Laptop için AMD vs Intel

Makaleler
9
Yer
Detroit
Yıllardır Intel işlemcili dizüstü bilgisayar kullandım ve gayet memnunum. Yalnız tek şikayetçi olduğum şey, Intel işlemciler çok ısınıyor. AMD ısınmıyor diye okuyorum internette. Sonraki aylarda yeni bir dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorum, muhtemelen GTX 1650'li olacak. Seçenekler arasında Intel ve AMD işlemci var. Hangisini seçmem daha iyi olur?

Yalnız tek şikayetçi olduğum şey, Intel işlemciler çok ısınıyor. AMD ısınmıyor diye okuyorum internette.
i7-10750H kullanırken 1.5V verip 2 çekirdeği Turbo'ya ulaşıyordu ve Monster'ın Clevo kasası olmasına rağmen throttling gibi bir şey yaşamadım hiç.

Kullanım amacına göre değişir. Ayrıca o efsane "AMD ısınıyor kardeşim üstünde sucuk yaparsın" yorumları eski AMD işlemciler için geçerli.

Piyasada i7 11370h işlemci ile satılın laptoplar da varki ismen daha güçlü gözükse de Ryzen 5 5600 ya da i5 11400h cihazlar kadar performans veremiyorlar. Isınma konusu ise günümüzde işlemci üreticisinden ziyade laptop üreticisi ile alakalı bir konu haline geldi. Günümüzde laptop alırken bence işlemci markasından işlemci modeli daha önemli, her iki marka da artık gayet rekabetçi konumdalar.
Burada asıl etmen bence kullanım amacı, oyunun yanında iş ve okul daha doğrusu mühendislik amaçlı kullanıyorsanız Ryzen laptoplar bence daha avantajlı. Dahili grafik birimleri rakibine göre daha güçlü ve Cad programlarında harici ekran kartına dolayısıyla da adaptöre ihtiyaç duymadan, nispeten daha performanslı şekilde birkaç saat kullanmanıza olanak tanıyor. Ben olsam benim kullanım amacım gereği daha iyi bir mobil deneyimi sunabildiği için Ryzen bir laptop alırdım. Gündelik kullanıcı iseniz hangisi daha fiyat performans ise alıp geçin.

Geri
Yukarı