Laptop ekranında sorun olarak görünen bölümün adı nedir?

sftsft

Hectopat
Herkese merhaba arkadaşlar...

Yedek laptopumun ekranının belli bölgelerinde zaman zaman ortaya çıkan problem aşağı yukarı 1. fotoğraftaki şekilde.

Bu sorunu düzeltmek için uzun bir aradan sonra ekranı tamamen söküp Flex kablosunda ve Flex soketinde sorun olup olmadığını kontrol ettim, onlarda bir sorun yok gibi görünüyor.

2. fotoğrafta yer alan yeşil alan "inverter" oluyor sanırım.

İnverter'in üzerinde, toplamda 4 adet bulunan ve benim bir tanesini kırmızı yuvarlak içine aldığım bölgeyle oynadığım zaman ekran düzeliyor. (Düzelmeden önceki hali fotoğrafta siyah olarak görünüyor, her defasında renk değişebiliyor)

Kırmızı yuvarlak içine aldığım bölgenin adının ne olduğunu ve sorunun ne olabileceğine dair tahminleri olan var mı?

Dosya Ekleri

• tp1.jpg
    tp1.jpg
    24,5 KB · Görüntüleme: 121
  • tp2.png
    tp2.png
    355,3 KB · Görüntüleme: 130
İnverterin değişmesi gerekli. O bölgenin tamirinin yapılabileceğini sanmıyorum. Yapacak birisi varsa bile inverter kadar ücret isteyecektir.

Yanıt için teşekkür ederim hocam. İnverter'ı internet üzerinden alsam, değişimini kendim yapabilir miyim? Kolay bir şey midir inverter değişimi? 2. fotoğraftaki aşamaya gelen birisi değişimi yapabilir mi?

Yanıt için teşekkür ederim hocam. İnverter'ı internet üzerinden alsam, değişimini kendim yapabilir miyim? Kolay bir şey midir inverter değişi mi? 2. fotoğraftaki aşamaya gelen birisi değişimi yapabilir mi?

İnvertın bağlantıları soketli zaten. Dikkatlice sökün kabloları koparmadan. Soket zaten tek şekilde yerine oturacak biçimdedir. Kendiniz yapabilirisiniz.
Üzerindeki kodlarla aynı inverterdan almanız gerekli bilginize.

İnvertın bağlantıları soketli zaten. Dikkatlice sökün kabloları koparmadan. Soket zaten tek şekilde yerine oturacak biçimdedir. Kendiniz yapabilirisiniz.
Üzerindeki kodlarla aynı inverterdan almanız gerekli bilginize.

Hocam tekrar merhaba... Bahsettiğiniz kod, fotoğraftaki kod mu oluyor acaba? Ben bu kodla inverter'ı bulamadım. Laptop'un marka ve modeli: HP Pavilion 15-cb009nt

Dosya Ekleri

• inverter2.JPG
    inverter2.JPG
    48,1 KB · Görüntüleme: 86
Merhabalar. İnverterın arkalı önlü net çekilmiş fotoğraflarını paylaşırsanız eğer bulmaya çalışırım.

Merhabalar. İnverterın arkalı önlü net çekilmiş fotoğraflarını paylaşırsanız eğer bulmaya çalışırım.
Teşekkür ederim hocam...

İnverter'ın önden ve arkadan çekilmiş fotoğraflarını görsel olarak ekliyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-10-07 083324.jpg
    Ekran görüntüsü 2021-10-07 083324.jpg
    102,6 KB · Görüntüleme: 93
  • Ekran görüntüsü 2021-10-07 083407.jpg
    Ekran görüntüsü 2021-10-07 083407.jpg
    26,4 KB · Görüntüleme: 68
Teşekkür ederim hocam...

İnverter'ın önden ve arkadan çekilmiş fotoğraflarını görsel olarak ekliyorum.

Kardeşim öncelikle ilk bakışta inverter sandığım parça inverter değilmiş, yanlış bilgilendirmiş olmamak adına yazayım. Ekranın kendi bağlantı yuvaları o resimlerdeki yerler. Ekranın o kısımları haricen değişmediği için ekran panelinin değişmesi gerekiyor.

Ekranın muadillerinin linkini aşağıya bıraktım. Fiyatları aşağı yukarı siteye göre değişmekle beraber bu fiyatlarda.

Kardeşim öncelikle ilk bakışta inverter sandığım parça inverter değilmiş, yanlış bilgilendirmiş olmamak adına yazayım. Ekranın kendi bağlantı yuvaları o resimlerdeki yerler. Ekranın o kısımları haricen değişmediği için ekran panelinin değişmesi gerekiyor.

Ekranın muadillerinin linkini aşağıya bıraktım. Fiyatları aşağı yukarı siteye göre değişmekle beraber bu fiyatlarda.

Çok kötü oldu hocam bu şimdi ya. Bin lira masraf çıkacağını hiç düşünmemiştim. Sorunun kesinlikle bu yuvalardan kaynaklandığından emin olabilir miyiz hocam? Bir de yeni ekran almadan tamir ettirme şansım olur mu? Yanıt için tekrar teşekkür ederim.

Çok kötü oldu hocam bu şimdi ya. Bin lira masraf çıkacağını hiç düşünmemiştim. Sorunun kesinlikle bu yuvalardan kaynaklandığından emin olabilir miyiz hocam? Bir de yeni ekran almadan tamir ettirme şansım olur mu? Yanıt için tekrar teşekkür ederim.

Değişebilecek bir parça gibi duruyor resimlerde, soketi vidaları falan var. Ama googlde da arattığımda hiç o parçaya ayrı olarak rastlamadım.

Ekran panelinde sıkıntı çıkaracak başka bir yer yok maalesef. Önceden inverter ayrı olurdu ekranlarda, çoğunlukla da (ekran kırılmaları haricinde) inverter arıza yapardı. Şimdiki ekranlarda LED, Slim LED vb. olduğu için üzerinde bütünleşik. Anakart veya LED TV tamiri yapan yerlere bir sorun diyeceğim ama LED TV'lere bakanlar bu ekranlara bakar mı bilmiyorum.

Eğer tanıdığınz bir telefoncu var ise o yerdeki lehimleri yeniletmeyi deneyebilirsiniz.

2. el ekran bulmaya çalışabilirsiniz. Sahibinden veya Letgo'dan bakıp araştırın derim. Arızalı laptopların sğlam parçalarını daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

HP'ye mail ile ulaşılıp sormak gerekli ama seri no vs. isteyebilirler.

Kırmızı ile işaretli yerle oynayınca düzeliyor yazmışsınız, orayı düzelene kadar oynayıp, sonra hızlı yapıştırıcı, bant vb. ile sabitlemeyi deneyebilirsiniz. Tabii hızlı yapıştırıcının orayı bozma ihtimali de var dikkatli olmak gerek.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı