Laptop Ekrana Görüntü Vermiyor

Atakan A.

Kilopat
Merhabalar,
2011 yılında alınmış bir dizüstü bilgisayara sahibim. Performansı benim icin yeterli olduğu için bilgisayarımı yenilememiştim. Şu aralar bilgisayarımda bir gariplik var. Bilgisayar rastgele bir zamanda takılıyor ve asla tepki vermiyor. Klasik Türk mantalitesinden yola çıkarak bilgisayarımı kapattım ve yeniden açmaya çalıştım. Düğmeye bastım ve bekledim fakat ekran bir türlü gelmedi. (Anakart logosu falan dahil.) YouTube'de falan araştırdım biraz. Laptopun bütün hava deliklerini kapatıyorlar ve bilgisayarı ısıtıyorlardı. Bilgisayar fazla ısınınca kendi kendine kapanıyordu. Dediklerine göre ekran kartı fırınlama ile aynı kapıya çıkıyormuş. Bu yöntemi denedim. Bilgisayarın bütün deliklerini kapattım üzerine havlu, battaniye vs. attım. Bilgisayar iyice ısındıktan sonra kapandı. 1 saat kadar soğumasını bekledim. Bilgisayarı çalıştırdım ve ekran geldi. Bir sevinçle normal günlük kullanımıma geri döndüm fakat bu bir kez daha oldu. Aynı işlemi tekrarladım yine işe yaradı. Fakat az önce yine takıldı ve tepki vermemeye başladı. Bilgisayarı kapattım tekrar açmak istediğimde yine ekran gelmedi. Şu aralar da yeni makine alabilecek durumum yok açıkçası.

Güncelleme: Hiçbir işlem uygulamadım ama bilgisayar şu anda görüntü veriyor. Ama bunu tekrarlayacağına adım kadar eminim.

Ekran kartınız sorunlu olması lazım ama daha iyi bilenlere de sormak gerek. Ne yapabilirsiniz bu konuda bilmiyorum. Sonuçta ekran kartı gömülüdür. Daha detaylı bilgiyi @Neurevt hocam verir.

Harici grafik kartınıza reballing yapılacak. Anlattıklarınızdan yola çıkacak olursak sorun reballing ile çözülecek. Ayrıca bir daha cihazın tüm hava çıkışlarını kapatıp cihazı ısıtmayın. Cihaza verebileceğiniz en büyük zararı veriyorsunuz. Reballing için vereceğin paraya yazık ediyorsun.

Sosyalde daha önce de soruldu baksaydınız keşke. Yanlış sürücü, legal olmayan sürümler, zararlı içerik, reklam ve dahası birlikte geldiği için sürücüler de yapışkanlık içerdiğinden üstüne rootkit tehdidini de göze alıp yüklediğinizin farkında değilsiniz.
Bu yüzden sürücü bulucu kullananlara format sonrası yardım ediyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı