Çözüldü Laptop adaptöre takılı olmasına rağmen" batarya zayıf" uyarısı verip uyku moduna geçiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jarlax

Picopat
Merhaba,
Yakın zamanda başlayan ve internette aramadığım forum, konu, rehber bırakmayan bir problemim var. Lütfen tamamını okuyun.

MSI GE73 8RE laptopum yakın zamanda yaptığım bir Windows güncellemesi sonrası bir gün adaptöre bağlı olmasına rağmen batarya zayıf uyarısı verdi. Batarya simgesinin üstündeki batarya koruma modu işareti olan yeşil simge belirdi ve hemen 2 saniye sonra eski haline döndü. Çok dert etmedim ama artık uyarıyı hızlıca verip uyku moduna sokuyor rastgele bir şekilde günde en az 2 kere.
İnternetten bulduğum ve MSI Destekten aldığım ve uyguladığım ama bir türlü sorunumu çözmeyen önerileri aşağıya yazıyorum.

- Batarya kalibrasyonu yaptım. Batarya sağlığı Windows Battery Report aracılığı ile baktığımda da gayet iyi. Laptopu 2 sene önce kadar aldım Wear Level henüz %16'da.

-BIOS güncellemesi, EC Firmware güncellemesi yaptım. EC Firmware güncellemesi sonrası Flash EC denilen, Firmware güncellemesi sonra laptopun altında bulunan ufak delikteki düğmeye basarak yapılan uygulamayı doğru bir şekilde yaptım.

-Laptopun tüm Chipset güncellemelerini farklı sürümleri deneyerek defalarca yaptım.

-Aygıt yöneticisi üzerinden ACPI ve Pil Denetleyicilerini kaldırıp tekrar yükledim.

-Batarya ya da adaptör arızasından şüphelenip benimle birebir aynı laptopu olan bir arkadaşımla bataryaları ve adaptörleri değiştirdik. Ben arkadaşımın batarya ve adaptöründe de aynı sorunu yaşarken arkadaşım benim batarya ve adaptörümde hiçbir sıkıntı yaşamadı.

-Güç ayarlarında herhangi bir anormallik yok. Zaten dediğim gibi Windows güncellemesi sonrası bu sorun başladı.

Elimden gelen ne varsa denedim ama çözüme ulaşamadım. Ne yapmam gerektiğini bilen, denemediğim bir fikri olan, daha önce bu sorunla karşılaşıp çözen varsa rica ediyorum bana yardımcı olsun.

Belki bir başkası da bu sorunu yaşayıp araştırırken bu konuya gelip sorunu nasıl çözdüğümü görür diye problemi nasıl giderdiğimi anlatıyorum:

Yukarıda belirttiğim gibi internetten bulduğum tüm çözüm yollarını denememe rağmen problemim devam ediyordu. Bu problemi aldığım sırada Olay Görüntüleyicisinde sayısı artan ve kırmızı ünlemle gösterilen ACPI kaynaklı bir hata mesajı vardı. Hata resmini aşağıya ekliyorum. Benim yaşadığım sorunu yaşayan arkadaşlar, eğer bu hatayı Olay Görüntüleyicinde görüyorsanız ve hiçbir çözüm işe yaramadıysa sorun HWinfo veya benzeri program kullanmanız sebebiyle olabilir.

HWinfo programını kurup ilk defa çalıştırdığınızda (en azından bende öyle olmuştu) bir uyarı penceresi açılıyor ve aşağıda fotoğrafını eklediğim uyarıyı yapıyor. Ben Continue seçeneğine tıklayıp programı kullanmaya devam ediyordum. Uzun zamandır birçok laptopta bu şekilde kullandım ve hiçbir sorun çıkarmamıştı. Kendi laptopumu da aldığımdan beri HWinfo'nun bu EC sensörünü okumasına izin vererek kullanmıştım fakat hiçbir sıkıntı yaşatmamıştı. O yüzden bundan şüphelenmedim. Olay Görüntüleyicisinden aldığım ACPI hatasına bakarken birden EC uyarısı bana HWinfo programının bana verdiği uyarıyı aklıma getirdi. Uyarıda aşağıda resmini eklediğim gibi EC sensörünü okumasına izin vermemin sistem stabilliğini bozabileceği yazıyordu. Hemen programı açtım ve EC sensör okumasını devre dışı bıraktım. Nasıl devre dışı bırakılacağını aşağıya ekliyorum.

Bu işlemi yaptıktan sonra Olay Görüntüleyicisinde sık sık aldığım ACPI hatası ortadan kalktı ve laptop kendin kendine fişte takılı olmasına rağmen batarya zayıf uyarısı vererek aniden uyku moduna geçmeyi bıraktı. Birkaç gündür gözlemliyorum, günde en az 2 batarya uyarısı alıyordum ama şu anda hiçbir şekilde bir anormallik söz konusu değil.

Eğer bu problemleri yaşıyor ve çözüm bulamıyorsanız, sorun kullandığınız sensör okuma programları kaynaklı olabilir. HWinfo için çözümü açıkladım. Bu EC sensörünü okuyan başka bir program kullanıyorsanız onda da bu izni iptal etmeli veya programı komple kullanmayı bırakmalısınız.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Dosya Ekleri

• 3L7v0iK.png
    3L7v0iK.png
    108,9 KB · Görüntüleme: 3
  • sdfdsffsdf.png
    sdfdsffsdf.png
    152,4 KB · Görüntüleme: 6
  • cvxvxcv.png
    cvxvxcv.png
    47,7 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleyen: Moderatör: