Laptop Uzun Batarya Ömrü İçin Doğru Kullanım Şekli Nedir?

Kendi kullanma yöntemimi söyleyeyim. Bu şekilde kullanımla 8 aylık HP laptobun pil aşınma seviyesi %1. Hatta değerlere göre kendim hesapladığımda %0,5 aşınma var ancak programın gösterebildiği minimum değer 1 olduğundan dolayı %1 gözüküyor sanırım. Pili kalibre etsem muhtemelen bu da sıfırlanır. Aynı süre kullanıp %20 ler ve daha üstünde aşınma seviyesine ulaşanlar var.

-Öncelikle haftada 1 kere pilde kullanıyorum. Onda da %10 a kadar kullanıp dolana kadar takıyorum ve dolu halde adaptörle devam ediyorum. Yani haftada 1 kez pilde kullanmamın amacı da ''pili tembelleştirmemek.''

-Yukarda bir arkadaş '' Şarjı fulleyip bitene kadar oynadıktan sonra tekrar şarj etmek yararınıza olacaktır. '' şeklinde öneride bulunmuş, tecrübeme göre bu doğru değil. Pillerin belli bir şarj-deşarj ömrü vardır. Örneğin 1000 kere gibi. Yani pilin ömrü 1000 kere dolum boşaltım yapmaya yetiyordur. Devamlı boşalt-doldur-boşalt-doldur şeklinde kullanarak bu ömür kapasitesine en kısa zamanda ulaşırsınız. Batarya biter.

-Bu laptopta oyun oynamıyorum. Çünkü aşırı ısı her elektronik aletin olduğu gibi pile de, özellikle kimyasaldan oluştuğundan dolayı daha çok zarar verir. O yüzden oyun laptopları dışında oyun oynamak pek doğru değil batarya sağlığı açısından. Hatta laptopta ekran kartı arızalarının sebebidir. Günlük laptopların ısıya fazla dayanıklı olmayışı ve ekran kartı lehimlerinin sürekli ısıdan gevşemesinden dolayı bazen arıza verebilmekte. Oynanacaksa da iyi bir soğutucu kullanarak oynanmalıdır. Belki de benim bu düşük batarya aşınma seviyesinin en önemli sebebi bu şekilde ısınmasına izin vermememdi. Ayrıca oyun laptobu da olsa pilde oynamamanızı, adaptörle oynamanızı tavsiye ederim.

-Piliniz çıkarılabilir değildir muhtemelen ama çıkarılabilir olsa dahi kesinlikle çıkarmayın. Elektrik kesintileri ve dalgalanmalarına karşı laptobu korur. Sonuçta bir pil, laptobun diğer donanımlarından ve çıkaracağı arızalardan değerli değil. Pili çıkar sakla diyenlere kulak asmayın.

-Ayrıca yapabiliyorsanız laptop kapalıyken fişten çekin. Çok şart değil ancak batarya devresi üzerindeki akımı kesmek, az da olsa ısınan devrenin, enerjiye maruz kalmamasını ve ısınmamasını sağlar. Dolayısıyla ömrüne etki eder. (Abartı diyebilirsiniz buna :))

-Son olarak HWMonitor programını yükleyip battery kısmındaki wear level seviyesini yazın bakalım 8 ayda bu kullanımla ne kadar aşınma gerçekleşmiş. Hatta oradaki pil bilgilerini ekran görüntüsü alıp atabilirseniz daha iyi olur. Bundan sonra yazdığım yöntemi kullanarak sonucu önceki sonuçla test edebilirsiniz.
Bahsettiğiniz programı yükledim. Wear level kısmında Value: 0% Min: 0% Max: 0% olarak gözüküyor. Ekran görüntüsünü de atarım.
Bataryanın ömrünü kısaltan durumlar;
-Hızlı şarj
-Hızlı deşarj
-Cihaz kapanana kadar kullanmak.
-sürekli çıkar tak yapmak
-Batarya biter bitmez şarja takmak.(Soğuması gerekli)

Yani oyun oynuyorsan adaptöre bağla.
Haftada en az bir kez %20-30 seviyelerine indirip ful şarj etmek hücrelerin ölmesini engeller.
Her hangi bir performans veya şarj sorununda, şarjı tamamen bitirip soğumasını bekleyip tekrar şarj etmek optimizasyonu sağlar.
Bunlara dikkat ettikten sonrası bataryanın kaitesine bağlı olarak en uzun süre kullanımı sağlarsın.
Laptop bataryasını telefon bataryası gibi düşünmeyin.
Farklı devre yapılarına sahipler.
Yani telefonu şarja bağlıyken kullanmak bataryayı yoruyorsa.
Laptopda tam tersi durum söz konusu.
Hızlı şarjı batarayanın ömrününü kısaltan etmenler arasında kullanmışsınız. Telefon için de geçerli mi bu? Çünkü daha yeni aldığım 3 aylık Galaxy a70 telefonum salgınla beraber eve kapandığım sürede hiç ilgilenmediğimden dolayı 4-5 günde bir şarja taktığım halde ( o kadar az kullandım telefonu) ilginç bir şekilde sanki her gün telefonla oyun oynayıp hor kullanıyormuşçasına şarjı hızlı gitmeye başladı. Ben de seviniyordum telefonu hiç yormuyorum bataryası hep uzun gider diye. Acaba hızlı şarj özelliği açık ve 4-5 günde bir de olsa şarja taktığım için ömrü yiyen etmen bu mu? Hızlı şarj zararlı olsaydı koymazlardı telefona diye düşünüyorum yine de bir sorayım dedim.

Son düzenleme:
Hızlı şarjı batarayanın ömrününü kısaltan etmenler arasında kullanmışsınız. Telefon için de geçerli mi bu?

Burada temel etmen bataryanın kimyasının bozulması.
Bozulmaya sebep olan şey ise ısı birikimi.
Yani telefonunuz hızlı şarj sırasında oyun oynarmış gibi ısınıyorsa kimyasal bozulmadan dolayı performansı düşecektir.
Ancak serin bir ortamda 20-25 C derecede şarj ediliyorsa sorun olmayacaktır.
Örnek olarak Tesla arabalarda yarım saatlik tam şarj var ancak bu süre içerisinde piller kendi sistemi tarafından soğutuluyor veya sürüş öncesi piller çok soğuksa ısıtılıyor.
Yani bataryanın ideal çalışma sıcaklığı dışındaki her değer bataryaya zarar verir.

Telefonunuzun şarjının hızlı bitmesinde de etkenler çoktur. Yeni yüklediğiniz uygulamalar veya uzun süredir fabrika ayarlarına çevrilmeyen
Cihazlar bu durumu gösterebilir.
Ama yavaş şarj genel olarak daha az ısı oluşturduğu için daha sağlıklı olacağı kesin.

Burada temel etmen bataryanın kimyasının bozulması.
Bozulmaya sebep olan şey ise ısı birikimi.
Yani telefonunuz hızlı şarj sırasında oyun oynarmış gibi ısınıyorsa kimyasal bozulmadan dolayı performansı düşecektir.
Ancak serin bir ortamda 20-25 C derecede şarj ediliyorsa sorun olmayacaktır.
Örnek olarak Tesla arabalarda yarım saatlik tam şarj var ancak bu süre içerisinde piller kendi sistemi tarafından soğutuluyor veya sürüş öncesi piller çok soğuksa ısıtılıyor.
Yani bataryanın ideal çalışma sıcaklığı dışındaki her değer bataryaya zarar verir.

Telefonunuzun şarjının hızlı bitmesinde de etkenler çoktur. Yeni yüklediğiniz uygulamalar veya uzun süredir fabrika ayarlarına çevrilmeyen
Cihazlar bu durumu gösterebilir.
Ama yavaş şarj genel olarak daha az ısı oluşturduğu için daha sağlıklı olacağı kesin.
Elimden geldiğince serin ortamda şarj etmeye, şarj ederken telefonun durduğu yer sürekli ısınıyor diye telefonu sürekli farklı yerlere koyup yerini değiştirdiğim halde gerçekten oyun oynarmış gibi ısınıyor. O halde hızlı şarj özelliğini kapatmalıyım bundan sonrası için yoksa performans kaybına devam edebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı