Çözüldü Laptobun fiziksel GPU'sunu kazıdım, eGPU çalışır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KaptqnY

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar. Bugün uzun zamandır elimde olan eski bir dizüstü PC'sine eGPU takayım dedim. Her şeyi hallettim on numara her şey tıkır tıkır çalışıyor ama BIOS'tan yapılması gereken ayarları yapamadım. Yaklaşık 6 saat bu dertle uğraştım ve en sonunda kafayı yiyip açtım içini. Jiletle laptopun harici GPU sunu biraz ısıyla kazıdım çıkardım. Sizce şimdi eGPU'yu takıp PC'yi çalıştırsam anakart yanmadan olumlu sonuç alabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bazı durumlarda cihaz açılmayabilir. BIOS nasıl kodlandigina göre degismek ile birlikte belirli donanımlar eksik olduğu sürece kontrolü OS'e vermez. Yani cihaz GPU'yu geri takana kadar "öldü" de diyebiliriz.
Ama ufak bir ihtimal de olsa her şeyin doğru çalışma olasılığı var.
Merak etmeyin eğer sökerken bir iki anakarttaki component'i büküp kısa devre yaptirmadiysaniz anakart yanmaz. İlk olarak GPU'yu soktugunuz yeri temizleyin. Birbirine değen lehim topları/parçaları kalmasın. Sonra şansınızı deneyin. Eğer kısa devre yok ise en kötü ihtimal cihaz açılmayacak ve o ekran kartını geri takmak zorunda kalacaksınız. Tabi bozmadan soktuyseniz.
Bazı durumlarda cihaz açılmayabilir. BIOS nasıl kodlandigina göre degismek ile birlikte belirli donanımlar eksik olduğu sürece kontrolü OS'e vermez. Yani cihaz GPU'yu geri takana kadar "öldü" de diyebiliriz.
Merak etmeyin eğer sökerken bir iki anakarttaki component'i büküp kısa devre yaptirmadiysaniz anakart yanmaz. İlk olarak GPU'yu soktugunuz yeri temizleyin. Birbirine değen lehim topları/parçaları kalmasın. Sonra şansınızı deneyin. Eğer kısa devre yok ise en kötü ihtimal cihaz açılmayacak ve o ekran kartını geri takmak zorunda kalacaksınız. Tabi bozmadan soktuyseniz.

Çözüm
Merak etmeyin eğer sökerken bir iki anakarttaki Component'i büküp kısa devre yaptirmadiysaniz anakart yanmaz. İlk olarak GPU'yu soktugunuz yeri temizleyin. Birbirine değen lehim topları/parçaları kalmasın. Sonra şansınızı deneyin. Eğer kısa devre yok ise en kötü ihtimal cihaz açılmayacak ve o ekran kartını geri takmak zorunda kalacaksınız. Tabi bozmadan soktuyseniz.

Öncelikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ekran kartını biraz parçaladım o yüzden şu an ne olacaksa olsun modunda o alanı temizleyip açacağım.

Şu anda çalışıyor mu?

İlk başlarda açılmıyordu galiba tam temizleyememişim. Biraz daha uğraşıp üst bölgesine denk gelen bakır yere bant çekip denedim ve açıldı ama sadece güç alıyor hiçbir görüntü vermiyor. Harici bir ekranla da denedim olmadı.
Hmm... Ona tıklayınca konu çözüldüye alındığını şimdi öğrendim. Bu uğraştan da vazgeçiyorum olumlu sonuç vermeyecek gibi duruyor. Teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı