Laptopa fazla overclock yapmak zararlı mı?

lastwhisper23

Hectopat
Overclock yapmaktan anlayanlara bir sorum var. 1050 Ti I5-7300HQLU Gaming Laptopum var ve altında çok kaliteli 6 fanlı bir soğutucu var. Intel'in resmi uygulaması Extreme tuning programından biraz overclock yapayım dedim ve test yaptım işlemci sıcaklığı 70 dereceye kadar çıkıyor. Biraz daha arttırdım performansı 80 dereceyi gördü Max. İşlemci çok ısınmadığı sürece zarar gelmez dimi fazla overclock yapmanın?

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock yapmaktan anlayanlara bir sorum var. 1050 Ti I5-7300HQLU Gaming Laptopum var ve altında çok kaliteli 6 fanlı bir soğutucu var. Intel'in resmi uygulaması Extreme tuning programından biraz overclock yapayım dedim ve test yaptım işlemci sıcaklığı 70 dereceye kadar çıkıyor. Biraz daha arttırdım performansı 80 dereceyi gördü Max. İşlemci çok ısınmadığı sürece zarar gelmez dimi fazla overclock yapmanın?
Laptoplarda OC yapmanız gereksiz. Çünkü sıcaklık arttıkça performans düşüyor zaten. Yük altında 80 derece oluyorsa sorun yok.

Zarar gelmez de bana kalırsa gereksiz. Onun yerine frekansı sabitleyin. Bazı laptoplar ekran kartı belli bir sıcaklık değerini geçince işlemci frekansını kısıtlıyor. ThrottleStop ile işlemci çarpanını sabit tutabilir ve biraz voltaj düşürerek sıcaklıkları düşürebilirsin. Undervolt performans düşürmez. TDP limiti ile karıştırmamak gerekiyor. Eğer frekans zaten sabitse oyun esnasında bi' tık daha yükseltebilirsin çarpanı. Mavi ekran yersen biraz voltaj vermen gerekebilir ki bu durumda frekanstan aldığın artıyı sıcaklıktan kaybedebilirsin. @Shimada Sensei Normalden daha hızlı yıpranır, doğrudur ancak bu işlemci hurdaya çıkana kadar uzay üssümüzü inşa etmiş oluruz.

Voltaj takibi yapman mümkün mü? Yüksek voltaj da sıcaklık gibi, hatta daha hızlı işlemciyi öldürür.
Zarar gelmez de bana kalırsa gereksiz. Onun yerine frekansı sabitleyin. Bazı laptoplar ekran kartı belli bir sıcaklık değerini geçince işlemci frekansını kısıtlıyor. ThrottleStop ile işlemci çarpanını sabit tutabilir ve biraz voltaj düşürerek sıcaklıkları düşürebilirsin. Undervolt performans düşürmez. TDP limiti ile karıştırmamak gerekiyor. Eğer frekans zaten sabitse oyun esnasında bi' tık daha yükseltebilirsin çarpanı. Mavi ekran yersen biraz voltaj vermen gerekebilir ki bu durumda frekanstan aldığın artıyı sıcaklıktan kaybedebilirsin. @Shimada Sensei Normalden daha hızlı yıpranır, doğrudur ancak bu işlemci hurdaya çıkana kadar uzay üssümüzü inşa etmiş oluruz.

voltajı düşürüp turboyu arttırdım intel extreme tuningden.Oyundaki fps 10 arttı sıcaklık da 5 dereceye kadar düştü.Overclock yapmadan önce 90 derece civarıydı işlemci sıcaklığı yaptığım işlemlerden sonra 85-87 arası oynuyor ve performans arttı ama garibime gitti işte bu durum zarar vermek istemediğim için sordum sizlere voltajı -180e almıştım ama 1 kere mavi ekran verdi şimdi -150ye indirdim sıkıntı yok şimdilik ama uzun vadede sıkıntı olur mu onu merak ettim

Ayrıca yapma sebebim pubg oynarken işlemci %100 seviyesindeydi yani yeteri kadar besleyemiyordu.Ayrıca youtubede 1050ti pubg testlerine baktığımda benden daha fazla performans aldıklarını gördüm ve işlemcide sıkıntı olduğunu düşündüm

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı