Laptop şarj aletinin ucu yandı

sarah

Hectopat
Laptopumun şarj aletini prize takarken arada çıt sesi geliyordu. Ucu yavaş yavaş erimeye başlamış. Bu bir sorun teşkil eder mi? Ne yapmam gerekiyor?

Dosya Ekleri

• 16365535128415269139546962550222.jpg
    16365535128415269139546962550222.jpg
    98,9 KB · Görüntüleme: 612
Zımpara ile başını zımpara yaparsan cok iyi olur ama cok fazla yapma yanıklar gitsin bilmiyorsan yapma.

Topraksız hatta takıyorsundur. Ayrıca şarj aletinin ucu değil o. Ben tekli korumalı priz kullanıyorum evdeyken. Tavsiye ederim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-11-10 at 17.43.37.jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-10 at 17.43.37.jpeg
    60,3 KB · Görüntüleme: 341
Çıt sesi gelmesi normaldir, pirinç, bronz, vb. iyi elektrik bir iletkeni üzerine krom, nikel kaplama şeklinde en üst kaplaması olabilir, bu yüzden fiş ucundaki siyahlığı scotch bright 'ın sert keçe kısmıyla sertçe ovarak kolayca alırsınız. Ucunun erimesi değil akımı fişin yan iletken yüzlerinden aldığından yan yüzlerinin erimesi daha kritik olur, ucu o kadar kritik önemde değildir. Fişin yan yüzeylerinin kullanılırken ark yapıp zarar görmemesi için, bu uzatmalı prizde iç iletkenleri gevşek priz yuvaları varsa onlara değil daha sıkı olanlarına (fiş-priz iç iletkenleri arasında boşluk olmayanlarına) takmaya çalışın. Böylece zaman içinde fişin iletken uçlarının aşınmasını, kararmasını mutlaka önlersiniz. Kolay gelsin.

Topraksız hatta takıyorsundur. Ayrıca şarj aletinin ucu değil o. Ben tekli korumalı priz kullanıyorum evdeyken. Tavsiye ederim.

Olayın topraklama ile alakası yok bu arada.
Bu sorunun sebebi; Bir prizde faz hattının solda, başka bir prize taktığında faz hattının sağda olmasından mütevellit. Priz uçları sıfırlamaya maruz kalıyor.

Bunun sebebi kapasitörlerin anında binlerce amper değerinde akım çekmesinden dolayı oluşur. Korumalı priz hiç korumaz. Bundan korunmanın yolu ya anahtarlı priz veya akım sınırlayıcı priz (daha çok kesintisiz güç kaynağında vardır.) korur.

Yeni konular

Geri
Yukarı