Laptop anakart üzerinde bulunan parça nedir?

cankrl

Hectopat
Merhaba, laptopum sıvı temasından dolayı tetik almıyordu. Bilgisayarcıya yolladım, bilgisayarcı işlemci arızası var anakart değişmesi gerekiyor dedi. Bilgisayarı geri aldım bir de ben içini açıyım bakayım dedim. Prizdeyken aşağıdaki parçanın çok ısındığını fark etim ana kartın her yerini kontrol ettim başka ısınan yer yoktu bu parçanın adı nedir değişimi kolay mı? (Isınan yer 19 Volt girişin bir iki CM önünde)

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-05-22-23-22-40-480_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2020-05-22-23-22-40-480_com.whatsapp.jpg
    91,4 KB · Görüntüleme: 135
Son düzenleyen: Moderatör:
Direnç olabilir. Kısa devre falan varsa ondan ısınıyor olabilir.
Hocam aslında benim bilgisayar bilgisayarcıya gitti. İşlemci arızası var anakart değişecek dedi. Ben de bilgisayarı geri aldım içine ben bir bakıyım dedim sonra o parçanın çok ısındığı için arzasının o parça olduğunu düşündüm. Ama parçanın adını bilmiyorum ondan dolayı İnterneten sipariş veremiyorum smd kondansötöre benzettim ama bilmiyorum

@DrKatil yalnız 280 kılıfında SMD direnç yok. Başka bir şey olmalı. Hatta 280 kılıflı kondansatör bile yok.
Burada biraz aşağıda yaygın kılıf türleri var ve 280'i göremedim.

@DrKatil yalnız 280 kılıfında SMD direnç yok. Başka bir şey olmalı. Hatta 280 kılıflı kondansatör bile yok.
Sagolun hocam peki buradan başka bir arza olup olmadığını kontrol etme şansım var mı? (voltaj ölçerle?) Bir de daha 19 volt girişin 2-3 cm ilerisinde olan kısa devre işlemciyi yakabilir mi?

Evet yokmuş 😔 Kondansatör olabilir mi dedim. Onuda bulamadım.

@cankrl İsterseniz robotistan ya da direnc.nete sorun. Sitelerinde bulamadım ama en azından ne olduğunu söylerler 😅

Geri
Yukarı