Laptop aşırı ısınmamasına rağmen performans düşüyor

437935

Hectopat
Makaleler
1
Öncelikle merhaba. Sorunum şöyle: Mesela Counter-Strike: Source oynarken ilk yarım-saat bir saat falan 100-150 FPS alabiliyorum ama daha sonra FPS 45-50 civarlarına düşüyor. Sıcaklıklar da aşırı yüksek değil bir laptop için. İşlemci 80, ekran kartı 66 derece. Oyunun ilk 5-10 dakikasından sonra sıcaklıklar sürekli böyle. Yani sıcaklıklar da çok yükselmiyor ama neden performans düşüyor? Her oyunda böyle. Gına geldi artık. Nasıl çözebilirim? 4-5 ay oluyor fan ve termal macunu değiştireli.

Bu arada eski bir HP laptop kullanıyorum. Sistemi şöyle:

GPU: AMD Radeon HD7670M 2 GB, Intel HD4000 -- CPU: Intel Core i5 3210M 2,50 GHz -- 8 GB DDR3 RAM (4x2 Dual Channel, 1600 MHz) -- Windows 8.1 SL X64 -- 240GB SSD -- 1TB HDD

Öncelikle merhaba. Sorunum şöyle: Mesela Counter-Strike: Source oynarken ilk yarım-saat bir saat falan 100-150 FPS alabiliyorum ama daha sonra FPS 45-50 civarlarına düşüyor. Sıcaklıklar da aşırı yüksek değil bir laptop için. İşlemci 80, ekran kartı 66 derece. Oyunun ilk 5-10 dakikasından sonra sıcaklıklar sürekli böyle. Yani sıcaklıklar da çok yükselmiyor ama neden performans düşüyor? Her oyunda böyle. Gına geldi artık. Nasıl çözebilirim? 4-5 ay oluyor fan ve termal macunu değiştireli.

GPU: AMD Radeon HD7670M 2 GB, Intel HD4000 -- CPU: Intel Core i5 3210M 2,50 GHz -- 8 GB DDR3 RAM (4x2 Dual Channel, 1600 MHz) -- Windows 8.1 SL X64 -- 240GB SSD -- 1TB HDD
throttlestop indir/çalıştır, FIVR sekmesine gel DISABLE AND LOCK TURBO POWER LIMITS yazan kutucuğu tikle. umarım işlemcin destekliyodur yani ben bu şekil çözdüm. (Uygulamanın arka planda çalışır kalması lazım.) kesin çözümdür ama işlemcinin desteklemesi lazım deneyip yaz buraya. :)

ThrottleStop indir/çalıştır, FIVR sekmesine gel DISABLE AND LOCK Turbo Power LIMITS yazan kutucuğu tikle. Umarım işlemcin destekliyordur yani ben bu şekil çözdüm. (Uygulamanın arka planda çalışır kalması lazım.) Kesin çözümdür ama işlemcinin desteklemesi lazım deneyip yaz buraya. :)

Laptopta herhangi bir hasara neden olabilir mi?

Veya max cpu durumunu %99'a çekmeyi deneyebilirsin. Olmazsa söylediğim program üzerinden disable turbo kutucuğunu işaretlemeyi de deneyebilirsin.
Laptopta herhangi bir hasara neden olabilir mi?
Isınma kontrolün altındaysa herhangi bir sorun çıkmaz. Değilse bile eğer işlemcin 95,100 veya 105 derece olursa kendini kapatır. Yani kısacası herhangi bir hasar vermez. Sadece bilgisayar ısınır biraz.

Veya Max CPU durumunu %99'a çekmeyi deneyebilirsin. Olmazsa söylediğim program üzerinden disable Turbo kutucuğunu işaretlemeyi de deneyebilirsin.

Isınma kontrolün altındaysa herhangi bir sorun çıkmaz. Değilse bile eğer işlemcin 95,100 veya 105 derece olursa kendini kapatır. Yani kısacası herhangi bir hasar vermez. Sadece bilgisayar ısınır biraz.

Hocam müsait olamadım deneyemedim ama deneyeceğim. Bu arada daha detaylı anlatmak gerekirse şöyle anlatayım.

Oyuna ilk girdiğim 5-10 dakika 250FPS alıyorum. (sıcaklıklar işlemci 80-90, ekran kartı en yüksek 70-73 civarlarında.)

Sıcaklık durumları aynı olsa da oyuna devam ettiğimde 1 saat içerisinde FPS 250'lerden yavaşça azalarak 45 civarına düşüyor. Ve bu durum beni rahatsız ediyor. Garipsediğim şey sıcaklıklar çok artmazken neden FPS aşırı derecede düşüyor?

Hocam müsait olamadım deneyemedim ama deneyeceğim. Bu arada daha detaylı anlatmak gerekirse şöyle anlatayım.

Oyuna ilk girdiğim 5-10 dakika 250FPS alıyorum. (sıcaklıklar işlemci 80-90, ekran kartı en yüksek 70-73 civarlarında.)

Sıcaklık durumları aynı olsa da oyuna devam ettiğimde 1 saat içerisinde FPS 250'lerden yavaşça azalarak 45 civarına düşüyor. Ve bu durum beni rahatsız ediyor. Garipsediğim şey sıcaklıklar çok artmazken neden FPS aşırı derecede düşüyor?
Oyunu ilk açtığında belirli bir sıcaklığa kadar performans kaybı olmadan oynuyorsun sonrasında ise power limit'e ulaştığın için işlemcin 400mhz bantlarına iniyor ve oyunu ilk açtığında ulaştığın sıcaklık değerlerinin altında, aynı zamanda ise performans olarak çok daha gerisinde oynamaya başlıyorsun. Bilgisayarcı değilim, olayı tam bilmiyorum ama genel hatlarıyla bu böyle. power limit dediğimiz olay da ultrabooklarda veya ince notebooklarda (kötü soğutma sistemine sahip cihazlarda) olur ve oyun oynarken bu power limiti devre dışı bırakman gerekir yoksa oynadığın oyundan gram zevk alamazsın. Umarım anlatabilmişimdir elimden geldiğince aktarmaya çalıştım bişeyler...

Geri
Yukarı