir şey olduğunu duyunca kalan 2 senem de burs olsun diye düşündüm.

KESİN BİLGİ: Arkadaşlar kredi alıyorsanız ailenizde şehit olması vb. durumlar olmadığı sürece krediniz asla bursa dönüşmez çünkü bir kere kredi aldıktan sonra tekrar burs başvurusu yapmanız imkansız. Ben bir iki ay öncesine kadar kredi alıyordum, çok fazla borçlanmamak için kredimi iptal ettirdim. Dün burs başvurusu yapmak için girdim, daha önce kredi aldığım için burs başvurusu yaptırtmadı sistem. Yani krediniz bursa dönüşmez sadece kredi alıp iptal ettirdiyseniz dilekçe yazarak tekrar kredi başvurusu yapabilirsiniz, burs yapamazsınız. Dipnot: Birkaç dönem öncesine kadar kredi alıp iptal ettirip tekrar başvuru yaptığınızda burs çıkabiliyordu ama artık yeni sistemde bir kere kredi aldıysanız bir daha başvuru yapamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı