Laptop RAM Frekansında Düşüklük

eternalone

Centipat
Merhabalar. Esasında bu konuyu daha önceden açmıştım ancak sorun çözülmediğinden ve hatta daha da kötüye gittiğinden tekrar açıyorum. Laptop'ı ilk aldığımda 8GB 2666 MHz Hynix marka bir RAM takılıydı ve DRAM frekansı 1200 MHz olarak gözüküyordu. (Anakart 2400 Mhz desteklediğine göre normal bir durum herhalde). Sonrasında ise cihaza buradan aldığım bir öneriyle 8GB'lık 2666 MHz bir RAM daha ilave ettim. Taktığım zaman DRAM frekansına dikkat etmemiştim ancak yakın bir zamanda CPU-Z'ye bakmam icap etti. Ve baktığım zaman DRAM frekansının 933 MHz (x2 1866 MHz) olduğunu gördüm. Bunu Sosyal'de sormama karşın bir çözüm bulamadım. RAM'i overclock etmem önerildi ancak anladığım kadarıyla bu laptoplarda mümkün olan bir şey değil.

Ben de bütün bunların üzerine RAM'leri çıkartıp birbirlerinin yerine taktım. Ancak bu sefer DRAM frekansı 400 MHz olarak gözüküyor. RAM'leri eski yerlerine almama rağmen CPU-Z ve Speccy yazılımlarına göre DRAM frekansı hala 400 MHz. Sizce burada donanımsal bir sorun mu var? Anakartım veya RAM'ler bozulmuş olabilir mi? RAM'leri tek tek takıp denemek aklıma geldi ama donanımsal bir sıkıntı olma ihtimaline karşı şimdilik dokunmayı düşünmüyorum. Lütfen yardımcı olun.

Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    48,6 KB · Görüntüleme: 33
  • 2.jpg
    2.jpg
    50,8 KB · Görüntüleme: 27
  • 4.jpg
    4.jpg
    37,5 KB · Görüntüleme: 30
Yanlış bilmiyorsam RAM'leriniz asenkronize yani eş zamansız olarak çalışıyor. Masaüstü sistemlerde BIOS üzerinden manuel ayar yapma imkanınız vardır çoğu zaman bu sorunu giderebilirsiniz ancak notebooklar için bu durum biraz daha kısıtlı. Anakartınız RAM'leri çalıştırabilmek adına mümkün olan en ideal frekansında çalıştırmaya çalışıyor. Dolayısıyla bu değerleri görmeniz normal.

Hayır yok hocam. Bununla alakalı forumlara baktım ve birkaç Youtube kanalına danıştım. Laptopta böyle bir şey mümkün değil gibi gözüküyor. BIOS'um güncel bu arada.
BIOS'u varsayılan ayarlara döndürüp bakar mısınız? Bir de Görev Yöneticisi > Performans > Bellek bölümünden kontrol edin.

Yanlış bilmiyorsam RAM'leriniz asenkronize yani eş zamansız olarak çalışıyor. Masaüstü sistemlerde BIOS üzerinden manuel ayar yapma imkanınız vardır çoğu zaman bu sorunu giderebilirsiniz ancak notebooklar için bu durum biraz daha kısıtlı. Anakartınız RAM'leri çalıştırabilmek adına mümkün olan en ideal frekansında çalıştırmaya çalışıyor. Dolayısıyla bu değerleri görmeniz normal.
Hocam şayet sorun buysa çözümü nedir? DRAM frekansı ilk baştaki değerde (933 MHz) kalsa anlayacağım ancak yalnızca yerlerinin değişmesiyle 400'e düştü frekans. Tek RAM mi kullanmalıyım?
BIOS'u varsayılan ayarlara döndürüp bakar mısınız? Bir de Görev Yöneticisi > Performans > Bellek bölümünden kontrol edin.
Görev yöneticisinde 2400 MHz gözüküyor bu anakartın desteklediği frekans değeri sanırım. BIOS'u deneyeceğim.

Anlık olarak değişkendir gördüğünüz değer. RAM'leri bir arada uygun değerlerde çalıştırmaya çalışıyor.
AIDA64'ü indirip aşağıda attığım kısmı kontrol edin veya görselini buraya atın.

1604173191546.png

Görev yöneticisinde 2400 MHz gözüküyor bu anakartın desteklediği frekans değeri sanırım. BIOS'u deneyeceğim.

Görev yöneticisindeki anakartın desteklediği değer değil, belleklerin çalıştığı değer. Komut istemine "wmic memorychip get speed" yazıp kontrol edin bir de.

Görev yöneticisindeki anakartın desteklediği değer değil, belleklerin çalıştığı değer. Komut istemine "wmic memorychip get speed" yazıp kontrol edin bir de.
Anlık olarak değişkendir gördüğünüz değer. RAM'leri bir arada uygun değerlerde çalıştırmaya çalışıyor.

Eki Görüntüle 721942
BIOS'tan bir sonuç çıkmadı. İki RAM'i de tek tek denedim sonuç aşağıdaki gibi. Dediklerinizi uygulayıp geri dönüş yapacağım.

Eki Görüntüle 721942
Sonuçlar bunlar. Ek olarak Red Dead Redemption 2 çalıştırıp baktım CPU-Z'den DRAM 933-1067 MHz arasında gidip geliyor. Olması gereken bu mudur sizce, bu dalgalanma ve frekansın kullanıma göre değişmesi normal mi?

Dosya Ekleri

• a.jpg
    a.jpg
    37 KB · Görüntüleme: 27
  • b.jpg
    b.jpg
    37,8 KB · Görüntüleme: 28
  • d.jpg
    d.jpg
    102,5 KB · Görüntüleme: 20
  • z.jpg
    z.jpg
    18,9 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Aynı sorundan muzdaribim. ASUS Vivobook 4 GB 2666MHz ama işlemciden ötürü 2400MHz RAM'e sahip laptop aldım sonradan Kingston 2666MHz 8 GB aldım ama ondan önce 4 GB 2400MHz Crucial da kullandım. Her ikisinde de 1866 olarak çalışıyor ve eşzamansiz olarak. İlla laptop un üstünde olan RAM modelinden mi gerekli anlamadım bayağı sinir bozucu.
Merhabalar. Esasında bu konuyu daha önceden açmıştım ancak sorun çözülmediğinden ve hatta daha da kötüye gittiğinden tekrar açıyorum. Laptop'ı ilk aldığımda 8 GB 2666 MHz Hynix marka bir RAM takılıydı ve DRAM frekansı 1200 MHz olarak gözüküyordu. (anakart 2400 MHz desteklediğine göre normal bir durum herhalde). Sonrasında ise cihaza buradan aldığım bir öneriyle 8 GB'lık 2666 MHz bir RAM daha ilave ettim. Taktığım zaman DRAM frekansına dikkat etmemiştim ancak yakın bir zamanda CPU-Z'ye bakmam icap etti. Ve baktığım zaman DRAM frekansının 933 MHz (x2 1866 mhz) olduğunu gördüm. Bunu Sosyal'de sormama karşın bir çözüm bulamadım. RAM'i overclock etmem önerildi ancak anladığım kadarıyla bu laptoplarda mümkün olan bir şey değil.

Ben de bütün bunların üzerine RAM'leri çıkartıp birbirlerinin yerine taktım. Ancak bu sefer DRAM frekansı 400 MHz olarak gözüküyor. RAM'leri eski yerlerine almama rağmen CPU-Z ve Speccy yazılımlarına göre DRAM frekansı hala 400 MHz. Sizce burada donanımsal bir sorun mu var? Anakartım veya RAM'ler bozulmuş olabilir mi? RAM'leri tek tek takıp denemek aklıma geldi ama donanımsal bir sıkıntı olma ihtimaline karşı şimdilik dokunmayı düşünmüyorum. Lütfen yardımcı olun.

Teşekkürler.

Dostum bence CPU Z doğru ölçmüyor çünkü bende de çoğu zaman 933 diyordu oda 1866 ediyor ancak diğer uygulamalarda ve sistemde normal hızda çalıştığını sorun olmadığını söylüyor bana göre performansı sistem kafasına göre ayarlıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20210123_011942.jpg
    IMG_20210123_011942.jpg
    405 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı