Laptopa nasıl overclock yapılır?

critus

Kilopat
Yer
İstanbul/İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Şöyle bir sistemim var;

• GTX 970M
  • Intel i7-4710MQ
  • 16GB RAM
  • 1TB HARDDISK

Arkadaşlar oyunlardan iyi performans alıyorum fakat son çıkan oyunlardan High ayarında bile 40-45 FPS alıyorum. Bunu arttırmak overclock denilen muhabbetle mümkünmüş sanırsam. Fakat konuları araştırmama rağmen tam anlamıyla bir şey anlayamadım. Bu overclock denilen şeyin herhangi bir zararı var mıdır ve de performansı ne denli etkiler? Bir de bu nasıl yapılır? Yardımcı olursanız sevinirim iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock, bir parçayı normalde çalıştığından daha yüksek bir hızda çalıştırmaktır. Bu yöntem için güçlü bir soğutmaya ihtiyaç duyulur. Laptoplar genellikle masaüstünden çok daha fazla ısınırlar, bu yüzden overclock ile ayrıca ısıtıp biligsayar için sorun çıkarmamanızı öneririm. Yani laptopa overclock yapsanız bile ısındığı için soğumaya ihtiyaç duyacak ve kendini otomatik yavaşlatacaktır.

Sisteminiz ısınırsa evet zararı var, performansı %15-25 arası arttırıyor. Ben kendi laptopuma hem O.C. hemde U.V. (undervolt) yaptım. Oyundan oyuna değişen yaklaşık %20 performans artışı sağladım.
  • MSI Afterburner ile ekran kartıma O.C. yaptım (uygulamayı kullanmak oldukça basit indirince görürsün)
  • Intel Extreme Tuning Utility uygulaması ile işlemcime U.V. yaparak sıcaklığı düşürüp, ekran kartımın uzun süre yüksek MHz çalışmasını sağladım.
U.V. için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bence sisteminin performansından memnun isen O.C yapmama gerek yok.
Yok eğer ben yapmak istiyorum dersen vakumlu fan ve güçlü bir soğutucu ile kullanırsan ve ayarları çok yükseltmezsen çok sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Benim laptopun ekran kartı NVIDIA GeForce 940MX RAM 8 GB. Marka: HP Model: Pavilion
Oyunlarda pek de iyi performans aldığım söylenemez O.C yapmalı mıyım nasıl yapiyim? Ya da bir bilgisayarcıya mı yaptırayım?

Laptop ta OC yapmak çok risklidir. Ama ben overclock yapıcam ben hayatımı buna adadım yapmazsam olmaz vs. diyorsan setfsb veya clockgen ile yapabilirsin diye biliyorum. Bazı omen bilgisayarlar da oc yapmayı destekliyor kendi uygulamasından yapabiliyorsun. BIOS'unu da kurcala birazcık.

Sisteminiz ısınırsa evet zararı var, performansı %15-25 arası arttırıyor. Ben kendi laptopuma hem O.C. Hem de u. V. (undervolt) yaptım. Oyundan oyuna değişen yaklaşık %20 performans artışı sağladım.
  • MSI Afterburner ile ekran kartıma O.C. Yaptım (uygulamayı kullanmak oldukça basit indirince görürsün)
  • Intel Extreme Tuning Utility uygulaması ile işlemcime u. V. Yaparak sıcaklığı düşürüp, ekran kartımın uzun süre yüksek MHz çalışmasını sağladım.
U. V. İçin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2.nesil i3 var 2.30 GHz'den 2.50 GHz'ye çıkarmak istiyorum sistem özelliklerim böyle ve ek olarak galiba GeForce 610M var çünkü NVIDIA denetim masasında 610M gözüküyor işlemciye yapsam herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım zaten öyle çok ağır oyunlar oynayan birisi değilim LoL oynuyorum sadece ve belki biraz daha performans artışı yaşar mıyım diye sormak istedim.

Dosya Ekleri

• 1679936110706.png
    1679936110706.png
    27,7 KB · Görüntüleme: 77
  • 1679936128558.png
    1679936128558.png
    22,6 KB · Görüntüleme: 53
2.nesil i3 var 2.30 GHz'den 2.50 GHz'ye çıkarmak istiyorum sistem özelliklerim böyle ve ek olarak galiba GeForce 610M var çünkü NVIDIA denetim masasında 610M gözüküyor işlemciye yapsam herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım zaten öyle çok ağır oyunlar oynayan birisi değilim LoL oynuyorum sadece ve belki biraz daha performans artışı yaşar mıyım diye sormak istedim.

İmkansız laptop işlemcisini bostan fazla çıkarmak.

Geri
Yukarı