Laptopa SSD takma

hazz52

Hectopat
Daha fazla  
Laptopa SSD takmak istiyorum, internetten 240 GB satın alacağım, tam olarak nereye takacağım?

kıpr.png

Zor bir işlem mi, becerebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
M.2 slotu var gibi gözüküyor, yoksa 3 yazan kısımdaki HDD'yi sökmeniz gerekir.
Tam model belirtin.

• Bilgisayarın üretici firmasının resmi internet sitesine girilir.
  • Marka/model adı yazılır ve bilgisayarın tanıtımının yapıldığı bağlantıya ulaşılarak teknik özelliklere bakılır.
  • Üründe M.2 slotunun olup olmadığına bakılır.
  • NVMe destekli mi yoksa SATA destekli mi olduğuna bakılır ki alacağınız SSD'yi tespit edebilin.
  • SATA değerine bakılır.
  • CD yazıcısının olup olmadığına bakılır. (Gözle de görülebilir)
  • Elde edilen veriler toplanır ve sonuca varılır.
Karar:
  • Anakartta M.2 slotu yoksa CD/DVD yazıcısı yerinden çıkarılarak aparat yardımıyla SATA SSD takılır.
  • CD/DVD yazıcı yoksa HDD'yi söküp yerine SATA SSD takacaksınız.
  • Anakartta M.2 slotu var ise NVMe destekliyorsa M.2 NVMe SSD alıp takacaksınız. Bu daha yüksek hız anlamına geliyor.
  • Anakartta M.2 slotu var fakat NVMe desteklemiyorsa SATA M.2 SSD alacaksınız. Bu da hızlıdır ama bir NVMe değildir, tartışılmaz. :)
  • mSATA SSD'ler ile karıştırmayın.
Sırf bu karmaşadan dolayı çok kişi iade için uğraşmak zorunda kaldı.
Güzel bir kılavuz hazırladım bundan sonra herkes kendi araştırır umarım. :)

• Bilgisayarın üretici firmasının resmi internet sitesine girilir.
  • Marka/model adı yazılır ve bilgisayarın tanıtımının yapıldığı bağlantıya ulaşılarak teknik özelliklere bakılır.
  • Üründe M.2 slotunun olup olmadığına bakılır.
  • NVMe destekli mi yoksa SATA destekli mi olduğuna bakılır ki alacağınız SSD'yi tespit edebilin.
  • SATA değerine bakılır.
  • CD yazıcısının olup olmadığına bakılır. (Gözle de görülebilir)
  • Elde edilen veriler toplanır ve sonuca varılır.
Karar:
  • Anakartta M.2 slotu yoksa CD/DVD yazıcısı yerinden çıkarılarak aparat yardımıyla SATA SSD takılır.
  • CD/DVD yazıcı yoksa HDD'yi söküp yerine SATA SSD takacaksınız.
  • Anakartta M.2 slotu var ise NVMe destekliyorsa M.2 NVMe SSD alıp takacaksınız. Bu daha yüksek hız anlamına geliyor.
  • Anakartta M.2 slotu var fakat NVMe desteklemiyorsa SATA M.2 SSD alacaksınız. Bu da hızlıdır ama bir NVMe değildir, tartışılmaz. :)
  • mSATA SSD'ler ile karıştırmayın.
Sırf bu karmaşadan dolayı çok kişi iade için uğraşmak zorunda kaldı.
Güzel bir kılavuz hazırladım bundan sonra herkes kendi araştırır umarım. :)
Usta peki SSD yi nereye bağlayacağız? bende sadece HDD slotu var o da sabit. SSD takabileceğim bir slot göremedim. Modeli: Samsung np350v5c.

Usta peki SSD yi nereye bağlayacağız? bende sadece HDD slotu var o da sabit. SSD takabileceğim bir slot göremedim. Modeli: Samsung np350v5c.
M.2 slotu yoktur o zaman... :( M.2 slotu yoksa ki siz öyle diyorsunuz o zaman CD/DVD sürücüsünü söküp yerine SATA SSD takacaksınız. CD sürücü yok ise maalesef HDD'yi söküp yerine SATA SSD takacaksınız. Ya da diğer senaryo taşınabilir SSD alacaksınız. Yani merak etmeyin alternatif yol oldukça fazla. :) Siz yine de bilgisayarınızın marka ve modelini belirtin bir de biz araştıralım.

M.2 slotu yoktur o zaman... :( M.2 slotu yoksa ki siz öyle diyorsunuz o zaman CD/DVD sürücüsünü söküp yerine SATA SSD takacaksınız. CD sürücü yok ise maalesef HDD'yi söküp yerine SATA SSD takacaksınız. Ya da diğer senaryo taşınabilir SSD alacaksınız. Yani merak etmeyin alternatif yol oldukça fazla. :) Siz yine de bilgisayarınızın marka ve modelini belirtin bir de biz araştıralım.
CD sürücü var fakat ben bu SSD yi nereye takacağım? yani kablosu slotu felan yok ondan bahsediyorum efendim.

CD sürücü var fakat ben bu SSD yi nereye takacağım? yani kablosu slotu felan yok ondan bahsediyorum efendim.

CD sürücüsü söküp şu icadı takacaksınız. Linki örnek için verdim, araştırıp karar vermesi size kalmış. Alırken boyutlarına dikkat edin.
Şu da örnek video efendim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

M.2 slotun olmuş olsaydı aşağıdaki gibi davranacaktın:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ama olmadığı için ilk videodaki gibi davranacaksın. İkinci videoyu M.2 hakkında da bilgi sahibi olabilmen için gönderdim. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı