Laptop pilini çıkarıp fişe bağlı kullanmak

omgtr31

Decapat
Arkadaşlar bende de aynı sorun var. Pili 100'ledim 10-15 dk'da 80'e düştü. HDD bir ara bozuktu o yuzden biraz oylece bi kenarda durdu. 1.5 sene sonradan aklima geldi ama is isten gecmisti. Şimdi asil soru su zaten sarjda kullaniyorum pili cikartipta mi kullansam? Bir şey olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiçbir şey olmaz. Ben de pilini çıkartıp kullanıyorum. Ama mesela bende şöyle bir özellik var büyük ihtimalle sende de vardır: Pil 100 de 100 olduğunda prizden gelen güç pile gitmiyor yani pil 100 ken pilden hiçbir şekilde güç kullanmıyor. Pili çıkarmış gibi olur bir nevi.

Laptoptaki pil sistemi beraber çalışsın diye yapılmıştır. İçindeki yeniden şarj olan yüksek miliamperli piller vardır. Örnek verecek olursa 22000-24000 gibi. Eğer pilde hata var bozulmuş diyorsanız muadilleri var piyasada 100 TL'ye takıyorlar ya da orijinal almak isterseniz laptopun markası neyse o firmayı aramanız gerekecek ve onlarda yurt dışından sipariş vereceklerdir. Pili çıkartıpta kullabilirsiniz bir sorun olmaz. Ama sistem pil ile çalışsın diye yapılmıştır haberiniz olsun.

Elektrik kesildiğinde direk kapanır. Pille kullanırsan en azından hazırda beklet moduna alacak kadar zamanın olur ve bu sayede elektrik geldiği zaman bilgisayarını açarsın, kaldığın yerden devam edersin.

Elektrik kesintisinde aniden kapanacağı için, HDD ve diğer bileşenlerinizin bozulma ihtimali var. @BlackBurn 'ün de dediği gibi, pilin 5 dakikalık bir ömrü bile olsa pille kullanmanızı tavsiye ederim. 18650' lik pillerden oluşan batarya ise sizinki yeni bataryaya vereceğiniz paranın yarısını vererek eski haline getirebilirsiniz ama tehlikeli bir işlemdir.

Arkadaşlar bende de aynı sorun var. Pili 100'ledim 10-15 dk'da 80'e düştü. HDD bir ara bozuktu o yuzden biraz oylece bi kenarda durdu. 1.5 sene sonradan aklima geldi ama is isten gecmisti. Şimdi asil soru su zaten sarjda kullaniyorum pili cikartipta mi kullansam? Bir şey olur mu?
Bir şey olmaz. Pilin ömrü 2 yıl kadar(markaya göre değişir). 2 yıl sonra yenilemek lazım normal şartlarda. Ben pilsiz kullandım sorun yaşamadım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı