Laptopa SSD disk kombini

2gayrock

Centipat
Merhaba, kullanmakta olduğum laptopun harici diski fiziksel darbeden dolayı arızalandı verileri kurtardım ancak yeni bir diske ihtiyacım var. Sorum şu; halihazırda kullandığım SanDisk SSD 240GB modeli ile HDD mi kullanmalıyım tekrar, yoksa yeni bir SSD alarak ikisini birlikte kullanmamın nasıl bir avantajı ya da dezavantajı olur? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, kullanmakta olduğum laptopun harici diski fiziksel darbeden dolayı arızalandı verileri kurtardım ancak yeni bir diske ihtiyacım var. Sorum şu; halihazırda kullandığım SanDisk SSD 240GB modeli ile HDD mi kullanmalıyım tekrar, yoksa yeni bir SSD alarak ikisini birlikte kullanmamın nasıl bir avantajı ya da dezavantajı olur? Şimdiden teşekkürler.

Bildiğim kadarıyla SanDisk SSD kronik sorunlu. Technopat'ta SanDisk SSD ile ilgili birçok konu var.

Artı -1 Eksi
Eğer 4-5 TB veriniz yoksa SSD almanızı ve HDD sayfasını kapatmanızı tavsiye ederim.
Toplam verim 650 GB ve bu veri 5 yılda depolamış olduğum veri. Aynı anda iki SSD kullanımının laptopa bir zararı olabilir mi? Çünkü daha önce SSD+SSD depolama kullanan görmedim geneli ben de dahil SSD+HDD şeklinde.
SanDisk Plus sorunlu. Sorunsuz olan SanDisk Ultra.
Yaklaşık 2 senedir Sandisk Plus kullanıyorum henüz bir sorununu görmedim, bence kişiden kişiye göre değişen bir durum gibi gözüküyor.

Toplam verim 650 GB ve bu veri 5 yılda depolamış olduğum veri. Aynı anda iki SSD kullanımının laptopa bir zararı olabilir mi? Çünkü daha önce SSD+SSD depolama kullanan görmedim geneli ben de dahil SSD+HDD şeklinde.

Yaklaşık 2 senedir SanDisk Plus kullanıyorum henüz bir sorununu görmedim, bence kişiden kişiye göre değişen bir durum gibi gözüküyor.

Anlık kapanmalar / okuma / yazma hızlarının düşmesi olabilir.

Bu arada SSD+HDD yapman daha sağlıklı olur bence.

Bir zararı olacağını sanmıyorum. SSD'lerde mekanik bir parça olmadığı için HDD'den daha sağlamdır. Ancak elektronik olmasının dezavantajı ise düşük kapasiteli olmalarıdır ve tabii ki fiyatları HDD'ye nazaran daha fazladır.
Anlık kapanmalar / okuma / yazma hızlarının düşmesi olabilir.

Bu arada SSD+HDD yapman daha sağlıklı olur bence.

Hocam arkadaş 5 senede 650 GB gibi bir veriden bahsediyor. Hemen hemen her üreticinin verdiği garanti arkadaşın sorunsuz bir şekilde kullanmasını sağlaycaktır.

Bir zararı olacağını sanmıyorum. SSD'lerde mekanik bir parça olmadığı için HDD'den daha sağlamdır. Ancak elektronik olmasının dezavantajı ise düşük kapasiteli olmalarıdır ve tabii ki fiyatları HDD'ye nazaran daha fazladır.

Hocam arkadaş 5 senede 650 GB gibi bir veriden bahsediyor. Hemen hemen her üreticinin verdiği garanti arkadaşın sorunsuz bir şekilde kullanmasını sağlaycaktır.

Evet. 5 senede 650GB alan kullanıyorsa SSD alması daha mantıklı. Ama benim gibi 2 senede 1 TB diski dolduruyorsanız HDD almanızı öneririm.

Geri
Yukarı