Laptop kalibrasyon nasıl yapılır?

Erdal KURT

Picopat
Daha fazla  
Meslek
Coğrafi Bilgi Sistemleri mezunu/ Harita teknikeri
ASUS X541UV model laptop kullanıyorum. Açılırken aniden kapanıyor. Şarj aleti ile açıyorum ve laptop açıkken şarjını çıkarıyorum ve kısa süre sonra kapanıyor. Kalibrasyon yapılması gerekiyormuş. Nasıl yapılır?

Batarya çıkıyor mu? Çıkartıp sadece şarjda çalıştırdığınızda sorun çıkıyor mu? Cihazı ne zaman aldınız? İnceliği falan var mı hiç bilmiyorum ama benim bildiğim kalibrasyon işlemi bataryayı sonuna kadar doldurup (led ışıktan anlayabilirsin) güvenli modda açmak ve şarjı bitene kadar bir kenarda bırakmak. Tekrar şarj edildiğinde kullanılabilir olması lazım.

Son düzenleme:
Bataryası klavyenin altında olduğu için kendimde çıkartmıyorum, biraz çekiniyorum doğrusu. 2 sene oldu. 4 gündür bu sorunu yaşıyorum ve şu an kullanırken şarj sabit duruyor. Kalibrasyon işlemini araştırdım, LED ışığı tamamen sönmesi mi gerekiyor. Mesela benim laptopun % 90 ve üzeri olduğu zaman beyaz ışık yanıyor ve bu beyaz ışıkta mı sönmesi lazım?

Bataryası klavyenin altında olduğu için kendimde çıkartmıyorum, biraz çekiniyorum doğrusu. 2 sene oldu. 4 gündür bu sorunu yaşıyorum ve şu an kullanırken şarj sabit duruyor. Kalibrasyon işlemini araştırdım, LED ışığı tamamen sönmesi mi gerekiyor. Mesela benim laptopun % 90 ve üzeri olduğu zaman beyaz ışık yanıyor ve bu beyaz ışıkta mı sönmesi lazım?
Hocam sönmemesi gerekiyor diye biliyorum ben. Zaten tamamen dolması gerek. Benim eski laptopta şarjı dolarken turuncu, tamamen dolunca beyaz yanıyordu. Beyaz yandıktan sonra (%90 değil %100 olduğunu anlamak adına) 10-15 dakika falan bekleyin derim. Güvenli moda girin ve şarjın bitmesini bekleyin. Güvenli moda nasıl girilir derseniz her anakarta göre değişiyor diye biliyorum. Genelde F2 ya da F8 olur. Bilgisayar açılana kadar sürekli basın.

Geri
Yukarı