Laptop 120 Hz nasıl yapılır?

SharpeX

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 - 7700X - ASUS DUAL RTX 4070 - HYPERX FURY 16x2 6000MHZ RAM - Kingston 1TB 7000/5000MB/S M.2 SSD
Merhabalar benim bilgisayarım 120Hz destekliyormuş. Ancak monitör olanlara baktım 60Hz yazıyor. Nasıl 120Hz yaparım?

Masaüstüne sağ tıkladıktan sonra bu adımları takip ediniz;
Görüntü ayarları>Gelişmiş görüntü ayarları>Yenileme hızı>120Hz'i seçiniz.
1614706206135.png

oralarda 60hz var sadece üstü veya altı yok

Oralarda 60Hz var sadece üstü veya altı yok

Dediğiniz monitöre overclock yapmak. Fakat böyle yapınca monitör elinizde bile kalabilir. Biraz tehlikelidir, monitörün ömründen kısar. Yapmak için:

Hangi ekran kartını kullanıyorsanız onun paneline gelin.
Özel çözünürlük oluşturun.
Test ederek alabildiğiniz stabil değeri bulup o kısımda bırakın.

120HZ ile başlamayın. 65 - 75 - 80 gibi kademeli arttırın. Ekran siyah olursa biraz bekleyin, geri eski haline döner.

Oralarda 60Hz var sadece üstü veya altı yok.

Laptop modeliniz 120hzli olarak da 60 Hz olarak da satılıyor olabilir üstteki hocalarımın yazdığı şeylerle değişmiyorsa aynı latopbun 60hzli modeline sahipsiniz. HDMI ile yüksek Hzli ekranlara takabilirsiniz.
Dediğiniz monitöre overclock yapmak. Fakat böyle yapınca monitör elinizde bile kalabilir. Biraz tehlikelidir, monitörün ömründen kısar. Yapmak için:

Hangi ekran kartını kullanıyorsanız onun paneline gelin.
Özel çözünürlük oluşturun.
Test ederek alabildiğiniz stabil değeri bulup o kısımda bırakın.

120Hz ile başlamayın. 65 - 75 - 80 gibi kademeli arttırın. Ekran siyah olursa biraz bekleyin, geri eski haline döner.

Hocam 60Hz'lik ekran 120Hz'ye OC yapılmaz ayrıca bu laptop ekranı sıkıntı çıkabilir diye düşünüyorum çok fazla OC merakı varsa Max 75Hz denemesi en sağlıklısı olur.

Laptop modeliniz 120hzli olarak da 60 Hz olarak da satılıyor olabilir üstteki hocalarımın yazdığı şeylerle değişmiyorsa aynı latopbun 60hzli modeline sahipsiniz. HDMI ile yüksek Hzli ekranlara takabilirsiniz.

Hocam 60Hz'lik ekran 120Hz'ye OC yapılmaz ayrıca bu laptop ekranı sıkıntı çıkabilir diye düşünüyorum çok fazla OC merakı varsa Max 75Hz denemesi en sağlıklısı olur.

75Hz ile 60Hz arasındaki fark çok az. Yapmasın daha iyi. Monitörün ömrüne yazık olur. Eski laptopumda 60Hz'den 120Hz'ye overclock yaptım ve hala öyle çalışıyor. Sorun çıkarmadı şu ana dek.

Geri
Yukarı