Lapotopa harici ekran kartı takarken ekran kartı yandı

Stannissss

Centipat
Arkadaşlar duymuşsunuzdur diye düşünüyorum eski laptoplara mini PCI-e Express yuvasıyla harici ekran kartı takma videoları var YouTube'da. Bunu ben de yapmak istedim aldım bu aparatı, ekran kartı aldım RX 570, PSU falan dün denedim. 1 gün boyunca uyumamıştım ve olayın heyecanıyla her şeyi acele bir şekilde yapmaya çalıştığımdan bu kadar aptallık yaptım sanırım PSU bağlantılarını yanlış yapmışım, deniyorum deniyorum çalışmıyor sonra. Bu aparatta bir güç girişi gördüm, Laptopumun şarj aletini taktım ve her şey dönüyordu sanırım bu aparat ek bir güç istiyor diye düşündük yine alalacele saçma kararlar vererek gidip adaptör satın aldık.
Hem 4 pin girişi yanlış yere takılmış PSU, hem de adaptörle birlikte çalıştırdık ekran gelmiyor vardı. Bu olağan bir şeydi biliyorduk böyle bir şeyle karşılaşacağımızı BIOS'la uğraşırken falan bilgisayarı bir açtık. Mekanizmayı takmamıştık, bilgisayar çalışırken taksak ne olur? Diye saçma bir fikir geldi aklımıza deneyelim dedik taktık, çalıştı biraz. Çalışırken bu alet harici bir ekran takıp ayarları yapmaya oradan devam edelim diye düşünürken pat diye bir ses geldi. Bütün fişleri çıkardık hemen, önce aklımıza ekran kartının fanının önünde bir kağıt parçası vardı onu bükmüştük o fana çarparak da bu sesi çıkarabilirdi gerçekten ve ekran kartından ne bir duman neden en ufak bir koku alamadık. Ardından her şeyi tekrar kurup denediğimizde de ekran kartı çalışmaya devam etti. Fakat aradan 10 dakika geçtikten sonra adaptör bir uyarı vermeye başladı ışığı yanıp sönüyor ve "bip bip" diye bir ses çıkarıyordu.
Artık ekran kartı kesinlikle güç almıyordu fanları dahi dönmüyordu. Neyse dedim yattım kalktım. Videoları tekrardan izledim PSU bağlantı kablolarındaki yanlışımı fark edip tekrar denedim. PSU güzelce çalışıyor aparata güç veriyor fakat ekran kartında tık yok. Bundan sonra düşünmeyen başladım sanırım o ses ekran kartından çıktı çünkü her şey çalışıyor ama ekran kartında hiçbir hareket yok. İnternetten araştırdığım her hata insanların daha önce kullandığı ekran kartlarıyla ilgili benimkine yakın olan test edemeyeceğim bir ortamda olan ekran kartının arızalı olup olmayacağı hakkında bir bilgi göremedim. Garantiye yollamayı düşünüyorum ama önce kartın arızalı olduğundan emin olmak için arkadaşımdan ekran kartını rica ettim bu akşam deneyeceğim. Ne olur ne olmaz arkadaşın kartına zarar gelmesini istemediğim için fanın döndüğünü görürsem direk kapatıp garantiye yollamayı düşünüyorum. Bunun gibi bir sorunla karşılaşan var mı acaba daha basit bir çözümü var mı? Yardımlarınızı bekliyorum. Okuyunca da ne yaptın sen aptal diyeceğinize eminim fakat her bilgi benim için kar yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Az önce arkadaşımın kasasında denedim. Bilgisayarda ki bütün parçalar çalışıyor fakat ekran kartı yine sabit dümdüz duruyor.
Bende aslında öyle yapmayı düşünüyorum çünkü büyük bi hevesle borca girerek aldım kartı. Alalı da 2 gün oluyor daha. Umarım kabul ederler ve anlamazlar.
Yapacağınız şey kul hakkına girer (ki ben muslumanim ve benim dinime göre gunah bir şey ve size de tavsiye etmem) ama yaparım bir sey olmaz diyorsanız ve onlar da anlamazsa paranız cebinizde kalmış olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı