Laptop prizde mi kullanılmalı?

gud

Hectopat
Daha fazla  
Yeni nesil oyuncu laptop performans, ısınma ve pil ömrü için nasıl kullanılmalı? Prizde batarya dolu iken kullanınca sanırım tam performans alıyoruz ama hem laptop çok ısınıyor hem de pil ömrünü etkiliyor, pilde kullanırsak sanırım şarj azaldıkça laptop performansı düşüyor ama laptop daha az ısınıyor aynı zamanda pil ömrünü de azaltıyor çünkü tüm gün kullanırsak en az 2 kere şarj etmemiz gerekir bu yüzden pil ömrü daha fazla azalıyor.
Benim bildiklerim bunlar yanlışım varsa düzeltin. Şimdi asıl mesele laptopu performans, ısınma ve pil ömrü için prizde batarya tam dolu iken mi yoksa bataryada mı kullanmamız doğrudur?

Lenovo laptop var. Lenovo vantage uygulamasından pili %60'a sabitleyip şarjda kullanıyorum.

Bence pil sağlığı için batarya dolduğunda bilgisayarı şarjdan çıkartıp %20 şarj seviyelerine kadar pilde oynayın. Performans konusuna gelir isek onu güç planı kısmından ayarlayabilirsiniz.

Sadece bataryadan tem performans alman gaming cihazlarin neredeyse hepsi icin imkansiz. 99W limiti var bataryalar icin ve baktigin zaman laptopun sadece ekran karti o kadar guc cekiyor. Dolayisi ile bataryadan calistirarak tem performans alamazsin. Ayrica bataryanin dolu olmasina gerek yok prizde olmasi yeterli cunku adaptorler cihazlarin icindeki bataryadan cok daha guclu dolayisiyla sadece adaptor cihazi tam perforrmans icin besleyebiliyor. Benim onerim sarja takili iken oynaman. Surekli.

Yeni nesil oyuncu laptop performans, ısınma ve pil ömrü için nasıl kullanılmalı? Prizde batarya dolu iken kullanınca sanırım tam performans alıyoruz ama hem laptop çok ısınıyor hem de pil ömrünü etkiliyor, pilde kullanırsak sanırım şarj azaldıkça laptop performansı düşüyor ama laptop daha az ısınıyor aynı zamanda pil ömrünü de azaltıyor çünkü tüm gün kullanırsak en az 2 kere şarj etmemiz gerekir bu yüzden pil ömrü daha fazla azalıyor.
Benim bildiklerim bunlar yanlışım varsa düzeltin. Şimdi asıl mesele laptopu performans, ısınma ve pil ömrü için prizde batarya tam dolu iken mi yoksa bataryada mı kullanmamız doğrudur?
Gündelik kullanım için prizde takılı olmasına gerek yok adaptörün. Oyun, Grafik işlemleri için adaptör prize takılı iken kullanmak daha mantıklı bence.

Ben her zaman her teknolojik alette 20-80% aralığında kullanıyorum. Ne bitirtiyorum ne tam doldurtuyorum. Şimdiye kadar bir soorun olmadı benim için.
Gündelik kullanım için prizde takılı olmasına gerek yok adaptörün. Oyun, grafik işlemleri için adaptör prize takılı iken kullanmak daha mantıklı bence.

Evet sadece oyun oynarken prize takılı olması daha iyi olur performans için.

Bnece prizde oynanmalı mantıksız olsa bile tüm güç ayarlarını ayarlamama rağmen Şarjda çıkarınca performans kaybı oluyor. Ama Pil sağlığını önemsiyorsan solana kadar prizde kullan dolunca %20 ye kadar takmadan kullan.

Ben hep prizde kullandım şu an her dakikada %1 azalıyor hatta 1.5 saatten fazla dayanmıyor pilde. Alalı 1 yıl oldu. 3-4 saatten 1-2 saate düştü kısaca.
bilgisayarınızın modeli nedir?
Lenovo laptop var. Lenovo vantage uygulamasından pili %60'a sabitleyip şarjda kullanıyorum.

Ben ASUS TUF F15 almayı düşünüyorum ay sonuna doğru ASUS'larda böyle bir özellik bulunuyor mu?
Ben her zaman her teknolojik alette 20-80% aralığında kullanıyorum. Ne bitirtiyorum ne tam doldurtuyorum. Şimdiye kadar bir soorun olmadı benim için.

Evet sadece oyun oynarken prize takılı olması daha iyi olur performans için.

Evet ama pil ömrünü etkiliyor mu emin değilim ve bilgisayar daha fazla ısınıyor olabilir.

Bilgisayarınızın modeli nedir?

Ben ASUS TUF F15 almayı düşünüyorum ay sonuna doğru ASUS'larda böyle bir özellik bulunuyor mu?

Evet ama pil ömrünü etkiliyor mu emin değilim ve bilgisayar daha fazla ısınıyor olabilir.

ASUS'un MyASUS uygulaması vardı galiba. Onda öyle bir özellik var mı bilmiyorum. Bakabilirsiniz YouTube'dan veya Google'dan.

Geri
Yukarı