Laptop anakartından duman çıkmasına rağmen çalışıyor

Makaleler
9
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 10750H || GTX 1660 Ti 6 GB Mobile || 2x16 GB RAM || 512 GB NVMe M.2 SSD || 1080p 144 Hz IPS Panel || Windows 11-macOS Big Sur || Acer Nitro 5 AN515-55 2020 ||
Meslek
Öğrenci
Laptopun temizlik ve macun değişimi yapacaktım ve batarya bağlantısını sökerken tornavida yanlışlıkla anakarta değdi ve o anda duman çıktı. Hemen üfledim, üzgünce kapağı kapattım. Tekrar açtım ve nasıl olduysa laptop çalışıyordu. Yüke de soktum oyun da oynadım her şey normal şu an için. Sizce geçici bir şey midir yoksa bu şekilde şans eseri zarar görmemiş olabilir mi? Zarar gördüyse de ne olmuş olabilir ve benim şu anda yapmam gereken bir şey var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Temas edilen parçanın resmini koyarsanız bir şeyler söylemek mümkün olabilir.
Nereye ettiğini net bir biçimde göremdim ancak hangi bölgede olduğunun fotoğrafını ekliyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    147 KB · Görüntüleme: 59
Bir şey yok gibi gözüküyor bu fotoğrafta.Kablolar birbirine temas ettiyse o şekilde duman çıkmış olabilir.
Fotoğrafı internetten buldum hocam ancak kendim baktığımda da gözle görülür bir şey yok gibiydi tekrar açınca farklı bir durum olursa bilgilendireceğim.

Merak ettiğim çalışıyorsa sorun yoktur düşüncesi şu durumda doğru mudur? Zamanla ortaya çıkabilir mi? Duman net bir biçimde çıktı da illaki zarar vermiştir herhalde ama bilemedim.

Nereye ettiğini net bir biçimde göremdim ancak hangi bölgede olduğunun fotoğrafını ekliyorum.

Cihazın fişini çekin ve batarya ile çalışmasında bir sorun olup olmadığına bakın. Ayrıca batarya bitmeden cihazın fişini takın batarya dolum yapıyorsa sorun yok. Bence o duman kısa devre esnasında ısınan kablodan gelme ihtimali yüksek.

Cihazın fişini çekin ve batarya ile çalışmasında bir sorun olup olmadığına bakın. Ayrıca batarya bitmeden cihazın fişini takın batarya dolum yapıyorsa sorun yok. Bence o duman kısa devre esnasında ısınan kablodan gelme ihtimali yüksek.
Hepsini denedim hocam hem fişe takılı hem de pilde her şey olması gerektiği gibi. Test amaçlı birkaç saattir de indirme vs. yapıyorum açık kalması amaçlı. Oyun ve stres testleri de yaptım yarımşar saat.

Dediğiniz gibi kablodan da gelmiş olabilir çünkü göremedim. Kabloya zarar gelmiş midir? Yenileme vs. mümkünse tedbir amaçlı değişim yapmak isterim.

Batarya kablo fiş içini ve hat üzerindeki kabloları gözle kontrol ediniz. Kavrulan kablo varsa belli olacaktır. Eliniz yatkın ise kavrulan kabloyu değiştirin gitsin. Eğer sorun görünmüyor ise tasa edecek bir durum söz konusu değil. Cihazınızı gönül rahatlığı ile kullanınız.

Batarya kablo fiş içini ve hat üzerindeki kabloları gözle kontrol ediniz. Kavrulan kablo varsa belli olacaktır. Eliniz yatkın ise kavrulan kabloyu değiştirin gitsin. Eğer sorun görünmüyor ise tasa edecek bir durum söz konusu değil. Cihazınızı gönül rahatlığı ile kullanınız.
Hocam psikolojik mi ya da önceki değerleri %100 hatırlamadığım için sanırım, GPU sanki az güç çekiyor gibi bazen ancak her oyunda değil ve performanslar aynı eskisi ile. Test amaçlı verileri incelerken fark ettim. Böyle bir şey mümkün müdür?

Geri
Yukarı