Laptop temizliği nasıl yapılır?

Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Dell Inspiron 15 300 series i5 7. nesil bir bilgisayara sahibim ve aldığımdan beri donanımsal bir temizlik yapmadım. 2015-2016 yıllarında aldım ve bayağı kullandım. Donanımdan anlamayan biri olarak çok masraf olmayacaksa servise mi götürmeliyim yoksa kendim bir şeyler yapmaya mı çalışayim? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Dell Inspiron 15 300 series i5 7. nesil bir bilgisayara sahibim ve aldığımdan beri donanımsal bir temizlik yapmadım. 2015-2016 yıllarında aldım ve bayağı kullandım. Donanımdan anlamayan biri olarak çok masraf olmayacaksa servise mi götürmeliyim yoksa kendim bir şeyler yapmaya mı çalışayim? Teşekkürler.

İnternet kafeye götürürsen 80 TL alırlar en az bence götürün zaten anlamıyormuşsunuz bir de laptop masaüstü gibi değil zor yani.

İnternet kafeye götürürsen 80 TL alırlar en az bence götürün zaten anlamıyormuşsunuz bir de laptop masaüstü gibi değil zor yani.

Anladım. Ama internet kafe tecrübem bile olmadı. PC 1-2 yıl daha dayanırsa sıkıntı yok bence, git gide daha çok ısındığını fark ediyorum ama 1 yıl falan dayanmayacaksa götürürüm büyük olasılıkla. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben kendimi söyliyeyim arkasını açın laptopun (dikkatli olun ama kasa hassas olabilir biyerini kurabilirsiniz) açtığınız yeri ve kapağını temizleyin. ( Yaprakları uçurmak için kullanılan alet olabilir veya kompıresörle yapabilirsiniz ama bunu tavsiye etmem çünkü bilinçli olmamanız zarar vermenize yol açabilir)
Kısaca oraya ne çok ne az bir hava üfleyerek temizleyin. (Üflemek mecazi kullandım kendinizin üflemesi sonucunda nolur bilmiyorum)

Termal macun da değişmesi lazım eğer yapmadıysanız uzun zamandır onu da yapın veya yaptırın.

Teknik serviste temizletmenizi tavsiye ederim.

Servise yollayabilirseniz iyi olur. Eğer kendim yapabilirim derseniz kendi laptopunuzun söküm, fan temizliği videolarını izleyin (Youtube'da laptopunuzun modelinin yanına "disassembly" ya da "fan cleaning" yazarak aratın). Oradaki videolardan laptopunuzun aynısını bulun ve ona bakarak söküp temizleyebilirsiniz cihazı. Termal macunları da yenilemeniz lazım. Kaliteli bir macun kullanın. Arctic Mx-4 alabilirsiniz macun olarak.

Geri
Yukarı