Laptop klavyesi nasıl sökülür?

Emre Ks

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, başlıkta gördüğünüz gibi klavyemi sökmem lazım içi biraz pislendi ama laptopumun klavyesi biraz farklı diğerlerinden, bilgisayarın fotoğrafını bırakacağım. İyi günler, iyi ramazanlar, iyi forumlar.

10619289075762.jpg

:D

Arkadaşlar, başlıkta gördüğünüz gibi klavyemi sökmem lazım içi biraz pislendi ama laptopumun klavyesi biraz farklı diğerlerinden, bilgisayarın fotoğrafını bırakacağım. İyi günler, iyi ramazanlar, iyi forumlar.

Eki Görüntüle 998154

Bilgisayarın arkasında klavye logosu olan bir vida görürseniz onu sökerek arkasını açabilirsiniz ve oradan klavyeyi çıkarabilirsiniz.

Üst kapağı sökmen gerekli klavyeni sökebilmen için.

Eki Görüntüle 998154

Bilgisayarının tamir kitapçığı. Buradan bakıp üst kapağı sökmek için hangi vidaları açmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Sökmeniz gereken vidaların hepsini göstermişler.

Son düzenleme:
Bilgisayarın arkasında klavye logosu olan bir vida görürseniz onu sökerek arkasını açabilirsiniz ve oradan klavyeyi çıkarabilirsiniz.
ben baktım ama göremedim bide siz bakın isterseniz 2021-04-29_14-39-52.pngChau-yeni-ASUS-FX506-FA506-st-durumda-Palmrest-kapak-alt-baz-k-l-f-kapak.jpg_q50.jpg
İçini açman gerek. Arka kapağın vidalarını sök, ön kapağı da sök.

Arka kapağı geçmişte söktüm anakart vb. benzeri şeylerin sökülmesi gerekir mi?
sağolun ama burada klavye sökümü ile ilgili bir şey söylememiş en iyisi servise göndereyim ne kadar bir ücret vermem gerekir servise ?
Üst kapağı sökmen gerekli klavyeni sökebilmen için.

Bilgisayarının tamir kitapçığı. Buradan bakıp üst kapağı sökmek için hangi vidaları açmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Sökmeniz gereken vidaların hepsini göstermişler.

Ben baktım ama göremedim bir de siz bakın isterseniz Eki Görüntüle 998181Eki Görüntüle 998182

Sağ olun ama burada klavye sökümü ile ilgili bir şey söylememiş en iyisi servise göndereyim ne kadar bir ücret vermem gerekir servise?

Arka kapağı söktükten sonra üst kapağı da sökmeniz gerekli. Klavye touchpad bağlantılarını dikkatlice yuvalarından çıkarmanız gerekli. Daha önce hiç yapmadıysanız riske girmeyin derim. Sizin klavye üst kapakla bir olduğu için üst kapağı sökmeden klavyeyi sökemezsiniz. Klavyesi üst kapak sökülmeden modellerde alt kapakta genellikle klavye işareti olan vida söküldüğü zaman klavye üstten çıkıyor. Ama sizin klavyeniz öyle değil maalesef.

Arka kapak tek parça olduğu için garanti dışında kalabilir. Müşteri hizmetleriyle görüşmeni tavsiye ederim.

Not: Ben de FX505GT kullanıyorum müşteri hizmetleri ile görüşmüştüm bu sebepten dolayı garanti dışı kalacağını söylediler.

sağ olun ama burada klavye sökümü ile ilgili bir şey söylememiş en iyisi servise göndereyim ne kadar bir ücret vermem gerekir servise ?
Anakart vb. parçaları elbette sökmeniz gerekecek, üst kapak altında klavye bağlantıları var. Ancak uyarmalıyım; daha önce ASUS cihazımın klavyesi bozulmuş ve kendim klavyesini değiştirmiş biri olarak klavyenin sökülebilir olmadığını söylemem gerekiyor. Yani klavye oraya ömürlük takılmış, üst kasaya bildiğiniz yapıştırma usulü - tabii bizim "elle, ütün körü yapıştırmamız" gibi değil makine nokta nokta yapışkanlar sürmüş ve bir hayli ufak - klavyeyi üst kasaya yapıştırmışlar. Ben de o yapışkanları "üst kasaya hasar vermeden" nazikçe söktüm. Sonra yeni klavyeyi taktım, ardından da yapıştırıcı ile çok hassas çalışarak o yapışkanları birebir taklit ettim. Sonuç; başarılı bir klavye değişimi.

Bunu neden anlattım? Klavye değişimi öyle "temizlemek için çıkarayım sonra takarım" mantığıyla yapılan bir iş değil. Bundan dolayı size masraf çıkarabilir garanti servisi. Bunu bilmeniz adına anlattım. İyi forumlar, saygılar 😇.

Peki sökmesemde böyle komprasörler , hava basınçları var onlarla temizlemeye çalışsam olmaz mı?

Anakart vb. parçaları elbette sökmeniz gerekecek, üst kapak altında klavye bağlantıları var. Ancak uyarmalıyım; daha önce ASUS cihazımın klavyesi bozulmuş ve kendim klavyesini değiştirmiş biri olarak klavyenin sökülebilir olmadığını söylemem gerekiyor. Yani klavye oraya ömürlük takılmış, üst kasaya bildiğiniz yapıştırma usulü - tabii bizim "elle, ütün körü yapıştırmamız" gibi değil makine nokta nokta yapışkanlar sürmüş ve bir hayli ufak - klavyeyi üst kasaya yapıştırmışlar. Ben de o yapışkanları "üst kasaya hasar vermeden" nazikçe söktüm. Sonra yeni klavyeyi taktım, ardından da yapıştırıcı ile çok hassas çalışarak o yapışkanları birebir taklit ettim. Sonuç; başarılı bir klavye değişimi.

Bunu neden anlattım? Klavye değişimi öyle "temizlemek için çıkarayım sonra takarım" mantığıyla yapılan bir iş değil. Bundan dolayı size masraf çıkarabilir garanti servisi. Bunu bilmeniz adına anlattım. İyi forumlar, saygılar 😇.
y

Yeni konular

Geri
Yukarı