Laptop ısınma ve FPS sorunu

Recep ERTAN

Centipat
Daha fazla  
Beyler merhaba öncelikle bayramınızı kutlarım. Sizlere bir sorum olacak. Bende Lenovo idepad 510 var. Özellikleri şöyle i5 6200U 8 GB DDR4 RAM GT940MX 2 GB ekran kartı. Ben bu bilgisayarı 3.5 sene önce aldım. Aldığımda bir sıkıntı yoktu. GTA 5 CS:GO rahat rahat donmadan FPS düşmeden oynuyordum. Fakat şu son dönemlerde CS:GO'da 120 130 FPS oynuyordum fakat ani bir şekilde sürekli 20 30'lara düşüyor. Alt Tab yapıyorum düzeliyor sonra bir daha düşüyor her oyunda böyle. Bütün Driver'lar Windows falan her şey güncel. Ben 3.5 yıldır hiç temizlemeye falan götürmedim. Bilgisayarcı termal macununu termal pedlerini iç temizliğini komple yaptırırsam düzeleceğini söyledi. Sizce bir faydası olur mu? Yani FPS yükselmesin sıkıntı yok ama 20'ye 30'a da düşmesin böyle olur mu temizlettirince?

Son düzenleyen: Moderatör:
Olur, ısındığı için performans düşüşü yaşıyor olabilirsiniz. Tavsiyem temizliğini ve termal macun değişimini kendiniz yapmanızdır. Bilgisayarcı ek ücret alır çünkü. Aynı sorundan muzdariptim daha iki gün önce temizlik ve termal macun değişimi yaptım. 20 derece düşüş yaşadım sıcaklıklarda ve bu da bana CS:GO'da 100-150 FPS kazandırdı.

Olur, ısındığı için performans düşüşü yaşıyor olabilirsiniz. Tavsiyem temizliğini ve termal macun değişimini kendiniz yapmanızdır. Bilgisayarcı ek ücret alır çünkü. Aynı sorundan muzdariptim daha iki gün önce temizlik ve termal macun değişimi yaptım. 20 derece düşüş yaşadım sıcaklıklarda ve bu da bana CS:GO'da 100-150 FPS kazandırdı.

Hiç tecrübesi olmıyan birine yap demenizi beğenmedim sonuçta bir şey olunca siz bu işten sorumlu olmayacaksınız en iyisi bilindik bir bilgisayarcıya götürüp bakımını yaptırması diye düşünüyorum arkadaş sizden cesaret alıp bu işe girişip belki yapamaz sonuçta inemeyeceğin eşeke binmiyceksin.

Dediğiniz biraz da doğru. Hem virüsten hem de vereceği ek ücretten ötürü bilgisayarcıya gitmesini önermedim. Fakat burada bizim dediğimiz her şey harfi harfine yapılacak diye bir şey yok. Biz burada sorunu yaşayan kişi yerine kendimizi koyup "Biz ne yapardık?" diye düşünüyoruz. Kişi bu konuda kendine güvenmiyorsa inisiyatif kullanabilir.

Kesin demiyorum. Farklı sebepleri de olabilir. Fakat 3.5 senedir temizlenmemiş bir laptop olduğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman en olası sorun bu gibi geliyor.

Geri
Yukarı