KYK Yurtlarındaki İnternetin 2018 Yılı Durum Analizi

Hasan Lehrer

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar dört senedir KYK yurdunda kalıyorum. Genel olarak sorunlar ve geçmiş ile bugünkü durumunun kıyaslamasını yapacağım.

İlk sene (2014) akşam saat 22.00- 01.00 arasında neredeyse istisnasız internet kesintilerimiz vardı. BİMER'e yazılan şikayet maillerinden sonra KYK cevap olarak kabaca daha internet hizmeti almayan yurtlar var neyini beğenmiyorsunuz gibi bir cevap vermişti. İnternet saat 01.00 dan sonra rahattı. Ortalama 5-6 Mbps hız almak mümkündü. Saat 03.00 dan sonra ise dolu bir yurt için maksimum hıza ulaşıyordu internet. Ortalama 10-12 Mbps hız almak mümkündü. Fiziksel olarak yurt boşsa internet de bir o kadar hızlı idi. Vize sonrası haftalar, bir nebze hafta sonları, sabah saatlerinde internet kullanılabilir seviyenin üzerinde idi. İnternetin olup olmadığını ise Cisco modemlerin yeşil ışığının sürekli yanıyor olmasından anlıyorduk. internet gelip gelip gidiyorsa yeşil ışık yanıp sönüyordu. Kırmızı ise bağlantı hiç yoktu. Steam, Torrent, bilimum güvenli internet alanında bulunan sitelere erişim kapalıydı. Yaz okulu döneminde ise yanlış hatırlamıyorsam 24-25 Mbps hız alınabiliyordu.

İkinci senemde (2015) KYK Wi-Fi'a giriş yapılan alan adı değişti. Yanlış hatırlamıyor isem portal.kyk'dan wifi.kyk'ya döndü. Akşam saatlerinde olan kesilmeler nispeten tek tükleşmişti. Ama yoğunluk dönemlerinde internete bağlanmak hala işkence idi. Bağlantı hızımı pek anımsayamıyorum. Steam, Torrent, bilimum güvenli internet alanında bulunan sitelere erişim kapalıydı.

Üçüncü senemde (2016) internet hızımızda gözle farkedilir artış vardı. Kopma olayını o sene boyunca 4 ya da 5 kere yaşadık. wifi.kyk arayüzünde bir güncellemeyle güvenli internet, sınırsız internet ibareleri yer almaya başlamış, ne anlama geldiklerini, ikisinin arasındaki farkları pek anlayamamıştık. İnterneti başlatıp durdurabileceğimiz butonlar eklenmişti. Yoğunluk dönemleri internet biraz daha rahattı. O sene hatırladığım şey ise Youtube'un genel olarak internet kullanımımın büyük bir kısmını kapsamasıydı. Youtube, Stream video içeriği tüketme alışkanlığı oluşturmuştu bende. Fakat bu kendiliğinden olmadı. Yurt interneti ne hikmetse Google'da arama yapılan herhangi bir şeyi açarken azap çektiriyor fakat Youtube'a ve Google Play Store'a girerken fişek gibiydi. Yurt hayatımda ilk defa art arda birkaç video FHD video izlediğim günlerdi. Bu benim için pek sorun değildi. Gerekli olmadığı sürece sosyal medya kullanmıyor, ödev-araştırma durumlarında ise idare eder şekilde internete bağlanıyordum. Elbette Steam, Torrent, bilimum güvenli internet alanında bulunan sitelere erişim kapalıydı. Yaz okulu döneminde ise Erzurum'da yapılan paralimpik olimpiyatlarından sonra wifi.kyk'ya bir şeyler oldu. Birden çok cihazla erişim mümkünleşti, birkaç gün boyunca internet bağlantımı otomatik olarak kesmedi. En son acaba yanlış birş eyler mi oluyor diyerek kendim çıkış yapmıştım :)
Olimpiyatlar sonra erdikten sonra daha enteresan şeyler olmaya başladı. Giriş bilgilerini girdikten sonra giriş yapmamaya başladı. İlk başta bunun pek farkında değildim çünkü KYK WiFi'ın klasik sarı sayfasını görünce girdi kabul ediyordum. Meğersem artık giriş yaptıktan sonra açılır sekme daha açılıyormuş. Onu görmeden tarayıcıyı kapatınca Youtube hariç hiçbir internet sitesine bağlanmak mümkün değildi.

Dördüncü senemde (2017) sene başında her şey alıştığımız ve bildiğimiz gibiydi. Vizelerden sonra internet neredeyse yok oldu. Zıt diye doğrulama sayfası geliyor ama kullanıcı adı ve şifre girdikten sonra internet berbat hale geliyordu. Fakat bir ilginçlik halen daha devam ediyordu. ''YOUTUBE'' Evet ölçümler sonucu internet hızımız 100 KB'ı geçmiyordu ama hala Youtube'a sıkıntısız ve hızlı girip video içeriği tüketebiliyorduk. Tam o sırada internette forumları dolaştım. Bu konuyla ilgili forumlardaki güncel konu başlıklarını okudum kimisi 25 GB kota geldi diyor kimisi bunu yurt yönetimi tarafından dile getirildiğini kimisi KYK genel müdürlüğünün bunu yalanladığını söylüyor. Formasyon eğitimi aldığım için haftalarım çok yoğun geçiyordu. Ortalama 3-4 hafta neredeyse yurtta hiç internete girmedim diyebilirim. Bütün ihtiyacımı mobil veriden ve okul internetinden karşılıyordum. Bu dönemin ardından internete tekar bağlanmak istediğimde sorun aynen devam ediyordu. Kota olayı çürütülmüş oldu. Gözüme çarpan bir başka durum ise yurtta insanlar azaldığında kimi modemlerin yeşil ışıklarının yanıp söndüğü idi. Cep telefonu ile o modemlerin altına gittiğimde ışık sürekli yanıyor, geldiğim taraftaki modem yanıp sönmeye başlıyordu. Sebebini çözemedim. Kimi kullanıcılar yurt yönetimine bu durumu iletip sorunu giderdiklerini söylüyordu. Sizin de yurdunuzda bu sorunlar yaşanmış ve çözüm bulduysanız lütfen aşağıya yazar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı