Laptop soğutucuları hakkında öneri/bilgi

akavora

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba herkese,

Türkiye'de malum laptop soğutucuları çok popüler. Bunun tam nedenini bilmiyorum ama bir öneride bulunmak istedim.
Çoğu laptop'un soğutma performansı normal sıcaklıklarda yetecek şekilde tasarlanıyor. Özellikle yeni ise bilgisayara aynı sıcaklıkta daha fazla hava üfürmek fazla bir şey yapmıyor. Ayrıca çoğu soğutucuların fanları tam laptopun hava deliklerine denk gelmediği ve genelde hepsinde laptopla soğutucu arasında boşluk kaldığı için statik basınç açısından da fanlar zayıf olduğu için havanın büyük bir kısmı laptopu soğutmaya yaramayacaktır.

Peki "hocam ben soğutucu aldım net sonuç gördüm" diyorsanız:

1. Çoğu zaman Laptop sert ve düz bir zeminde oturmadığı için sorun oluşuyor. Laptop normalde hep -ama özellikle alttan hava alıyorsa- ahşap veya cam gibi düz ve sert zeminde durmalı. Bu durumda soğutucu soğuttuğu için değil, düz bir zemin sunduğu için işe yarıyor.
  2. Evet laptoplar çoğu zaman yeterli soğutma sistemleri ile donatılıyor. Fakat bu her zaman demek değil. Bazı laptoplar hava sirkülasyonu konusunda zorluk çekebiliyor. Burada ise soğutucuya para vermeden önce laptopu alttaki hava delikleri boş kalacak şekilde az yükseltmek çok etki edebiliyor. Statik basınç konusunda zayıf kalan fanlar daha az direnç ile karşılaştığında daha fazla hava pompalayabiliyor. Burada da soğutucu yine hava üflediği için değil bilgisayarı zeminden yükselttiği için fayda sağlıyor.
    Bunu kendim bizzat denedim. Soğutucunun fanını açık veya kapalı olması hiçbir fark oluşturmadı. Hakeza bilgisayarı yanlara bir şey koyarak yukarı kaldırdığımda soğutucu kadar santigrad farkı gördüm.
  3. E peki bu soğutucular tamamen mi çöp? Doğrusu böyle bir şey diyecek kadar test yapmadım. Tahminimce fanları tozlanma vs. ile daha da yetersiz kalan laptoplarda, laptopa "kolay erişebileceği hava akışı sağlayarak", yani laptop fanlarının aşması gereken direnci azaltarak fayda sağlıyor olabilir. Akışkan dinamiğinde doktora vs yapmadım bu arada. Sadece gözlemlerim bunlar.

Kendiniz de deneyip bu konuya katkı sağlayabilirsiniz. AIDA64 gibi bir proğramla stres test esnasında soğutucunun fanı açıkken ve kapalıyken dereceleri kıyaslayın. Yahut masaya koymakla altı delikli bir zemine koymanın farklarına bakın.

Soğutucular çöp değil bilgisayarı soğutmasa da. Kasasını soğutuyor, bu yüzden elinde hissettiğin ısı da azalıyor. Yani PC'yi soğutmak için en iyi yöntem tabii ki yazılımsal yaptığınız şeylerdir. Fakat soğutucunun dışa etkisi de gözden kaçmamalı. Bu arada Buradan bana ulaşırsanız yazılımsal olarak destek vermeye hazırım :)

Böyle bir teori şekliyle rehber konusu olamaz, üzgünüm. Orta ve iyi bir soğutucu fazlasıyla iş yapmaktadır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim PC için çok fark yaratıyor soğutucu. Bilgisayarı ilk aldığımda soğutucu olmadan ETS 2 girdiğimde 80-90 derece alırken soğutucu varken 66-74 arası almaya başladım.

Böyle bir teori şekliyle rehber konusu olamaz, üzgünüm. Orta ve iyi bir soğutucu fazlasıyla iş yapmaktadır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sebebi bilgisayarın yükseltilmesi, kendi attığın videoya bakmamışsın bile. Stand ne demek biliyor musun?

Rehber şeklinde olsun istemedim sadece fikir sunmak ve bilgi vermek istedim ama seçenek olarak en yakın o olduğu için seçtim.

Ayrıca video dediğimi teyit ediyor. Çoğu laptopta basit stand ile soğutucu arasında hiç yahut cüzi fark var. Soğutucunun ciddi fark yarattığı laptop sayısı az.

Doğrusu böyle bir şey diyecek kadar test yapmadım.
Fikir vermek isteyebilirsiniz, problem değil. Fakat böyle bir durumda rehber demek doğru değil. Çoğu 3-4 senelik veya daha eski laptoplarda fazlasıyla iş yapmakta. Videoyu izlediyseniz stand ile soğutucu 6 dereceye kadar fark eden kısımlar var, bir de güncel sistem bunlar. Ek olarak eski sistemleri ve sıcak havalardaki ortam durumunu düşünün. Rehber etiketli konularda hassasım o yüzden bir uyarı, bilgi durumu yapmak istedim. İyi Sosyal'ler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı