Laptop ne kadar arayla temizlenmeli?

Medyaüstü kullanımda 2 yılda bir olabilir. Fakat sürekli olarak frekanslar yükseliyorsa (oyun, render, edit) sıcaklıklar da artar o yüzden eğer aktif olarak bunlarla uğraşıyorsanız 6 ay - 1 yıl arası sürede termal macun yenilemeniz iyi olur. Tavsiyem kendiniz yapmanız, yapamıyorsanız bile bilgisayarcıya bırakabilirsiniz fakat eğer laptopu bilmiyorsa ve hor kullanırsa kasayı kırabilir ve bir mahalle bilgisayarcısı klasiği olan parça çalma/değiştirme olması çok yüksek ihtimal. O yüzden siz randevu alın, gözünüzün önünde yapsın işlemi. Eksik gedik olmasın.

Her ay yazılımsal temizlik, 4-6 ayda bir kir temizliği ve her sene macun değişimi bence en ideali.
Genelleme yapacağım, servisler dahil işini düzgün yapan bilgisayarcıya henüz rastlamadım. Kendin öğrenip yaparsan senin için daha iyi ve ucuz olacaktır. Eğer premium bir laptopa sahip değilsen ve elin bu işlere yatkınsa, dikkatli olduğun zaman bozabileceğin pek bir parça yok. Sadece dikkatli olman gerek. Eski laptopumu defalarca söktüm topladım, hala taş gibi çalışıyor.

Hocam zaten olay bu birçok kişi o değiştirme işini yapıyor ve kullanıcılar da asla fark etmiyor.
Hocam bu teknik servis falan yalan ya adam ekran kartını çıkarttı 200TL istiyor.
Üstelik ben ona çıkart demedim tamir et dedim, şimdi tamir olsaydı oyunları oynarken bu kadar çile çekmeyecektim. :(
Artık bilgisayarımı hep kendim tamir ediyorum.
Para vermeye, RAM'i çaldırmaya gerek yok. :D

Geri
Yukarı