Laptop için termal macun yenileme ve sürülme miktarı

• Konuyu başlatan Net
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 569

Net

Decapat
Daha fazla  
Ben laptopu temizleyeceğim. Açmışken işlemci ve ekran kartının termal macununu yenilemek istiyorum. Önerebileceğiniz termal macun marka ve modeli var mı? Hakkını veriyorsa fiyat önemli değil. Bir de bakır borularda yuvalarına çok ince bir katman sürmek gerekli mi? Boşluk kalma ihtimali var mı? Fiyatlar değiştiği için tekrar konu başlığını açmak istedim.
Laptop Lenovo Y520, GTX 1060 ve i7 7700HQ.

Ben laptopu temizleyeceğim. Açmışken işlemci ve ekran kartının termal macununu yenilemek istiyorum. Önerebileceğiniz termal macun marka ve modeli var mı? Hakkını veriyorsa fiyat önemli değil. Bir de bakır borularda yuvalarına çok ince bir katman sürmek gerekli mi? Boşluk kalma ihtimali var mı? Fiyatlar değiştiği için tekrar konu başlığını açmak istedim.
Laptop Lenovo Y520, GTX 1060 ve i7 7700HQ.

Termal macunun amacı mikro çatlakları doldurmak. Zaten bakır borular yeteri kadar basınçla temas ediyor. İncecik bir termal macun katmanı yeterli olur. Birazdan F/P termal macun atarım.
Bu çok güzel bir termal macun daha ucuz birşey istersen atarım. Arctic MX-4 4 gr Termal Macun Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Son düzenleme:
Macun olarak Arctic MX-4 bakabilirsiniz. Isı iletkenliği yüksek olsun istiyorsanız Cooler Master MasterGel Maker bakabilirsiniz, tabii fiyatı 110 TL'den başlıyor. Normal bir kullanıcı için MX-4'ün fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum.

Nasıl sürüldüğüne gelecek olursak, bakır boruya ayrıca sürmenize gerek yok. İşlemci ve GPU'ya ince bir katman olacak şekilde sürün, yeter. Boşluk kalma ihtimali ise düşük, vidalarını sıkarken bakır boru işlemciye yeterince basınç uyguluyor.

Bakır borulara sürme hakkında verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Laptopu az kullanan birisi değilim. Mühendislik okuyorum tasarım programlarını kullanmaya başladık ve boş zamanımda oyun oynarım(rainbow, formula 1, assetto corsa comp, forest, frostpunk, rocket league ve cyberpunk oynayacağım) arctic mx-4 sizce yeter mi?

Son düzenleme:
Bakır borulara sürme hakkında verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Laptopu az kullanan birisi değilim. Mühendislik okuyorum tasarım programlarını kullanmaya başladık ve boş zamanımda oyun oynarım(Rainbow, Formula 1, Assetto Corsa comp, Forest, Frostpunk, Rocket League ve Cyberpunk oynayacağım) Arctic MX-4 sizce yeter mi?

Bence gayet yeter zaten fiyat aralığındaki en iyi macun hafife almayın.

Ben her nisan ayında açar bakımını yapar temizler kapatırdım ki yaz aylarında en yüksek verimi alabileyim. Sebebine gelince laptop en fazla yaz aylarında ısınır bu sebeple yaptıgın bakıma en çok yaz aylarında ihtiyaç olacak. Sen şimdi açıp temizlersen yaza kadar macunun etkinliği azalacak, içi tozlanacak. Sana tavsiyem uzun süre kullanacaksan temizlik planlarını uzun vadeli yap. Yaz başında yapacağın temizlik laptopun yaz aylarını daha rahat geçimesini sağlar.

Geri
Yukarı