KYK Kredisi Peşin Ödeme vs Taksitle Ödeme

jeunesturcs

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Sosyolog
Herkese merhaba,
Bir Türkiye klasiği olarak lisans eğitimimde birçok öğrenci gibi ben de KYK kredisi aldım ve geri ödeme zamanı geldi. Bu süreç zarfında borcu peşin ödemeyi düşünerek birikim yaptım ve peşin ödemeyi düşünüyordum. 26500 lira borcu peşin ödemede 1500 lira indirimle 24000 liraya (yuvarlayarak) indiriliyor. Ancak aklıma yatmayan şey şu:
Bugün 24 bin lira %14,5 faiz oranıyla yıllık faiz kazancı 3376 lira ve peşin ödemedeki 1500 lira indirimin iki katından fazla. Faizlerin düşürüleceği herkesin malumu ve bu süreçte faizler %10'a bile düşürülse 2400 lira yapar.
Sevgilim forum sakinleri bu durumda yapılması gereken en mantıklı hareket peşin ödemek mi yoksa aylık ya da günlük faize yatırıp 3 yıl içerisinde 26 bin lira ödemek mi? Ancak şöyle bir sorunsal var ki birikimden aylık olarak 700-600 lira civarı para çekilerek borca yatırılacak ve paranın faiz getirisi her ay düşecek. 10 ay sonra 24 bin lira birikimden 17 bin lira kaldığında (faiz getirisi katılmadan) aylık faiz kazancı 150 liraya kadar düşecek.

Erteleyebildiğiniz kadar erteleyin. Seçime yakın çok çok düşük bir ihtimal de olsa af gelebilir.

Erteleyebildiğiniz kadar erteleyin. Seçime yakın çok çok düşük bir ihtimal de olsa af gelebilir.
Af iş adamları harici gelmez hocam. Ne zaman garibanın yüzünün güldüğünü gördünüz ki? Bana kalırsa hemen ödeyebiliyorsanız ödeyin. Sonrasında kazandığınız para ile başka şeylere yatırım yaparsınız.

Bence her işi zamanında yapmak daha mantıklı. Direkt öde gitsin derim. Af olayına gelecek olursak hiç sanmıyorum biraz hayale kaçmak gibi bir şey bu.

Af gelecek bir şey değil bu KYK olayı. Bankadan çektiğiniz krediye af geliyor mu? Borcun affı mı olur? En fazla cezaya girilirse onun affı olur. Konu sahibi bir ceza da yememiş. Normal ödeme planına göre erken ve tek seferde kapatırsa indirim alıyor sadece.

@jeunesturcs Taksit taksit ödeyin. Enflasyon sebebiyle ödeyeceğiniz para bir yerden sonra size etki etmemeye başlar zaten. Tek seferde kapatmanın pek kârı yok.

Devlet bir kuruş alacağını bırakmaz.
AF diyen arkadaş ayrıca bu paraları alıp eğitim dönemimizde harcıyoruz ödemeklede yükümlüyüz.

Keşke af çıksa ama onu bile hazmedemeyecek insan çok fazla. Zaten ülkeye iyi bir şey gelememesinin sebebi de bu. Borcunu ödeyen birisi olarak söylüyorum keşke af çıksa. Bizde biliyoruz bunun borç olduğunu fakat kaç tane üniversite mezunu iş bulup ödeyebilecek? Onu alırken düşünecekti diyecek olan arkadaş sen demeden ben söyleyeyim başka türlü üniversite bitiremezdi o insan. Ülkenin istihdam durumu iyi değilse bunun cezasını gençler çekmemeli bence.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Tek tek hesapladım ve ayda %14.50 faiz geliriyle 10 ay boyunca aylık taksitler düştüğünde (Ana para+faiz-borç=kalan anapara+faiz-borç şeklinde) faizden elde edilen para 2480 lira yapıyor. Devlet ise üç yıl boyunca ödemek yerine peşin ödersen 1500 lira indirim yapıyor. O zaman peşin ödemenin hiçbir mantığı olmuyor ki.
Keşke af çıksa ama onu bile hazmedemeyecek insan çok fazla. Zaten ülkeye iyi bir şey gelememesinin sebebi de bu. Borcunu ödeyen birisi olarak söylüyorum keşke af çıksa. Bizde biliyoruz bunun borç olduğunu fakat kaç tane üniversite mezunu iş bulup ödeyebilecek? Onu alırken düşünecekti diyecek olan arkadaş sen demeden ben söyleyeyim başka türlü üniversite bitiremezdi o insan. Ülkenin istihdam durumu iyi değilse bunun cezasını gençler çekmemeli bence.
Hocam kyk görevlileriyle pazarlık vs. bir şey yaptınız mı? Herhangi bir indirim ya da yapılandırma kazanabildiniz mi?

Dostum elinde para varken bekletmeden öde gitsin. Sonraları her ay o parayı yatırmak o kadar zor ki... Elinde para olsa bile yatırmak istemeyeceksin. Hem gelecekte ne olur bilinmez. Belki elindeki paranı kazanç elde edeceğim derken kaybedebilirsin. Bu sefer o borcu ödeyecek paranız olmayabilir. Bence hazır elinde para var öde. Ha kısa vadede paramı katlayabilirim(döviz, altın yahut başka yatırım araçları) dersen borcuna faiz binmeye başlayana kadar ertele. Faiz binmeden hemen öncede hepsini öde kapat defteri. 3 5 ne kazanirsam kâr diye düşünüyorsanız eğer.

Herkese merhaba,
Bir Türkiye klasiği olarak lisans eğitimimde birçok öğrenci gibi ben de KYK kredisi aldım ve geri ödeme zamanı geldi. Bu süreç zarfında borcu peşin ödemeyi düşünerek birikim yaptım ve peşin ödemeyi düşünüyordum. 26500 lira borcu peşin ödemede 1500 lira indirimle 24000 liraya (yuvarlayarak) indiriliyor. Ancak aklıma yatmayan şey şu:
Bugün 24 bin lira %14,5 faiz oranıyla yıllık faiz kazancı 3376 lira ve peşin ödemedeki 1500 lira indirimin iki katından fazla. Faizlerin düşürüleceği herkesin malumu ve bu süreçte faizler %10'a bile düşürülse 2400 lira yapar.
Sevgilim forum sakinleri bu durumda yapılması gereken en mantıklı hareket peşin ödemek mi yoksa aylık ya da günlük faize yatırıp 3 yıl içerisinde 26 bin lira ödemek mi? Ancak şöyle bir sorunsal var ki birikimden aylık olarak 700-600 lira civarı para çekilerek borca yatırılacak ve paranın faiz getirisi her ay düşecek. 10 ay sonra 24 bin lira birikimden 17 bin lira kaldığında (faiz getirisi katılmadan) aylık faiz kazancı 150 liraya kadar düşecek.
Yerinde olsam ödemezdim, af gelme olasılığı çok yüksek 2023 seçimleri iki taraf içinde çok zor geçecek. Tüm kozlar oynanacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı