Laptop az şarjda kapanıyor

GBBora

Hectopat
Daha fazla  
Laptopun şarjı %10'a gelince şarjın azalıyor. Fişe takınız uyarısı geliyor, %8-%7 gibi laptopu kapatıyorum bir daha açmak istiyince açılmıyor. Ya sarj da kullanıyorum ya da dolmasını bekliyorum. %10'un altına inince sanki korumaya alıyor kendini, bir ayarı var mıdır kapamak için?

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptopun şarjı %10'a gelince şarjın azalıyor. Fişe takınız uyarısı geliyor, %8-%7 gibi laptopu kapatıyorum bir daha açmak istiyince açılmıyor. Ya sarj da kullanıyorum ya da dolmasını bekliyorum. %10'un altına inince sanki korumaya alıyor kendini, bir ayarı var mıdır kapamak için?
Neden böyle bir ayar istiyorsunuz ki?

Düşük yüzdelik dilimde laptop kendini dediğiniz gibi garantiye alıyor. Fişi takın dediği zaman takmakta fayda var.
Hatta prizde de kullanılabilir, pili korur. Tabii 4-5 ay boyunca değil. Haftada bir %10-15'lere indirip tekrar takarsınız sorun olmaz.

Koruma durumuyla alakalı değil. Bataryanın içindeki pillerin belli voltajın altına düşmemesi gerekiyor. O korumayı batarya kutusunun içindeki BMS devresi yapıyor. Genellikle kapanma durumları bataryanın iç direncinin düşmesinden kaynaklanıyor. Anlık verebileceği akım o anda tükeniyor ve bilgisayar kapanıyor. Batarya bitmiş oluyor.
%50 sarjı olup kapanan laptop biliyorum. Bataryayı ölçtüğümde vermesi gereken akım miktarının yarıya düştüğünü gördüm.

Geri
Yukarı