L298n motor sürücü kartı hareket etmiyor

Manddum

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Elimde L298n motor sürücü kartı var ve bir araba projesi gerçekleştirmeyi düşünüyorum ama DC motor bir türlü hareket etmiyor. Hata nerede acaba? 4 adet 1.5v kalem pil ve 9V pil kullanıyorum.
IMG_20220517_121402.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
L298N üzerindeki jumperlar takılı değilse takın hocam. Takmazsanız ayrıyetten PWM hattı çekmeniz gerekir. Kurmuş olduğunuz devre fotoğraftan anlaşılmıyor.
Dikkatli baktım da enable pinleri boşta duruyor. Kod doğru ise çalışmama sebebi bu gibi duruyor. Soldaki ve sağdaki pinler üstlerindeki pin(5v) ile kısa devre edilmesi gerekli çalışması için.
Bahsettiğimiz pinler Enable A ve Enable B pinleri. Resimdeki gibi jumper bağlı olması lazım.

Dosya Ekleri

• images.jpeg
    images.jpeg
    22,5 KB · Görüntüleme: 167
Dikkatli baktım da enable pinleri boşta duruyor. Kod doğru ise çalışmama sebebi bu gibi duruyor. Soldaki ve sağdaki pinler üstlerindeki pin(5v) ile kısa devre edilmesi gerekli çalışması için.
Bahsettiğimiz pinler Enable A ve Enable B pinleri. Resimdeki gibi jumper bağlı olması lazım.
Aynen öyle pinlerin adını unuttuğum için yazamadım. Eğer 5v ile kısa devre edilmezse PWM pinlerine bağlanmaları gerekiyor. Bu sayede değişken motor hızları ayarlanabiliyor.

Birde 2 tane motor bağlayacaksan ve bu motorlar fazla güç isteyen motorlar ise Arduino'yu harici bir kaynak ile beslemen gerek. L298n tüm gücü motorlara verince 5V çıkış gücü azalıyor Arduino kapanıp açılıyor saniyelik olarak. Eğer Bluetooth modülü falan kullanacaksan bağlantı falan kopuyor sıkıntı oluyor.

Teşekkür ederim bilgi için.

Enable a ve enable B'ye Fotoğraftakiler gibi jumper kilitler tak(eğer motorların hızını kontrol etmeyeceksen ayrıyeten eğer L298n sürücüsü ve Arduino'yu ayrı besleyeceksen Arduino'nun ve sürücünün GND hatlarını birleştir. Bunları yaparsan bir sorununun kalacağını düşünmüyorum. Kolay gelsin 😊. Bir sorun çıkarsa geri dönüş yapmayı unutma.

Dosya Ekleri

• IMG20220620131852.jpg
    IMG20220620131852.jpg
    51,9 KB · Görüntüleme: 148

Yeni konular

Geri
Yukarı