Laptop sağ taraftan gelen cızırtı

Berke Metin

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 hafta önce servise bataryası ve aşırı ısınan işlemcisi yüzünden gönderdiğim HP Pavilion 15 dk 0014nt model laptopum elime ulaşmıştı. Şu ana kadar da işlemcinin ısınmaya devam etmesi dışında bir sıkıntı yoktu fakat yaklaşık 3-4 gün önce aniden laptopun sağ tarafından cızırtılar gelmeye başladı. Bu ses direkt açılınca değil de laptopu birkaç saat kullandıktan sonra gelmeye başlıyor. Az önce fark ettiğim kadarıyla da işlemcinin ısınmasıyla birlikte bu sesde artıyor. İşlemci veya anakarttan geldiğini düşünüyorum fakat emin değilim o yüzden buraya sormak istedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bilgisayarın fan temizliği ve bakımı yeni yapıldı. Ne olur ne olmaz diye ssd sağlığını kontrol ettim crystaldisk de sağlık %99 gözüküyor ve hdtune pro da error scan de hiçbir sorun çıkmıyor. Az önce cızırtı geldikten sonra laptopu kapamıştım ve tekrar açınca cızırtı gitti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 hafta önce servise bataryası ve aşırı ısınan işlemcisi yüzünden gönderdiğim HP Pavilion 15 dk 0014nt model laptopum elime ulaşmıştı. Şu ana kadar da işlemcinin ısınmaya devam etmesi dışında bir sıkıntı yoktu fakat yaklaşık 3-4 gün önce aniden laptopun sağ tarafından cızırtılar gelmeye başladı. Bu ses direkt açılınca değil de laptopu birkaç saat kullandıktan sonra gelmeye başlıyor. Az önce fark ettiğim kadarıyla da işlemcinin ısınmasıyla birlikte bu sesde artıyor. İşlemci veya anakarttan geldiğini düşünüyorum fakat emin değilim o yüzden buraya sormak istedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bilgisayarın fan temizliği ve bakımı yeni yapıldı. Ne olur ne olmaz diye SSD sağlığını kontrol ettim Crystaldisk de sağlık %99 gözüküyor ve HD Tune Pro da error scan de hiçbir sorun çıkmıyor. Az önce cızırtı geldikten sonra laptopu kapamıştım ve tekrar açınca cızırtı gitti.

Bilgisayarın sağ üst kenarında ekran kartı, onun biraz altında ise işlemci konumlandırılmış. Sesin hangisinden geldiğini ayırt etmek oldukça zor olacak. Depolama birimleri bilgisayarın orta ve sol tarafına konumlandırılmış bu sebepten ötürü ses sağ taraftan geliyorsa depolama birimlerinden şüphe etmenize gerek yok.
Ürünü tekrar servise gönderin. Fan temizliği yapıldığı sırada bir sorun oluşmuş olabilir.

Bilgisayarın sağ üst kenarında ekran kartı, onun biraz altında ise işlemci konumlandırılmış. Sesin hangisinden geldiğini ayırt etmek oldukça zor olacak. Depolama birimleri bilgisayarın orta ve sol tarafına konumlandırılmış bu sebepten ötürü ses sağ taraftan geliyorsa depolama birimlerinden şüphe etmenize gerek yok.
Ürünü tekrar servise gönderin. Fan temizliği yapıldığı sırada bir sorun oluşmuş olabilir.

Maalesef şu anda imkanı yok tekrar servise götüremem :(. Bilgisayarın gelmesi en az 10-15 gün sürüyor ve bilgisayarı aktif olarak kullanmam lazım.

Aşırı ısı ile elektriklenme sonucu ekran kartının bobinlerinden de gelebiliyor o sesler. Sadece sinir bozucu bi vızıltı da olabilir veya bir sorun belirtisi. Net bir şey demek zor.

Geri
Yukarı