Laiklik sizin için neden bu kadar önemli?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Olsa dincilere bu kadar baskı olmaz.

Dincilere baskı mı? 16 senedir ne istedin de olmadı? Baskı altında olan laikler, dinciler değil. Mağdur edebiyatını bırak, yemiyoruz... Hele ki Kur'an kurslarından çıkmış olan bana hiç sökmez canım...

Laik bir ülke istiyorsan Avusturya'ya bakabilirsin. En son 7 tane cami kapattılar. Laiklik dincileri salın gitsin demek değildir. Bunu önce öğren bi'...

Dincilere baskı mı? 16 senedir ne istedin de olmadı? Baskı altında olan laikler, dinciler değil. Mağdur edebiyatını bırak, yemiyoruz... Hele ki Kur'an kurslarından çıkmış olan bana hiç sökmez canım...

Laik bir ülke istiyorsan Avusturya'ya bakabilirsin. En son 7 tane cami kapattılar. Laiklik dincileri salın gitsin demek değildir. Bunu önce öğren bi'...
Laiklik din özgürlüğü değil mi? Camileri kapatmak?

Laiklik sizin için neden bu kadar önemli? Neden laiklik adı altında din karşıtlığı yapılmakta? Standart bir hristiyan bile günde en az 1 kere kiliseye giderken biz müslümanlar laiklikte laiklik deyip yerimizde sayıyoruz. Bu ülkede hristiyanlar ve diğer din mensuplarının da dini ibadetlerini yapabilmesi için yeterli çalışmalar yapılıyorsa, bi müslüman ülke olarak yeterince laik bir devletiz demektir. "Devletiz" diyorum, toplumuz demiyorum. Çünkü islamda laikliğin yeri yoktur. Buda yeterince inanca sahip çoğu insan için rahatsızlık verici demektir. "Tüm ülkeler" devlet makamlarının devir teslimi yapılırken incil yada tevrat önünde devrederler. Oysaki biz kur'anı böyle işlere karıştırmıyoruz. Bir imam ile devlet törenleri yapmıyoruz. Ama batı yapıyor, ama biz yapsak üzücü bi şekilde yobaz olmaktayız. Ben bu tarz durumlardan yeterince rahatsızım belirtmek istedim.
Türkiye Cumhuriyeti bir İslam devleti değildir, ama laik bir devlettir. Din karşıtlığı konusuna gelecek olursak, isteyen herkes inanmak zorunda değil (ben inanıyorum, Elhamdülillah Müslümanım). Ülkemizde Hristiyan, Yahudi, Ateist, Deist ve sayamadığım kadar dine inanan topluluk var. Her Müslümanın camiye gidip gitmemesi seni ilgilendirmez, cezasını sen çekmeyeceksin sonuçta. Mesela sen kendini çok dindar sanan birisi isen; senin annen laiklik sayesinde başörtüsü takabiliyor, istediği gibi alışverişe çıkabiliyor, istediği gibi araba kullanabiliyor, istediği gibi topluluk içine girebiliyor. Şeriat varken kaç tanesi yapılabiliyordu ? Şeriat zamanında kadının bir değeri olmadığı savunuluyordu. Bunu da aklından çıkarma. Ayrıca, laikliğin Türk'lüğün özünde olduğunu düşünüyorum.

Laiklik din özgürlüğü değil mi? Camileri kapatmak?

Laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Ama sen camileri siyasi propaganda için kullanmaya başladığın anda kilidi vururlar öyle kala kalırsın!

Siyasal islamcılar "laiklik var bizi rahat bırakın" kalkanına sığınmayı çok severler ama kazın ayağı öyle değildir. Avusturya bunun en güzel örneğidir.

• Bana kadınların özgür olduğu bir islam ülkesi söyler misin?
  • Bana ülkesinden kaçıp da müslüman ülkelere sığınan bir mülteci söyler misin?
  • Bana kadınların namazda ön saflarda olabildiği bir müslüman ülke söyler misin?
  • Bana kadınların ezan verdiği bir müslüman ülke söyler misin?
  • Bana kadınların doğuştan açık gelen başlarını kapatmak zorunda olmadığı bir müslüman ülke söyler misin?
  • Bana kadınlar yerine erkeklerin başını örttüğü bir ülke söyler misin?
Hiç kıvırmadan bu sorulara cevap bekliyorum.

Sırayla cevap veriyorum.

• Öyle bir müslüman ülke yok.
  • Ülkesinden kaçıp müslüman ülkelere sığınan mülteci de yok.
  • Kadınların ön safta olduğu bir müslüman ülke de yok.
  • Kadınların ezan verdiği bir müslüman ülke de yok.
  • Kadınların başını kapatmak zorunda olmadığı bir müslüman ülke de yok.
  • Bana kadınlar yerine erkeklerin başını örttüğü bir ülke de yok.
Kısaca da yazmam gerekirse hepsine cevabım yok. Ben bunu sana sorarken merak ettiğimden sordum. Nedir o dogmalar derken öyle bir dogma yok anlamında demek istemedim yani. Şimdi de dogmalar hakkında bilgi edindim. Bilgilendirme için teşekkürler.

Recep Bey'in itiraz ettiği İslam değil sünnilik dinidir. Yoksa Kuran'daki 19 denilen matematiksel mucizeyi keşfetse o da inanır Edip Yüksel adlı kişiyi takip etmenizi öneririm. Eğer bugün İslam(Uyduruk Mezhepler) dünyası dinini sadece Allah'a özgüleseydi bu durumda olmayacaktı şimdi müslümanım diye geçinenler kıldan tahrik oluyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı