Laptop için RAM yükseltme

Bütçe
300 - 400

Resnutah

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, eski bir laptop kullanıcısıyım. 7 8 yıllık ve aldığım dönemde de çok iyi olmayan bir laptoptu. Ekran görüntülerinde paylaşabileceğim her şeyi paylaşmak istedim.

CPU-Z de 800 MHz gözükmekte olan RAM aslında 1600 MHz olarak içerisinde bulunmakta, bunun ne olduğunu anlamadım.

Laptop'umun 4 GB RAM kapasitesini 8'e yükseltmek istiyorum veya olur sorun olmaz denirse 8'lik alıp 12 de yapabilirim. Ama nasıl uyum sağlayacağını bilmiyorum. Aynı marka model 4 GB'lik RAM'den alıp takmayı düşünüyordum veya olursa farklı marka da alırım elbette yalnız şöyle bir kafa karışıklığım var, AIDA64 üzerinde Single Channel 64 Bit, Dual Channel 128 Bit yazısı kafamı karıştırdı. Benim Laptop'um 64 Bit olduğu için çift kanal yapamaz mıyım RAM'i acaba?

Yükseltme nedenimi kısaca açıklayayım; Valorant ve League of Legends oyununda 50 60 FPS arasına sabitlemek istiyorum. Normal zamanda 90 100 hatta 120 130ları gören FPS anlık donmalara sebep oluyor, 15 20 FPS'lere düştüğünü görüyorum.

Dosya Ekleri

• ram1.PNG
    ram1.PNG
    66,8 KB · Görüntüleme: 23
  • ram2.PNG
    ram2.PNG
    65,9 KB · Görüntüleme: 28
  • ram3.PNG
    ram3.PNG
    41,3 KB · Görüntüleme: 18
  • ram4.PNG
    ram4.PNG
    33,7 KB · Görüntüleme: 24
  • xx.PNG
    xx.PNG
    20,8 KB · Görüntüleme: 24
  • xx2.PNG
    xx2.PNG
    12,4 KB · Görüntüleme: 22
  • cpu.PNG
    cpu.PNG
    22,4 KB · Görüntüleme: 20
  • memory.PNG
    memory.PNG
    13,3 KB · Görüntüleme: 29
  • SPD.PNG
    SPD.PNG
    15,4 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleyen: Moderatör:
Alakası yok hocam. Çift kanal ile bant genişliği artar yani 128 Bit olur. Mevcut RAM DDR3 1600 MHz CL 11. Bu değerlere göre alabilirsiniz.

Alakası yok hocam. Çift kanal ile bant genişliği artar yani 128 Bit olur. Mevcut RAM DDR3 1600 MHz CL 11. Bu değerlere göre alabilirsiniz.
Anladım teşekkür ederim. Söylemiş olduğunuz ram özelliklerinde her ram uyum sağlar mı acaba anakart'a? Aynı marka model almak yerine 8 gb alıp 12 gb ram'e yükseltmeyi düşünüyordum. Acaba işlemcim falan uyumlu çalışır mı?

Çalışır hocam ve işlemci de uyum sağlar.

Çalışır hocam ve işlemci de uyum sağlar.
Çok teşekkür ederim sağ olun, o halde ben 8 gb alıp takıyorum laptop'a. İyi günler.
Bir soru daha sormak istiyorum. 8 gb kingston marka ram alarak kullanmak istiyorum.

Bu ürünü almayı planlıyorum. Sizce sorun çıkarmadan 12 gb yapabilir miyim laptop'umu?

Birde son olarak laptop ramini yükselttiğimde oyunlardaki fps drop'u gerçekten keser mi? Eğer onay verilirse hemen şimdi beklemeden sipariş vereceğim.
Yardım edebilecek kimse yok mu gerçekten? bu özellikteki bir laptop'a 8 gb ekstra ram alıp 12'ye çıkarmak oyunlardaki anlık düşüşlere engel olabilir mi?

Birde benim bu alacağım 8 gblık kingston ram cl11 ama benim ram'im cl11 mi bilmiyorum nasıl öğrenebilirim?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı