Laptop RAM CL Değeri Nasıl Öğrenilir?

Teknomert35

Hectopat
Daha fazla  
Halihazırda ekran görüntüleri de ekli 8 GB RAM içeren laptopum var.
+8 GB RAM takviyesi yapmak istiyorum ancak CL gecikme değerleri konusunda şüpheye düştüm.
CPU-Z programında memory sekmesinde CL değerleri 15.0 olarak görünmekte ancak aynı programın SPD sekmesinde 16.0 olarak görünmekte.
AIDA64 programında da benzer farklılık mevcut.
Birisi satın almam gereken RAM'deki CL gecikme değerini açıklığa kavuşturabilir mi?

Ayrıca ekran görüntüleri doğrultusunda önerebileceğiniz bir SO-DIMM RAM var ise yorum yapabilir misiniz?

Teşekkürler.

AIDA64.jpg
CPU-Z .jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CPU-Z'de soldaki kısımda göstermiş olduğunuz yer, RAM'in hazır çalışma profilleridir. Bakmanız gereken yer ise, sağdaki görseldeki yer, yani CL15 gecikme süresi ile çalışıyor.
2133 MHz'de CL15-16 gecikme hızlarında çalışabiliyor. CL15 veya 16 RAM alınabilir, önerim CL15 olması.
CPU-Z'de soldaki kısımda göstermiş olduğunuz yer, RAM'in hazır çalışma profilleridir. Bakmanız gereken yer ise, sağdaki görseldeki yer, yani CL15 gecikme süresi ile çalışıyor.
2133 MHz'de CL15-16 gecikme hızlarında çalışabiliyor. CL15 veya 16 RAM alınabilir, önerim CL15 olması.

Çözüm

Yorumunuz için teşekkürler, Bilgilendirmeniz doğrultusunda şu ürünü satın aldım

G.Skill F4-2133C15S-8GRS Ripjaws 8GB DDR4 2133Mhz CL15 SO-DIMM

Merhabalar dizüstü bilgisayarım için ram arttırmak istiyorum. Günlerdir CL değerleriyle alakalı araştırma yapıyorum fakat bir sonuca varamadım. Sizlerden ricam CPU Z tarafından elde ettiğim ekran görüntülerine bakar mısınız? Benim almam gereken ramin CL değeri ne olmalıdır?
Not: Yanlış anlamadıysam 21 CL fakat piyasada böyle bir ürün bulamadım yardımlarınıza ihtiyacım var.
WhatsApp Image 2019-05-08 at 18.52.44.jpeg

Merhabalar dizüstü bilgisayarım için ram arttırmak istiyorum. Günlerdir CL değerleriyle alakalı araştırma yapıyorum fakat bir sonuca varamadım. Sizlerden ricam CPU Z tarafından elde ettiğim ekran görüntülerine bakar mısınız? Benim almam gereken ramin CL değeri ne olmalıdır?
Not: Yanlış anlamadıysam 21 CL fakat piyasada böyle bir ürün bulamadım yardımlarınıza ihtiyacım var.Eki Görüntüle 392308
Memory bölümünden öğreniyorsun CL'yi?

Geri
Yukarı