Laptopa 144 Hz monitör bağlanır mı?

Zsen10

Centipat
Daha fazla  
Benim laptopta 1050 Ti var. Ekran 60 Hz ben 144 Hz monitör almak istiyorum bir sıkıntı çıkar mı? Oynadığım oyunlar: Fortnite, GTA 5, PES2020, Fall Guys, NBA2K20 ve Valorant.

Normalde çıkmaz. Ancak bazı oyunlarda ekran kartı ve işlemciye bağlı olarak 144 FPS alamayabilirsiniz.
144 Hz monitör kullanmanda sorun yok, önemli olan GPU'dan 144 Hz monitörü gerektirecek bir performans alabilip alamayacağın.

Port desteklemiyorsa nasıl 144 Hz alacak? Konu sahibinin cevap vermesini bekleyin illa ki yazmak zorunda değilsiniz. Yanlış yönlendiriyorsunuz. Ayrıca port desteklese bile yine 144 Hz alabilmesi muamma.

İş sadece 1050 Ti modeliyle Fornite açıp düşünmeyin monitör almayı. Bellekleriniz kaç MHz? Bellekleriniz kaç GB? Depolamanız SSD mi? HDD mi? Depolamanız kaç GB. İşlemciniz kaç GHz. İşlemciniz Intel mi? AMD mi? İşlemci ürünü nedir? İşlemci kaçıncı nesil veya seri? Bataryanız kaç mAh? Anakart jack, şarj, USB, HDMI, DVI, VGA çıkışı kaç tane? Bunların cevabı için bilgisayarınızın modeli nedir? Markası nedir?

Port desteklemiyorsa nasıl 144 Hz alacak? Konu sahibinin cevap vermesini bekleyin illa ki yazmak zorunda değilsiniz. Yanlış yönlendiriyorsunuz. Ayrıca port desteklese bile yine 144 Hz alabilmesi muamma.

144 Hz ve port ilişkilendirmeni anlıyorum fakat 144 Hz desteklemesi için minimum HDMI 1.4 olması yeterli ki piyasadaki 1050Ti mobil GPUların ve haliyle laptopların neredeyse tamamı HDMI 2.0 destekliyor. Haliyle burada sınırlayıcı faktör port değil GPU'nun 144 Hz monitörü besleyebilecek 144 FPS'i verip veremeyeceği.

Kaldı ki pek çok monitor 144 FPS görüntü almasa dahi araya tahmini buffer frameler ekleyerek görüntüdeki akıcılığı az da olsa 60 veya 70 Hz'e göre artırabilir, fakat frame tekrarlayarak aradaki boşlukları dolduruyorsa bu aksine stutter yaratabilir. Bu da eğer monitör izin veriyorsa daha düşük refresh ratelere ayarlanarak engellenebilir. Haliyle göz önünde bulundurulması gereken daha ziyade bu faktörler.

Yeni konular

Geri
Yukarı