Laptop bataryasını elektriğe bağlıyken kullanmak ömrü azaltır mı ?

Burak Onur

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben yeni bir laptop aldım.
Lenovo IdeaPad Z510.
Ve açıkçası batarya konusunda biraz hassasım. Batarya kullanımı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Elektriğe bağlıyken batarya takılı kalmalı mı, takılı kalması bir sorun yaratır mı? Veya sorun yaratan sürekli takıp çıkarmak mıdır? Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun oynarken felan hem şarjda hemde batarya takılı olmalı mecbur yoksa donmalar olur. Sen en iyisi normal kullanırken bataryayı çıkarıp öyle kullan. Yapacak başka bir şey yok ömrü böyle uzar.

Oyun oynarken felan hem şarjda hemde batarya takılı olmalı mecbur yoksa donmalar olur. Sen en iyisi normal kullanırken bataryayı çıkarıp öyle kullan. Yapacak başka bir şey yok ömrü böyle uzar.
Tam aksine bataryanın ömrünü daha da kısaltır. Bataryanın ömrünü uzatmak için bataryanın üzerinden düzenli olarak akım geçmesi lazım. Batarya çıkıkken elektrik kesilirse laptop mahvolur.

Batarya ile prize takarak birlikte kullanma. Kullanacaksan ya bataryadan kullan, ya da prize takarak. Benim tavsiyem prize takman. Şarjdayken elektrik kesilirse pek bir şey olmaz, o kadar abartmaya gerek yok. İkisini bir arada kullanırsan bataryanın ömrü kısalır, bunun nedeni pilin redoks tepkimesiyle ilgili. Pil denklemi tersinir olduğu için yani bunun anlamı hem elektrik açığa çıkarken, elektrik verip şarj edebilmen olarak söyleyebilirim. Kısacası tüm aletlerde pil boşalmak isterken sen ona elektrik vermiş oluyorsun böylece ömrü azalıyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı