Laptop ısı değerlerinin kaç olması gerekir?

10 aydır Monster kullanıcısı olarak şunları söyleyeyim. Monster laptoplarda modelden modele sıcaklıklar farklılık gösterir çünkü fan dizaynı farklıdır. Ben aldığımda en son 7.nesil vardı i7-7700HQ model Tulpar T7 V13.1 aldım fan dizaynı normal. Yaklaşık 3 ay sonra 8.Nesil Monster Tulpar serisi laptoplar çıkınca üzülmüştüm hem performans olarak hem de fan dizaynı olarak daha üstünler.

Şimdi eğer abra a5 veya tulpar t5 serisi laptopun varsa her şeyden önce ekran boyutu 15.6" olduğundan küçük bir alana donanımlar tıkılı vaziyette olduğundan fan konumunun önemi azalıyor. Sıcaklık değerleri 75-80 civarında seyredecektir en iyi ihtimal 70 sabit kullanırsın. Yalnız bunu oyun oynarken yaşaman gerekiyor boşta iken o değerler normal değildir. Oyun için tasarlanmamış harici GPU su bulunmayan Casper notebook lar bile Chrome'de 70 derece olmaz. Servisten gelince temiz bir Windows10 kurulumu ile beraber cihazı deneyin. Yapabileceğiniz alternatifleri söyleyeyim;

Cihazı koyduğunuz zemin düz, sert ve pürüzsüz olmalıdır. (Halı veya yatak üzerinde kullanılmaz)
Cihazın fan çıkışlarının önünde cisim bulunmamalıdır. (Masanın en arkasında duvara yakın olmaz)
Hava sirkülasyonu için kendim de kullandığım şu soğutucuyu öneririm. Şuan 50TL indirimde kaçırma.
Laptopu yerden yükselttiği için çalıştırmasan bile faydasını görüyorsun. Oyunlarda çalıştırırsın.

Bu yazdıklarımı okuyup, anlayıp uygulayabilirsen faydasını mutlaka görürsün :)

10 aydır Monster kullanıcısı olarak şunları söyleyeyim. Monster laptoplarda modelden modele sıcaklıklar farklılık gösterir çünkü fan dizaynı farklıdır. Ben aldığımda en son 7.nesil vardı i7-7700HQ model Tulpar T7 V13.1 aldım fan dizaynı normal. Yaklaşık 3 ay sonra 8.Nesil Monster Tulpar serisi laptoplar çıkınca üzülmüştüm hem performans olarak hem de fan dizaynı olarak daha üstünler.

Şimdi eğer abra a5 veya tulpar t5 serisi laptopun varsa her şeyden önce ekran boyutu 15.6" olduğundan küçük bir alana donanımlar tıkılı vaziyette olduğundan fan konumunun önemi azalıyor. Sıcaklık değerleri 75-80 civarında seyredecektir en iyi ihtimal 70 sabit kullanırsın. Yalnız bunu oyun oynarken yaşaman gerekiyor boşta iken o değerler normal değildir. Oyun için tasarlanmamış harici GPU su bulunmayan Casper notebook lar bile Chrome'de 70 derece olmaz. Servisten gelince temiz bir Windows10 kurulumu ile beraber cihazı deneyin. Yapabileceğiniz alternatifleri söyleyeyim;

Cihazı koyduğunuz zemin düz, sert ve pürüzsüz olmalıdır. (Halı veya yatak üzerinde kullanılmaz)
Cihazın fan çıkışlarının önünde cisim bulunmamalıdır. (Masanın en arkasında duvara yakın olmaz)
Hava sirkülasyonu için kendim de kullandığım şu soğutucuyu öneririm. Şuan 50TL indirimde kaçırma.
Laptopu yerden yükselttiği için çalıştırmasan bile faydasını görüyorsun. Oyunlarda çalıştırırsın.

Bu yazdıklarımı okuyup, anlayıp uygulayabilirsen faydasını mutlaka görürsün :)
Harici ekran kartı olmayan bilgisayarlar genelde daha az ısınır zaten. Genelde laptoplarda tek fan olduğu için harici ekran kartı da aynı soğutma sistemini kullanır ve çalıştığında işlemcinin de daha fazla ısınmasına sebep olur.

Harici ekran kartı olmayan bilgisayarlar genelde daha az ısınır zaten. Genelde laptoplarda tek fan olduğu için harici ekran kartı da aynı soğutma sistemini kullanır ve çalıştığında işlemcinin de daha fazla ısınmasına sebep olur.
Şu an bu yazdıkların konuya ve bize ne kattı? İlk harften son harfe kadar yazdıkların yanlış.
Lüzumsuz yazacağım yine fakat önce dahili GPU'lu Casper Notebook'ların ısı sorununu araştır bir sen.

Şu an bu yazdıkların konuya ve bize ne kattı? İlk harften son harfe kadar yazdıkların yanlış.
Lüzumsuz yazacağım yine fakat önce dahili GPU'lu Casper Notebook'ların ısı sorununu araştır bir sen.
Isı sorunu olan bir bilgisayardan bahsetmedim, genel durumdan bahsettim ben. Bildiğinizi sandığınız yanlış bir bilgiyi başkaları da doğru sanmasın diye. Ayrıca kendinizden hiçbir zaman bu kadar emin olmayın.
Bahsettiğim şey bir kere fizik kuralıdır, ısı yayılır. Ekran kartı da elektrik enerjisinin çoğunu sıcaklığa dönüştürüyor ve dolayısıyla bir ısı üretiyor. Bu ısı, ısı borularıyla fana iletiliyor ve fan o boruyu soğutuyor. Bu işlem sürekli olarak böyle gerçekleşiyor. Örneğin işlemciniz 15 watt, ekran kartınız 20 Watt elektrik alıyor olsun. Sadece işlemciniz tam yükte çalışırsa (Harici GPU olsa da pildeyken maksimum güç tasarrufu modunda laptoplar çoğunlukla harici GPU'yu çalıştırmaz - dilerseniz deneyebilirsiniz) en fazla 15 Watt güç alabilecek ve bunun çoğunu ısıya dönüştürecek. Fanınız oluşan sıcaklığı dışarıya atacak ve bir miktar bertaraf edecek. Yine de bi' tabii tamamen bertaraf edemeyecek ve sıcaklık artacak. Şimdi bir de ekran kartının da işlemcinin de tam yükte çalıştığı senaryoyu anlatayım. Toplamda 35 Watt elektrik alınacak ve yine bunun çoğu ısıya dönüştürülecek. Tek fan var ve aynı ısı borularını hem işlemci hem ekran kartı kullanıyor artık. Fanınız yine oluşan sıcaklığı dışarıya atıp ısıyı bertaraf etmeye çalışacak. Bu sefer fanınız biraz öncekinden farklı bir işlem yapmayacak fakat biraz öncekine göre elektrik enerjisinin artmasıyla birlikte ısı enerjisi de arttı ama fan hala aynı miktarda ısıyı dışarıya atabiliyor. Dolayısıyla sistemin sıcaklığı doğal olarak biraz daha yükseldi. Sadece işlemci çalışırken ve harici ekran kartı tamamen devre dışıyken bile kontrol ederseniz hiç çalışmadığı halde ekran kartının da oda sıcaklığından yüksek bir sıcaklıkta olduğunu farkedersiniz. Bunun sebebi işlemcinin ürettiği ısıyı ısı boruları vasıtasıyla paylaşmasıdır.
Umarım okuyup anlama çabasında bulunursun, bu kadar yazıyı yazıp sadece elimi yormuş olmam. Sağlıcakla kal.

@monurts Doğruluğundan emin olmadığım bilgiyi paylaşmam. Yazdıklarını da okuyorum elini yormuş olmuyorsun merak etme :) Monster bilgisayarlarda GPU ve CPU fanları tek değil, ayrı ayrı olmak üzere 2 tane olduğundan maalesef bu yazdıkların yine boşa çıktı. Hayatımda böyle saçma bir şey duymadım oyun bilgisayarında 1 fan olacak?
monster.jpg

Konudaki sıkıntı farklı, olay farklı, sizin yaklaşımınız farklı. İlk attığım paragraf kafi. Daha da uzamasın.

Benim bilgisayarım MSI GL73 8RE ve ben daha bunu 2019 Haziran 24 ünde aldım
ama ben ne zaman oyuna girsem aldığımdada şuanda sıcaklık yaklaşık 40-75 arası oluyor sizce normalmi çoğu zaman CS:GO oynuyorum ve daha hiç Battery Calibration yapmadım yapıyım mı?
Sıcaklık değerleri normal mi?
Veya başka bir şeyle müdahalle etmem gerekir mi?
Soruma okuma zahmetine katlanacak herkese teşekkür ederim. 😃

Monster laptopumu 3 kere servise verip, aşağı yukarı benzer ısı değerleriyle geri almam sonucu kafama takılan bir sorundur. Wallpaper engine gibi arkada çalışan birtakım programlarım hep olur. Yani bilgisayar boştayken bile %10 CPU kullanımı vardır. Bende ve ısı değerleri 50-65 arası gidip gelir. Chrome'da gezinirken sekme sayısı artınca bu ısılar 60-70 arası oynamaya başladığı olur ve normal gezinti sırasında fan devreye girebiliyor. Oyunlarda ise CPU sıcaklığı 80'i sağlam render istediğinde ancak geçer. 90 dereceye vurduğu da oluyor çok zorlandığında. GPU ise oyunlarda 90'lara vurduğu olur ama oyunlarda genelde 70-80 derece civarında oynar. Pek de geçmez o ısıları (tabii bu dediğim Shadow of War seviyesinde oyunlar.)

12 yaşımdan beri masaüstü toplayıp, laptopu kati suretle sevmeyen biri olarak son yıllarda laptop kullanmaya başladım ve açıkçası beni bu tarz durumları deli edebiliyor ve ömrü hakkında şüphe duymama sebebiyet veriyor. Uzun süreli oyun oynayabilen bir insanım ve bu ısı değerleri beni korkutmuyor değil. Yer yer bu ısı değerlerinin normal olduğunu okuyorum bazende, anormal diyeni görüyorum. Monster'a sorsan zaten biz 100 dereceyi aşıp aşmadığına bakıyoruz gibi garip bir bakış açısına sahipler. Cidden bu ısılarda bir laptop ne kadar uzun ömürlü olur? (5-6 ayda bir bakımını da yaparım, yada gider Monster'a verir yaptırırım.)
Bende Monster kullanıyorum sana ufak bir tavsiye verebilirim;Control center diye bir uygulama var oradan fan hızını modunu vs ayarlıyabiliyorsun. Benim tavsiyem güç modunu sessize al böylelikle bilgisayar 70 derece ısıyı geçmiyor.Aynı zamanda oyunlarda aynı performansı alıyorsun.Eğer performans moduna alırsan bilgisayar 90 dereceyi görebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı