Laptop görünürde çalışmasına rağmen ekranı siyah

Makaleler
10
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
-Red Devil RX 6600 XT
-R5 3600 (4.4GHz 1.225v)
-TUF B550M-E Wi-Fi
-Ballistix 2x8 3200C16
-A2000 500GB
-Gammaxx L240 V2 RGB
-MB511 ARGB + MWE 650 Bronze V2
TUF VG249Q1R 165Hz 1ms
K55 Pro XT
Basilisk V2
BlackShark V2 X
Ekran kartı
Dahili grafik birimi
İşlemci
R5 5500U
Merhaba, anneme laptop almıştık bundan yaklaşık 1-1.5 ay önce sanırım, şu an laptopta daha bugün ortaya çıkmış bir sorun var.

Laptop modeli V15 G2 ALC R5 5500u işlemcili modeli, sorun ise laptopun fanları dönmesine rağmen (yani görünürde çalışıyor gibi) ekran simsiyah. Şarja bağlı değil iki türlü de denendi, driver resetleme kısayolu yapıldı. Ürün alındıktan hemen sonra sağlam lisans üzerinden Office programları için key alındı, ancak ilk alındığı anda sorun çıkmazken şimdi nasıl çıkarır bilmem.

Şarjı var laptopun bu arada, şu an prize de bağlı. Sorun ekran kaynaklı gibi ama başka düşünceleriniz varsa bekliyorum, laptop değişime gidecek zaten sanırım ama ondan önce çözebiliriz belki.

Televizyon da denendi, HDMI portu ile bağladım. Görüntü televizyonda da yok. Televizyon HDMI 2 olarak bağlantıyı görüyor, sorun ekran kartı ile ilgili artık tahminlerimce.

Bu arada şunu da fark ettim, cihaz annemin çantasından çıkınca klavyenin sol alt çarprazı ateş gibiydi. Görüntü gelmeyen alette bunun nasıl olduğunu pek çözemedim ne yalan söyleyeyim.

O ışık değil de Novo menüsüne giriş için gizli tuş olması lazım.

Tuş gibi davranmıyor hiç, sadece LED.

Yeni bir gelişme daha, numlock tuşunun ışığı sadece tuşa basınca yanıyor. Normalde bir kere bastığımde yanıp veya sönüp öyle kalması lazımdı.

Televizyon da denendi, HDMI portu ile bağladım. Görüntü televizyonda da yok. Televizyon HDMI 2 olarak bağlantıyı görüyor, sorun ekran kartı ile ilgili artık tahminlerimce.

Bu arada şunu da fark ettim, cihaz annemin çantasından çıkınca klavyenin sol alt çarprazı ateş gibiydi. Görüntü gelmeyen alette bunun nasıl olduğunu pek çözemedim ne yalan söyleyeyim.

Tuş gibi davranmıyor hiç, sadece LED.

Yeni bir gelişme daha, numlock tuşunun ışığı sadece tuşa basınca yanıyor. Normalde bir kere bastığımde yanıp veya sönüp öyle kalması lazımdı.
Bir kablo ya da RAM çıkmış olabilir diye sormuştum, size servis yolu gözükmüş hocam.

Zaten değişim yapılacak olursa, tamiri 20 gün dediler.

Tuşlarında da bir sıkıntı vardı, özellikle numpad takımında 3 ve 9 tuşları çok çıktı yerinden. Düzgün oturmuyorlar da.

RAM'ın yerinden oynaması gibi basit bir sorun olabilir. Hemen yürek hoplatmanın mantığı ne?

Televizyon gibi harici bir ekranda görüntü var mı?

RAM yerinden oynamissa, ki kilitli bir mekanizması var çok dusuk bir ihtimal, ve notebookta RAM eklemesi icin üreticinin koydugu garanti bozmadan RAM takviyesi slotu yoksa bu adam ne yapacak simdi? Lütfen yorum yapmış olmak icin yorum yapmayın tekrar belirtiyorum notebook bu masaüstü degil RAM'i ekran kartını kabloları kontrol edin diyemeyiz. Ayrıca ben hala ilk cevabimdaki gibi anakartin yanmış olabileceğinden şüphe ediyorum. Konu sahibi sorunu çözdüğünde sorunun nerden kaynaklandığını belirtirse sevinirim. Konuyu takipteyim.

RAM yerinden oynamissa, ki kilitli bir mekanizması var çok dusuk bir ihtimal, ve notebookta RAM eklemesi icin üreticinin koydugu garanti bozmadan RAM takviyesi slotu yoksa bu adam ne yapacak simdi? Lütfen yorum yapmış olmak icin yorum yapmayın tekrar belirtiyorum notebook bu masaüstü degil RAM'i ekran kartını kabloları kontrol edin diyemeyiz. Ayrıca ben hala ilk cevabimdaki gibi anakartin yanmış olabileceğinden şüphe ediyorum. Konu sahibi sorunu çözdüğünde sorunun nerden kaynaklandığını belirtirse sevinirim. Konuyu takipteyim.
Ben sadece abartmayın, insanları boşuna strese sokmayın mahiyetinde dedim. Anakart yanma gibi bir ihtimal @Sir Benjamin hocamın da aklına gelmiştir. Kendisini az çok bildiğimden yorum yaptım yani. Ayrıca amacım tartışma çıkartmak değil.

Anakartın yandığını pek düşünmek istemiyorum ama işlemci ve içindeki iGPU'nun kolay kolay bozulmayacağını düşündüğümde belki.

Ben sadece abartmayın, insanları boşuna strese sokmayın mahiyetinde dedim. Anakart yanma gibi bir ihtimal @Sir Benjamin hocamın da aklına gelmiştir. Kendisini az çok bildiğimden yorum yaptım yani. Ayrıca amacım tartışma çıkartmak değil.
Dostum seni tanımıyorum bir dusmanligimiz yok emin ol bende tartışmak istemiyorum kilitli bir mekanizma içerisinde olan ramin ne kadar yerinden oynama ihtimali varsa anakartin yanmasininda bir o kadar ihtimali var. Ayrıca konu sahibi laptopu çantadan çıkardığını ve bir tarafının alev gibi olduğunu yazmış. Bundan 6-7 yıl önce HP compaq model bir notebookumuz vardı kardeşim koltuğun üzerine koyup oyun oynamis ve görüntü birden gitmişti, sonrasında açılıyor fakat ekran gelmiyordu. Garantisi bittiği icin içini açıp heryerini oynatmıştım fakat düzelmemişti. Tamirciye verdik anakarti yanmıştı. Kapalı bir sistem olduğundan garantisi yanmaması adına açılmasının uygun olmadığını söyledim sadece. Anakart yanarsa garantiye girer mi bilmiyorum genelde kullanıcı hatası diyorlar. Fakat notebooklarda zaten işlemci veya ekran kartida yansa komple anakart değişimi yapılıyordu tamiri olmuyordu en son, şuan tamiri yapılmaya başlandı mi bilmiyorum.

Annem teknik servis ile konuştu etti buraya kadar bir sorun yok, ancak "kullanıcı kaynaklı hata" olarak görünüyor ilginç bir şekilde.

Annem sadece klavyeye basar, laptopa iyi baktı su değdirmedi el kaldırmadı. Kesinlikle para iadesi talep etti kendisi. Şu an elimde olan bilgiler bunlar.

10 yıllık Samsung'un külüstür laptoplarından biri ile harikalar yaratan annem daha 1 haftalık laptopta tuş çıkması, görüntü vermeme falan filan yaşayıp üstüne de kullanıcı hatası yedi ya, yorumu size bıraktım.

Yeni konular

Geri
Yukarı