Laptop fan temizliği

sametbayraktar

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Ben bilgisayarımdan senelerdir sadece FIFA oynayan birisiyim. Fan normaldan biraz fazla ses yaptığı için bu işlerden de pek anlamadığımdan, herhalde aklımda öyle kalmış. Hiç araştırmadan bir anda elektrik süpürgesi ile dışardan fanı temizledim. Şu an için bir zarar yok gibi ama internetten araştırdığımda sadece fana değil bilgisayara da zarar verebileceğini gördüm. Bir sıkıntı olup olmadığını nereden anlayabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektrik süpürgesi ile hava çıkışından çektiyseniz tozlar oraya tıkanır ve normaldekinden çok daha zor temizlenir, hava girişinden çektiyseniz tozlar fana dolar ve fanın dönmesini engeller. İçini açıp fırça ile temizlemeniz gerekiyor.

Şu an mesela böyle bir sıkıntı gözüküyor mu?
Çalıştırın. Baktınız bir sıkıntı yok kullanmaya devam edin. Ancak fanın bozulması oldukça olası. Çünkü süpürge ile oluşturulan hava akımı fanın dönebileceği limitten daha fazla döndürmüş olabilir.
Bozulup bozulmadığını attığım görselden anlayabilir miyim?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    108,5 KB · Görüntüleme: 72

Fan normalde kaç RPM'de dönüyordu? Fanı temizlemek için bilgisayarın içini açmanız gerekir. Elektrikli süpürge ile bir şey çekemezsiniz ve iyice tıkar orayı. Ve yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi fan normalden fazla dönerse veya ters bir şekilde dönerse fan bozulur.

Fan normalde kaç RPM'de dönüyordu? Fanı temizlemek için bilgisayarın içini açmanız gerekir. Elektrikli süpürge ile bir şey çekemezsiniz ve iyice tıkar orayı. Ve yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi fan normalden fazla dönerse veya ters bir şekilde dönerse fan bozulur.
Hatırladığım kadarıyla yine 2000 civarıydı.Bir de dediğiniz gibi bozulursa bozulduğunu nereden anlayabilirim?

Önceki değerleri bilmeden pek bir şey söyleyemem. Açabilirseniz kapağı açıp toz durumunu kontrol ediniz. Yalnız dikkatli olunuz. Açarken cihazın bütün güç bağlantısını kesiniz. Sonra fanı söküp kontrol ediniz. Var olan tozlanmaları giderin.

Önceki değerleri bilmeden pek bir şey söyleyemem. Açabilirseniz kapağı açıp toz durumunu kontrol ediniz. Yalnız dikkatli olunuz. Açarken cihazın bütün güç bağlantısını kesiniz. Sonra fanı söküp kontrol ediniz. Var olan tozlanmaları giderin.
Önceki değerlerde hatırladığım kadarıyla yine aynı civardaydı.Elektrik süpürgesi ile temizlemeden önce cooler boost tuşuna bastığımda ilk zamanki kadar dışarıya hava çıkmıyordu.Temizledikten sonra eskisi gibi oldu sanki ama tabii ki içini siz daha iyi bilirsiniz.Bir de hem çok anlamadığımdan hem de garantisinin bitmesine 5-6 ay daha olduğu için açmak istemiyorum.Kısacası o değerlerden anlayabilir miyim bozulup bozulmadığını veya başka bir sorun olup olmadığını?

Önceki değerlerde hatırladığım kadarıyla yine aynı civardaydı.Elektrik süpürgesi ile temizlemeden önce cooler boost tuşuna bastığımda ilk zamanki kadar dışarıya hava çıkmıyordu.Temizledikten sonra eskisi gibi oldu sanki ama tabii ki içini siz daha iyi bilirsiniz.Bir de hem çok anlamadığımdan hem de garantisinin bitmesine 5-6 ay daha olduğu için açmak istemiyorum.Kısacası o değerlerden anlayabilir miyim bozulup bozulmadığını veya başka bir sorun olup olmadığını?
Sanırım herhangi bir sıkıntı olmamış aksine biraz da olsa temizlenmiş. Eğer cihazın daha garantisi varsa kapağını açmayın. Garantisinin bozulmasını istemeyiz.

Geri
Yukarı