Laptop içini temizlemek kaç FPS arttırır?

336277

Hectopat
Laptopumu 4 senedir temizletmiyorum ve ilk aldıgım zamanda 60 FPS aldıgım oyunda sımdı 8 FPS alıyorum. Bilgisayar artık patlayacak seviyeye geldi. İçini temizlettirirsem eski FPS degerlerini gorebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptopumu 4 senedir temizletmiyorum ve ilk aldıgım zamanda 60 FPS aldıgım oyunda sımdı 8 FPS alıyorum. Bilgisayar artık patlayacak seviyeye geldi. İçini temizlettirirsem eski FPS degerlerini gorebilir miyim?

Eski değeri görmeniz zor ama gözle görülür bir artış olur.

Temizlenmeyen laptoplarda sıcaklık değeri arttıkça performans düşüyor. Temizlerseniz eski değerine yakın bir değer alabilirsiniz.

6 yıllık laptobumu geçen ay temizlemiştim. Termal macununu da yenilemiştim. Üstüne tamamen sıfırlayıp kullanmıştım. Ama değişen tek şey ısınma yapmaması. FPS beklemeyin. 1 FPS bile artmadı desem yalan olmaz.

Uzun zamandır temizlemediyseniz fanlar tozlu olduğu için düzgün soğutmama yüzünden ısınarak fps düşüşüne sebep olabilir bir de termal macunu yenilerseniz çok iyi olur.

Kesin bir şey diyemeyiz. Eğer tozlardan dolayı bir ısınma söz konusuysa FPS düşebilir. Tozlar temizlendiğinde ısınma çoğunlukla gideceği için bir ihtimal FPS artışı yakalayabilirsin diye düşünüyorum.

Artırabilir, misal fanın içini o kadar toz olmuştur ki artık hava akımı az olduğu için soğutma o kadar iyi olamaz. Buda bilgisayar daha fazla ısınır demek.
Bu da FPS , performans, kalite ve elektrik kaybı demektir.
Evde kalmayı unutmayalım. 😀

Eğer bilgisayarınızda ısınmadan kaynaklı bir performans düşüşü oluyorsa temizlikten sonra FPS kazanırsınız tabii. Ne kadar olacağını bilemeyiz.

Geri
Yukarı