Laptop Soğutmamı Nasıl İyileştirebilirim?

Arif Taban

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Merhaba Arkadaşlar.

Samsung 300E Serisi bir laptobum var. Üzerindeki i3 2350M işlemciyi, i7 2670QM'e yükselttim ancak sıcaklık yüzünden işlemcinin tam gücünü kullanamıyorum. Öyle ki, bazı testlerde sıcaklıktan dolayı eski işlemcimden daha düşük skor aldı. Fakat soğutup aynı testi tekrar yapınca, eski işlemcimden çok daha yüksek bir skor aldı. Yük altında 90 dereceye dayanıyor. Normal kullanımda ise 70-80 derece arası. i3 2350M'de genellikle 50-60 derece civarlarında dolaşırdım. Laptobumu nasıl daha serin tutabilirim?

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
O laptobu yapanlar, işlemciye, ekran kartına göre fan koyuyorlar, ne kadar çok güç o kadar çok ısı, sıcaklık. Laptopun içindeki fanı daha yüksek devirli fan ile değişilebiliyorsa değiştir bence. Laptoplarda işlemci yükseltmek sıkıntılı. Sadece HDD, SSDgüncellemesi yapılması taraftarıyım. Ama şunu da söyleyeyim 2. nesil İ7 ısınan bir işlemcidir ve %90-100 yük altında i7 işlemcinin 90 derece olması normal. Laptopta işlemcinin 90 derece olması seni korkutmasın.

Normal kullanımda, bilgisayarı en iyi performans modundan çıkartıp daha iyi performans moduna aldım. Normal kullanımda ısı 52-58 derece aralığında çalışıyor. Aşırı yük altında durum yine aynı 85-90 derecelerde. İ3 2350M'de yük altındayken 75-80 derecede çalıştığını düşünürsek durum şu an gayet iyi. Bu yükseltmeyi tavsiye ediyorum ancak fan kondisyonunuzun iyi olmasına dikkat edin.
Normal kullanım da:

Image 004.png

Yük altında:

Image 005.png

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı