Laptop HDD'si sürekli açılıp kapanıyor

Rindane48

Decapat
Daha fazla  
Laptopta sistem NVMe M.2 SSD'ye kurulu 2. olarak Seagate marka HDD var. Son 2 gündür HDD sürekli açılıp kapanıyor gibi ses çıkarıyor. HDD içinden bir klasör açayım diyorum her defasında cılık tarzında bir ses yapıyor. Video düzenleme uygulamasında HDD içinden bir veri attığımda ön izleme yaparken sürekli takılıyor. HDD'yi söktüm masaüstü PC'ye taktım hiç öyle ses çıkarmadı. Testleri yaptım sorun yok, tekrar laptopa taktığımda gene aynı durum oldu. Sıkıntı nerede acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:

Dosya Ekleri

• 20220615_121921.jpg
    20220615_121921.jpg
    107,3 KB · Görüntüleme: 23
  • 20220615_121844.jpg
    20220615_121844.jpg
    139 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Masaüstüne takınca ses vermediğine emin misiniz hocam kasa içinde falan?
Evet hocam kulağı dayadım kasanın dışına koydum araya ses karışmasın diye klasör artırıyorum, laptoptaki aynı video editörü kullanıyorum hiç cılık diye ses gelmiyor ama laptoptayken bunlar oluyor.

Evet hocam kulağı dayadım kasanın dışına koydum araya ses karışmasın diye klasör artırıyorum, laptoptaki aynı video editörü kullanıyorum hiç cılık diye ses gelmiyor ama laptoptayken bunlar oluyor.

Laptopta başka bir HDD deneme şansınız var mı, sorunun laptoptaki SATA yuvasından olduğundan iyice emin olmak maksatlı.

Laptopta başka bir HDD deneme şansınız var mı, sorunun laptoptaki SATA yuvasından olduğundan iyice emin olmak maksatlı.
Elimde ssd vardı onu taktım bahsettiğim gibi takılmalar olmadı. Ama sata kablodan bende şüphelendim. ssd de hiç problem olmadı acaba yeterli elektrik mi veremiyor.

Elimde ssd vardı onu taktım bahsettiğim gibi takılmalar olmadı. Ama sata kablodan bende şüphelendim. ssd de hiç problem olmadı acaba yeterli elektrik mi veremiyor.

Kuvvetle muhtemel, bahsettiğiniz sorun data kısmından kaynaklı gerçekleşebilecek bir sorun değil pek. SATA girişinin power kısmında bir sıkıntı var gibi.

Peki, DVD var mı laptobunuzda, onun yerine HDD Caddy alıp o şekilde HDD kullanma imkanınız var mı?

Kuvvetle muhtemel, bahsettiğiniz sorun data kısmından kaynaklı gerçekleşebilecek bir sorun değil pek. SATA girişinin power kısmında bir sıkıntı var gibi.

Peki, DVD var mı laptobunuzda, onun yerine HDD Caddy alıp o şekilde HDD kullanma imkanınız var mı?
Bi deneyeyim. Ssd yi bu şekilde kullansam bir zarar verebilir mi

Bi deneyeyim. Ssd yi bu şekilde kullansam bir zarar verebilir mi

SSD mekanik olmadığı için çok zarar vermez ama HDD'niz zarar görmeye başlamış, HD Tune Pro health:eek:k dese de, Raw Read Error Rate ve Seek Error Rate değerleri iç açıcı değil bayağı yükselmiş. O HDD'yi o laptopta kullanmaya devam ederseniz HDD'niz çok geçmeden bad sector atmaya, en son da kafa atmaya başlar yani bozulmaya giden yola girer çok geçmeden.

Yeni konular

Geri
Yukarı