Laptopa eski termal padlerin yerine yenisi takılmalı mı?

Justinyen

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, dizüstü bilgisayarımın termal macununu temizlemek için açtım. Üzerinde termal pedler de vardı fakat o pedleri attım tekrar ped takmama gerek var mıdır?

Pedleri söktüğünüz yerlere tekrar aynı kalınlıkta pedler takmalısınız yıllarca notebook tamiratı yaptım ve sökülüp yerine takılmamış pedler yüzünden yanan çipler hatta anakartlar gördüm maalesef.

Kırmızı yerleri çizdiğim yerle macun sürmen gerekli, yeşil çizdiğim yerlerin üzerine metal plaka denk geliyorsa termal pad koyman daha iyi.

Dosya Ekleri

• 1604150785997.png
    1604150785997.png
    475,2 KB · Görüntüleme: 18
Merhabalar, dizüstü bilgisayarımın termal macununu temizlemek için açtım. Üzerinde termal pedler de vardı fakat o pedleri attım tekrar ped takmama gerek var mıdır?
İşlevini kaybeder pedler. Amaçları ısıyı emip bakır boruya iletmek. Macun da aynı işi görür.
İşlevini kaybeder pedler. Amaçları ısıyı emip bakır boruya iletmek. Macun da aynı işi görür.
Ayrıca test sırasında sistem sıcaklığını gösteren bir program indirin "Core Temp" gibi eğer ekran kartı ısısı artıyorsa ped ya da macun sürmeniz gerekecek. Isıdan dolayı kapanıyorsa ilk acılısta hata ekranıyla karsılaşmanız gerekir. Bu ekranlar 1-2 saniyede kayboldukları için gözünüz hemen on basamaklı bir rakam arasın orada 70 80 gibi değerler varsa ısıdan kaynaklı kapanmıştır. Böyle bir durumla karşılaştınız mı?

Kırmızı yerleri çizdiğim yerle macun sürmen gerekli, yeşil çizdiğim yerlerin üzerine metal plaka denk geliyorsa termal pad koyman daha iyi.
Yeşil ile çizdiğiniz yerlere metal plaka gelmiyor.

Ayrıca test sırasında sistem sıcaklığını gösteren bir program indirin "Core Temp" gibi eğer ekran kartı ısısı artıyorsa ped ya da macun sürmeniz gerekecek. Isıdan dolayı kapanıyorsa ilk acılısta hata ekranıyla karsılaşmanız gerekir. Bu ekranlar 1-2 saniyede kayboldukları için gözünüz hemen on basamaklı bir rakam arasın orada 70 80 gibi değerler varsa ısıdan kaynaklı kapanmıştır. Böyle bir durumla karşılaştınız mı?
Galiba ekran kartında bir sorun var yanmış olabilir. Çünkü birden hiç bir hata raporu vermeden kapanıyordu bilgisayar. Bende tek tek test yaptım ram, işlemci,dahili ekran kartı vs. ama harici ekran kartına geldiğimde daha doğru düzgün ısınamadan direkt bilgisayar kapanıyor. 60 derecelerde falan.

Ekran kartının orjinalinde ped varsa eğer ve siz yerine macun sürdüyseniz soğutucu bloğa ısı düzgün iletilemiyor olabilir daha önce de söylediğim gibi bu da ekran kartınızın yanmasına sebep olabilir öncelikle doğru termal bakım yapıp cihazı test etmeniz lazım ondan sonra çip arızası varsa uzman personel tarafından çipin reballing yapılması lazım.

Yeşil ile çizdiğiniz yerlere metal plaka gelmiyor.

Galiba ekran kartında bir sorun var yanmış olabilir. Çünkü birden hiç bir hata raporu vermeden kapanıyordu bilgisayar. Bende tek tek test yaptım ram, işlemci,dahili ekran kartı vs. ama harici ekran kartına geldiğimde daha doğru düzgün ısınamadan direkt bilgisayar kapanıyor. 60 derecelerde falan.
benim harici ekran kartının çipi yanmıştı pc özelliklerinden harici ekran kartında çalıştır aktifleştirince ekran kararıyordu. Çok yakından yukarıdan güçü bir ışık tuttuğumda telefon flash'ı gibi ekranı görebiliyordum. Tamire götürdüğümde ısıdan dolayı lehimlerin bazılarının attığını söylemişti tamirci bir kontrol et derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı