Laptop şarja takılı değilken ısınma sorunu

-Ufuk-

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba öncelikle ASUS N552VW model ürünü kullanıyorum:
  • Intel Core i7 6700HQ 2.6 GHz Turbo ile 3.6 GHz
  • 16 GB DDR4
  • 15.6 inch
  • 1920 x 1080
  • NVIDIA GTX 960M 4GB
  • 1TB HDD + 250GB
İşletim sistemi SSD'ye kurulu. Sorunum şurada laptopun bataryası çok hem gömülü hem de çok güçsüz. Müzik internet takıldığım zaman 2-3 saat gidiyor en fazla şarjda iken oyun oynamak istediğim zaman çoğu oyunun ayarını kısmam gerekiyor. Çünkü ekran kartının kullanımı artınca örnek olarak GTA 5'te high ayarlarda rahat oynayabilmem lazım fakat ekran kartı maks ısısı 92'ye yakın bi derecelerde dolaşıp duruyor.

Ben de çözüm olarak Asus GPU Tweak 2 kullanıyorum. Onun da bir eksisi var ısıyı düşürmek için ekran kartının gücünü kısıyor 1202'de çalışacakken 900 ya da 805'e çekiyor. Oyundan oyuna ağırlığına bağlı olarak düşürünce FPS düşüyor bu sebepten. Laptopta sadece CPU fanı var süpürge sistemli değişik bir soğutma sistemi olduğu için ekstra fanı yok.

Şarjda değilken en yüksek performansa alıp çalıştırdığım zaman oyunları herhangi bir ısınma gözükmüyor olması gereken değerlerde dolaşıyor 65 68. Bunun için bir bana bir çözüm yolu önerebilir misiniz? Soğutucu işe yaramıyor vakumlu kullanmak ise bozabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Detaylı temizlik ve macun değişimiyle bir miktar ısıyı düşürebilirsiniz ama sorun batarya ısınmasıysa bu da pek fayda etmeyecektir. Siz yine de bir temizlik yapın.

Kasa bakımı ve termal macun yenilemelerini yaptırın.
Cooler Master MasterGel Maker Nano Elmas Partiküllü Termal Macun | Adeks Store
Oyun oynarken her zaman şarjda kullanın. Pil ile kullanırken tarayıcı tabanlı ya da kart oyunu tarzı oyunları oynayın.
Oyun içi V-Sync ya da FPS limitleme ayarı ile FPS 60 civarına sabitleyin.
Dizüstü bilgisayarın ayaklarına hava akışını artırmak için eşit oranda cisimler koyun. Aynı şekilde bataryanın ısıyı atması için arka tarafında boş bir alan bırakın. Ayriyeten dizüstü bilgisayarı kumaş alanlarda kullanmayın.
Oyun oynarken arka planda çalışan uygulamaları simge durumuna küçültün.

Pardon başlığı yanlış yazmışım.

Dizüstü bilgisayarım şarjda değilken ekran kartının ısı seviyesi 65. 68. derece arası. ( GTA 5 içinde )
Dizüstü bilgisayarım şarjda iken ekran kartının ısı seviyesi 70. 80. derece arası oluyor. ( GTA 5 içinde.)

2016 yılının sonunda almıştım galiba çok temiz kullandığım için ısı seviyelerinde değişme yok.
2 Yıl önce nasılsa bugünde öyle ısı seviyeleri.

Normalde balkon kapısının önünde otururdum. Kış ayında bu ay gibi balkon açık oynadığım için ne kadar yük bindirirsem bindireyim gelen soğuktan olmalı hiç ısınmazdı 70 sabit oynardım.

Temizlik yaptırmak istiyorum fakat çevremdeki kısımlara güvenmiyorum dizüstü bilgisayar sonuçta normal kasa bilgisayarlara göre daha nazik kullanmalıyız.

Ekran kartım boşta olunca 45 dereceye kadar düşüyor aniden.

İşlemci ise opera kullanıyorum 50. 60. derece arası dolaşıyor ısı olarak zaten sadece işlemci fanı var bilgisayarımın içinde.

Benim sorum şarjda iken FPS kaybı yaşamadan ekran kartının nasıl ısınmasını düşürürüm ?
Arka arkaya mesaj attığım için şimdiden özür diliyorum.

Çözümü buldum işlemciye baktığım zaman 80 ve 90 derece arası dolaştığını gördüm.
Özel bir güç modu oluşturarak maksimum işlemci ve minimum işlemciyi 61 ve 60 yaptım.
Oyunlarda bu modu açtıktan sonra ilk denemem Witcher 3 oldu.

Witcher 3 Oyununda 1360 x 768 Custom High ayarları yapıp güzel bir görüntü elde ettikten sonra işlemcinin en fazla 75 en düşük 68 derecede dolaştığını gördüm ve ona oranlı ekran kartını 79 derece sabite sınırladım. Eskiden 45 ile 40 FPS arasında dolaşan oyun 55 ile 60 FPS oldu. Bazı noktalarda yine FPS düşüşü var ama en büyük etkiyi GTA 5 oyununda buldum.

GTA 5
En yüksek işlemci durumu 100% : CPU : 85-90 GPU 76-77 FPS : 40 - 55

En yüksek işlemci durumu 61% : CPU : 58-65 GPU 61-63 FPS : 55 - 60

Bu kullandığım ayarları sistemi iyi olmayıp ısınan arkadaşlar denemesin. Bilgisayarları açılmayabilir
kullanacak arkadaşlar ise işlemcisinin hızına ve gücüne göre ayarlayabilir, benim işlemci 100% durumda iken Witcher 3 gibi bir oyunda ya da FM19 gibi oyunlarda yüzde 20 - 40 arası dolaşıyor.

Uyarı: Yüzde 50'nin altına çekmeyin bilgisayar açılmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı