Laptop Ekranında Şeffaf Leke

jaimelannisterr

Hectopat
Merhaba, ASUS X550JK model bilgisayarımda ekranın sol en üstünde şeffaf beyaz lekeler olduğunu fark ettim. LED yanığı vs midir acaba diyerek takılmadım çok çünkü kullanımı etkilemiyordu. Fakat daha sonra lekenin arttığını fark ettim 5-6 gün sonra. Endişelenmeye başladım. Şu an bu mesajı o laptoptan yazıyorum ve leke tamamen yok geçmiş eser yok, fakat daha önce de geçmişti sonra tekrar ortaya çıkmıştı. Şimdi tekrar yok oldu tekrar oluşacağına eminim.

Sizce sorun nedir? Endişelenmeli miyim? Ekran arızası vs ise çok üzülmem 200 TL maksimum masrafı ama anakartla ilgiliyse o zaman başım dertte demektir 700 800 TL civarlarında çünkü anakart.

Bu arada ekran kartım en yüksek yükte (PUBG vs) 80 dereceyi geçmiyor. 90 100 dereceleri görmüyor yani (olur da ekran kartıyla ilgili olursa diye belirtiyorum).

Son düzenleyen: Moderatör:
Resim eklerseniz daha kesin bilgi verebiliriz. Piksel sıkışması olabilir. Ekranı belirli bir açıya getirdiğinizde ekran çerçeve arasında sıkışıyor olabilir. Resimle görmeden net bir şey söyleyemeyiz.

Resim eklerseniz daha kesin bilgi verebiliriz. Piksel sıkışması olabilir. Ekranı belirli bir açıya getirdiğinizde ekran çerçeve arasında sıkışıyor olabilir. Resimle görmeden net bir şey söyleyemeyiz.
8a99e9fb-ae56-4ec2-b936-c453f0c73825.jpg

üstte belli oluyor o beyaz çizgi biraz, fakat fotoğrafta normalde göründüğü gibi çıkmamış. çizgi şeffaf ve gri, kırmızı zeminlerde daha belli oluyor.

Anakart ile alakalı bir arıza oldugunda genelde ekranda ciddi cizgiler oluşur ve üst üste olur. Çizginin oluştuğu yerdeki çerçeveyi elinizle hafif kaldırmaya çalışın. Çizgi kaybolursa ekranda şuanlık bir sorun yoktur. Çerçeve ekranı uzun süre basınca maruz bıraktıgında piksel sıkışması oluyor ve bu kalıcı olabiliyor. Çerçeve vidalarının gevşetilmesi mümkün ise gevşetilmesi gerekebilir. Tabi bu durum yukarıda yazdıgım çerçeve baskısından kaynaklanıyorsa yapılır. Ölü piksel testine sokun cihazı kırmızı yeşil vs renkler degiştikçe ekranda noktacıklar oluşacak mı bakın. Eger oluşursa ekranda ölü piksel vardır. Rahatsız oluyorsanız degiştirirsiniz durmasının bir zararı yoktur.

Bana da baskıdan kaynaklanıyor gibi geldi. Üst çerçeveyi baş parmağın yardımıyla kendine doğru çok zorlamadan çek ve bir boşluk olup olmadığını kontrol et. Boşluk yoksa vidaları gevşet. Garantin devam ediyorsa hiçbir şeye dokunmadan servise gönder aksi halde üretim hatası kullanıcı hatasına dönüşür :)

Bana da baskıdan kaynaklanıyor gibi geldi. Üst çerçeveyi baş parmağın yardımıyla kendine doğru çok zorlamadan çek ve bir boşluk olup olmadığını kontrol et. Boşluk yoksa vidaları gevşet. Garantin devam ediyorsa hiçbir şeye dokunmadan servise gönder aksi halde üretim hatası kullanıcı hatasına dönüşür :)
Garantisi yok maalesef, üst çerçeveye tırnağımı sokabildiğim bir boşluk var

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı