Laptop şarja takılıyken FPS düşüklüğü

Damon Salvatore

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte A520 M-H anakart
Ryzen 5 5600g işlemci
Vega 7 GPU
WD GREEN 480GB M2 SSD
2x8GB 3200 MHz ram
Meslek
Öğrenci
Öncelikle iyi forumlar.
Laptopumda 2 adet ekran kartı bulunmakta dahili HD Graphics 5500 varken harici olarak AMD'nin R7 M.260 kartı var ben bu sistemle pilde GTA 5 CS:GO falan kasmadan donmadan oynatıyor. Ama şarja takınca 3 FPS 5 FPS almaya başlıyorum sırf bunun için Minecraft hesabı aldım o kasmaz diye ama 500 TL'lik telefonda kasmadan oynanan oyunu laptopumda Max 10 15 FPS oynuyorum ve acayip takılmalar var. Önce prize takılıyken HD Graphics kartını kulanıyor sandım ama YouTube'den testere bakınca 50 FPS civarı oynandığını gördüm. Ne olur ne olmaz aygıt yöneticisnden HD Graphics kartı devre dışı bıraktım ama durum hala aynı. Tam bu noktada aklıma bir şey geldi ya benim adaptörüm yeterli gücü vermiyorsa? Şimdi neden böyle dedin diye soranlar olabilir şöyle açıklayayım ben bilgisayarı şarja taktığımda prize takılı yazıyor ama şarj artmıyor. Ayrıca şarj ışığı da 5 saniye yanıp sönüyor. Böyle 5 saat şarjda kalsa bile hiç olmuyor. Önceden bu nadiren oluyordu ama son 4 gündür 1 kere bile şarj edemedim dolayısıyla hiçbir oyunu oynayamıyorum bunun bir çözümü var mıdır ve endişelendiğim konuda haklı mıyım?
Not: Sürücülerim güncel.

Oyun FPS' si hakkında bir şey diyemem ama şöyle diyeyim:

Lenovo laptoplarda şöyle bir özellik var (aslında her yeni nesil laptopta var)

Bataryan %95 ve üzerindeyse şarj almıyor ve direkt adaptörden çalışıyor. Bu ayar default olarak var.

Eğer kendim ayarlarsam %60' a kadar laptopu şarj ediyor ve bundan sonra laptopun şarjını kesiyor ve adaptörden çalışıyor. 10 saat bile dursa batarya şarj olmuyor.

Oyun FPS'si hakkında bir şey diyemem ama şöyle diyeyim:

Lenovo laptoplarda şöyle bir özellik var (aslında her yeni nesil laptopta var)

Bataryan %95 ve üzerindeyse şarj almıyor ve direkt adaptörden çalışıyor. Bu ayar default olarak var.

Eğer kendim ayarlarsam %60'a kadar laptopu şarj ediyor ve bundan sonra laptopun şarjını kesiyor ve adaptörden çalışıyor. 10 saat bile dursa batarya şarj olmuyor.

Ama benim sorumun öyle değil. %5 %30 %70 fark etmiyor hiç dolmuyor.

Adaptörün kutudan çıkan adaptör mü? Sonradan aldın mı? Eğer sonradan aldıysan aldıgından beri mi boyle yoksa sonradan mı boyle oldu?

Kutudan çıkan adaptörü kullanıyorum. Aldığından beri böyle ama o zamanlar ara ara oluyordu. Garanti falan uğraşmak istemedim. Son birkaçı gündür hep şarjda kullanıyorum maalesef.

Kutudan çıkan adaptörü kullanıyorum. Aldığından beri böyle ama o zamanlar ara ara oluyordu. Garanti falan uğraşmak istemedim. Son birkaçı gündür hep şarjda kullanıyorum maalesef.
Multimetre ile çıkış gücünü ölçmek lazım. Bilgisayarıya git hemen ölçsün. Buradaki kimse görmeden bir şey diyemez. Anakartta sorun olabilir. Devrede sorun olabilir. Adaptörün çıkışını bir ölçtürün. Normalse sorunu başka yerlerde arayın.

Başka prize takabilirsiniz. Bir deneyin.

Multimetre ile çıkış gücünü ölçmek lazım. Bilgisayarıya git hemen ölçsün. Buradaki kimse görmeden bir şey diyemez. Anakartta sorun olabilir. Devrede sorun olabilir. Adaptörün çıkışını bir ölçtürün. Normalse sorunu başka yerlerde arayın.

Başka prize takabilirsiniz. Bir deneyin.

Bilgisayarcıya gitmeyi düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı