Laptop RAM yükseltme

Kerem2159

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600
Asus PRIME A320M-K
ASUS GeForce DUAL RTX 3060
XPG Gammix D35 16GB
ADATA Legend 750 500GB
FSP Hyper Pro H3-650 650W 80+ Bronze PSU
Şu anki kullandığım laptopumda fotoğraftaki 4 GB 1600MHz RAM takılı YouTube'da video izlerken Görev Yöneticisi'ni açıp bakıyorum 500 MB kullanılabilir yazıyor ve videolar arada kasıyor o yüzden 2 GB RAM yükseltmesi takmak istiyorum.
Fakat benim RAM 1600MHz ama alacağım RAM 1333MHz bir sıkıntı yaşar mıyım?

Resimdeki RAM şu anki laptopumda kullandığım RAM.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    123,2 KB · Görüntüleme: 36
  • 2.jpg
    2.jpg
    119,2 KB · Görüntüleme: 36
Sisteminiz nedir? Laptop marka modeli veya anakart modeli verirseniz destekleyip desteklemediğine bakalım.

Laptopumun markasını Toshiba Satellite L50-B
Anakartımı bilmiyorum.

Şu anki kullandığım laptopumda fotoğraftaki 4 GB 1600MHz RAM takılı YouTube'da video izlerken Görev Yöneticisi'ni açıp bakıyorum 500 MB kullanılabilir yazıyor ve videolar arada kasıyor o yüzden 2 GB RAM yükseltmesi takmak istiyorum.

Windows Cortana'yı açıp "msinfo32" yazıp sistem bilgisi'ni açın. Bilgisayar modelinizi göreceksiniz ve onu internet üzerinde aratmanız gerek. Chipseti ve İşlemci, RAM yükseltmelerindeki en büyük engellerden biridir. DDR tipine dikkat edilmelidir !

Örnek :
HM65 Chipsetli bir Asus N53S Laptopa sahibim. HM65 Chipseti maksimum 32 GB 2133 MHz DDR3'e çıkartabiliyorum fakat işlemcim Core i7 2630QM ve intel'in ark sayfasında bu işlemcinin maksimum 16 GB'a kadar çıkartılabileceği yazmakta. İşlemciyi 2670QM yaparsam 32 GB RAM takabilir hale geleceğim.

RAM'in DDR tipini öğrenmek için CPU-Z'yi kullanabilirsiniz : CPU-Z | Softwares | CPUID

İşlemcin, Chipsetin, DDR tipi ve anakartını araştırdığın zaman kaç MHz'e kadar kökleyebileceğini de sana söyler. 1600'den 1333'e inmek sadece frekansı azaltacağı için RAM iletim hızı yavaşlar ama çok değil. 1600 ve 1333 arası pek fark yok ama 1066'ya düşersen belki düşüş yaşarsın.

Windows Cortana'yı açıp "msinfo32" yazıp sistem Bilgisi'ni açın. Bilgisayar modelinizi göreceksiniz ve onu internet üzerinde aratmanız gerek. Chipseti ve işlemci, RAM yükseltmelerindeki en büyük engellerden biridir. DDR tipine dikkat edilmelidir!

Örnek:
HM65 chipsetli bir ASUS N53s laptopa sahibim. HM65 chipseti maksimum 32 GB 2133 MHz DDR3'e çıkartabiliyorum fakat işlemcim Core i7 2630QM ve Intel'in Ark sayfasında bu işlemcinin maksimum 16 GB'a kadar çıkartılabileceği yazmakta. İşlemciyi 2670qm yaparsam 32 GB RAM takabilir hale geleceğim.

RAM'in DDR tipini öğrenmek için CPU-Z'yi kullanabilirsiniz: CPU-Z | Softwares | CPUID

İşlemcin, chipsetin, DDR tipi ve anakartını araştırdığın zaman kaç MHz'e kadar kökleyebileceğini de sana söyler. 1600'den 1333'e inmek sadece frekansı azaltacağı için RAM iletim hızı yavaşlar ama çok değil. 1600 ve 1333 arası pek fark yok ama 1066'ya düşersen belki düşüş yaşarsın.

4, 0GB DDR 3 1600MHz.
Sisteminiz nedir? Laptop marka modeli veya anakart modeli verirseniz destekleyip desteklemediğine bakalım.

Yükseltme yapabilir miyim?

Son düzenleme:
Bazı RAM'lerde gözükmüyor veya bilinmiyor dediği için CPU-Z en garantilisi:
Eki Görüntüle 1274129

Sanırım istediğiniz bilgi bu.
Bazı RAM'lerde gözükmüyor veya bilinmiyor dediği için CPU-Z en garantilisi:
Eki Görüntüle 1274129

Attığım dosya doğru dosya mı? Yoksa farklı dosya mı atmam gerekiyor.
Bazı RAM'lerde gözükmüyor veya bilinmiyor dediği için CPU-Z en garantilisi :
Eki Görüntüle 1274129
oradamısınız?
oradamısınız

Dosya Ekleri

• resim_2022-01-18_192851.png
    resim_2022-01-18_192851.png
    19,2 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Attığınız resime göre DDR3 olan ve diğer RAM'inizin MHz değeri ile uyuşan her türlü RAM bilgisayarınıza uyar ancak anakartınızın desteklediği RAM kapasitesine dair bir şey bulamadım. Anakartların maksimum desteklediği RAM miktarı vardır, bunu bulursanız ona göre alın.

Geri
Yukarı