Laptop adaptörü kapalı prize takılıyken güç geliyor

SunSet

Megapat
Üçlü prizde kullanıyorum, üçlü priz de açıp/kapatma tuşu var. Kapatıyorum enerji kesiyor laptop da onda sıkıntı yok fakat kontrol kalemiyle adaptörün güç girişine dokunduğunda kontrol kalemin ışığı yanıyor fakat kapalı prizden kablo sökünce öyle bir enerji yok. Bu laptopa zarar verir mi yani açma/kapatma tuşu ile kapatsak bile kabloyu yine prizden sökülmesi mi lazım? Bir süre yine enerji kalıyordur biliyorum da fakat kablo prizde takılı olmayınca öyle enerji orta da yok bu olayı anlayan açıklayabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
kablo prizde takılı olmayınca öyle enerji orta da yok bu olayı anlayan açıklayabilir mi?
Bu cevabı istiyorum aslında ikili diş birbirine metal yere değince elektrik döngü oluyor sanırım o yüzden priz kapalı olsa da bir süre enerji az miktar kalıyor her ne kadar bilgisayar gücü kesse de.

Merhaba. Açma/kapama anahtarı şebeke elektriğinin sadece nötr ucunu kapatmış faz ucunu kapatmamış görünüyor, bu anlatımınıza göre. Ancak elektrikteki faz ve nötr ucunu ayni anda kapatan neon ışıklı ON/OFF (4 uçlu) anahtarlar mevcuttur, uzatmadaki ON/OFF anahtarı bozulduysa (bir kontağı içten yapışıp kaldı ise) yenisiyle değiştirebilir veya kontrol kalemi denetimli prize diğer alternatifle (çevirip) takılarak elektrikteki faz ucunun anahtarla kesilmesi sadece nötr ucunun uzatma anahtarı kapalıyken gelmesi sağlanabilir. Bu tür kullanım şekli masaüstü PC 'ler için de çok güvenli olur, çünkü masaüstü PC'lerin PSU'ları faz ucu ve toprak hattının ayni andaki varlığında şebekeden nötr ucu kesilse bile çok az bir akımı (sızıntı akımını) her zaman çekebilmiş olur. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı